Telefon z pytaniem o możliwość pomocy w transporcie organu do przeszczepu zazwyczaj ma miejsce dzień wcześniej niż zaplanowana operacja. Tak było również i tym razem – policyjnym Bellem-407GXi z granicy polsko-litewskiej do Warszawy miały zostać przewiezione płuca dla mieszkańca Mazowsza.
Zanim jednak do tego doszÅ‚o, najpierw trzeba byÅ‚o sprawdzić m.in. czy pogoda nie pokrzyżuje planów policyjnych lotników.
W ostatnich dniach pogoda nas nie rozpieszcza – co i rusz w caÅ‚ym kraju ogÅ‚aszane sÄ… alerty RCB dotyczÄ…ce burz oraz obfitych opadów deszczu a nawet gradu a także silnych porywów wiatru. W takich warunkach loty Å›migÅ‚owcami siÄ™ nie odbywajÄ…. – Na szczęście okazaÅ‚o siÄ™, że tym razem pogoda nie pokrzyżuje nam planów i bÄ™dziemy mogli bezpiecznie lecieć z Warszawy do Budzisk i z powrotem. Do wykonania tego zadania wyznaczona zostaÅ‚a dwuosobowa zaÅ‚oga, która wykonaÅ‚a lot jednym ze stacjonujÄ…cych w Warszawie policyjnych Belli-407 GXi – mówi insp. pil. Robert Sitek, Naczelnik ZarzÄ…du Lotnictwa Policji GSP KGP. – Lot przebiegÅ‚ bez żadnych zakÅ‚óceÅ„. TrasÄ™, którÄ… drogÄ… lÄ…dowÄ… karetka pokonaÅ‚aby w okoÅ‚o 4 godziny, piloci pokonali w 1,5 godziny. W Warszawie lÄ…dowanie odbyÅ‚o siÄ™ na przyszpitalnym lÄ…dowisku Banacha, skÄ…d już karetkÄ… pogotowia organ do przeszczepu transportowany byÅ‚ do PaÅ„stwowego Instytutu Medycznego MSWiA.
Tam, w sali operacyjnej czekaÅ‚ już pacjent z ciężkÄ… niewydolnoÅ›ciÄ… oddechowÄ…, który na co dzieÅ„ musiaÅ‚ korzystać z domowej tlenoterapii. - W przypadku tego mężczyzny transplantacja pÅ‚uc byÅ‚a jednÄ… skutecznÄ… metodÄ… nie tylko na poprawÄ™ jakoÅ›ci jego życia, ale przede wszystkim sposobem na uratowanie mu tego życia – mówi Dorota ZieliÅ„ska, koordynator transplantacyjny w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie i dodaje: - PÅ‚uca pobrane od dawcy z Litwy idealnie nadawaÅ‚y siÄ™ dla naszego pacjenta. Trzeba bowiem pamiÄ™tać o tym, że organ, aby mógÅ‚ być przeszczepiony, musi być odpowiednio dopasowany do wymiarów klatki piersiowej. Nie może być po żadnym urazie czy poważnej chorobie pÅ‚uc. Nie może też pochodzić od osoby, która w swoim życiu paliÅ‚a. Tylko po speÅ‚nieniu tych wszystkich warunków mamy szansÄ™ na to, że nasz biorca bÄ™dzie mógÅ‚ szybko powrócić do normalnego życia – bÄ™dzie rozmawiaÅ‚, chodziÅ‚, a być może nawet biegaÅ‚.
W 2023 roku w caÅ‚ej Polsce miaÅ‚o miejsce 98 przeszczepów pÅ‚uc – pod tym wzglÄ™dem byÅ‚ to wyjÄ…tkowy rok, bo tych przeszczepów byÅ‚o rekordowo dużo. W tym roku byÅ‚ to pierwszy policyjny transport tego organu. Z informacji, które posiadamy wynika, że i tym razem wszystko przebiegÅ‚o zgodnie z zaÅ‚ożonym wczeÅ›niej planem – pacjent wraca do peÅ‚ni siÅ‚ i zdrowia.
Tekst: Agnieszka WÅ‚odarska / BKS KGP
Foto: Anna Wałecka-Chamiuk / KMP w Suwałkach, Andrzej Chyliński / BKS KGP