04.04.2018

Politechnika Białostocka z patentem na sztuczną ślinę [zdjęcia]

Patent na wynalazek Substytut śliny naturalnej otrzymała Politechnika Białostocka, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku oraz spółka Nantes Systemy Nanotechnologii. To wynalazek, nad którym pracował zespół naukowców z Politechniki Białostockiej: prof. Jan Dąbrowski i dr inż. Joanna Mystkowska oraz z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku: prof. Halina Car i dr Katarzyna Niemirowicz. O tym, jak preparat może wpłynąć na komfort życia pacjentów z zaburzeniami wydzielania śliny naukowcy opowiedzieli dzisiaj, 4 kwietnia, na konferencji prasowej na Politechnice Białostockiej.

Istotą wynalazku jest substytut śliny naturalnej do pielęgnacji jamy ustnej, o korzystnych właściwościach fizykochemicznych i tribologicznych (związanych z tarciem). Preparat sztucznej śliny, złożony z mucyny, gumy ksantanowej i koloidalnego roztworu nanozłota, przygotowano na bazie soli fizjologicznej poddanej działaniu plazmy niskotemperaturowej i niskociśnieniowej.

RolÄ… preparatu jest nawilżenie jamy ustnej i obniżenie tarcia w ukÅ‚adzie zÄ™bowym. To szczególnie ważne dla osób z zaburzeniami wydzielania Å›liny, np. osób poddanych terapii nowotworowej lub w czasie stosowania leków hamujÄ…cych wydzielanie Å›liny, np. leków na depresjÄ™. Sztuczna Å›lina zwiÄ™ksza komfort noszenia protez stomatologicznych i może być wykorzystywana także u pacjentów z postÄ™pujÄ…cym procesem próchnicowym. Suchość jamy ustnej zgÅ‚aszajÄ… też pacjenci leczeni na schorzenia kardiologiczne oraz cukrzycÄ™. Szacuje siÄ™, że zaburzenie może dotykać nawet 40% populacji. Terapia polega gÅ‚ównie na przyjmowaniu suplementów diety oraz stosowaniu odpowiednich preparatów.

Specjaliści inżynierii biomedycznej z Wydziału Mechanicznego PB badania nad sztuczną śliną prowadzą już od 10 lat. Już w 2015 roku uzyskali ochronę patentową dla "Preparatu śliny naturalnej".

- OpracowaliÅ›my preparat, który speÅ‚nia wiele funkcji Å›liny naturalnej, przede wszystkim funkcje smarne i przeciwdrobnoustrojowe. Åšlina naturalna ma jednak znacznie szersze wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci i żeby je odwzorować chcieliÅ›my nasz preparat wzbogacić, choćby o cechy remineralizacyjne czy immunomodulujÄ…ce, czyli takie, które przyczyniÄ… siÄ™ do odbudowy zniszczonej Å›luzówki jamy ustnej - o poczÄ…tkach wspóÅ‚pracy naukowców opowiadaÅ‚a dr inż. Joanna Mystkowska.

- NowoÅ›ciÄ… jest wykorzystanie koloidalnego zÅ‚ota w nanoformie, w specyficznym podÅ‚ożu. To nie tylko nadaÅ‚o preparatowi wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci przeciwdrobnoustrojowe - nie dopuszczajÄ…c do wzrostu biofilmu, czyli pÅ‚ytki nazÄ™bnej, a wrÄ™cz jÄ… niszczÄ…c. ZÅ‚oto nijako za pacjenta dba o higienÄ™ jamy ustnej, ale też może wpÅ‚ynąć na regeneracjÄ™ nabÅ‚onka - wyjaÅ›niaÅ‚a dr Katarzyna Niemirowicz z Uniwersytetu Medycznego w BiaÅ‚ymstoku.

Kierownik ZakÅ‚adu Farmakologii DoÅ›wiadczalnej WydziaÅ‚u Nauk o Zdrowiu UMB prof. Halina Car podkreÅ›laÅ‚a kompleksowość prowadzonych przez zespóÅ‚ badaÅ„: 

- Każdy skÅ‚adnik, którego użyliÅ›my w preparacie sztucznej Å›liny, ma swoje okreÅ›lone wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci - jego zmiana pociÄ…ga za sobÄ… modyfikacjÄ™ caÅ‚oÅ›ci i konieczność wykonania kolejnych badaÅ„. Uzyskanie kilku korzystnych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci w jednym preparacie jest na pewno wyzwaniem. To nie oznacza, że zrobiliÅ›my możliwie najdoskonalszy preparat, bo wiadomo, że trzeba nad nim jeszcze pracować, natomiast udaÅ‚o siÄ™ nam stworzyć preparat, który Å‚Ä…czy 4-5 wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci Å›liny naturalnej - a to jest ewenement!
 
Historia uczelnianych patentów dotyczÄ…cych sztucznej Å›liny:
- w 2015 roku Politechnika BiaÅ‚ostocka uzyskaÅ‚a ochronÄ™ patentowÄ… dla Preparatu Å›liny naturalnej.
- w 2017 roku UrzÄ…d Patentowy przyznaÅ‚ ochronÄ™ wynalazkowi Zastosowanie sztucznej Å›liny na bazie nanozÅ‚ota (Politechnika BiaÅ‚ostocka + Uniwersytet Medyczny w BiaÅ‚ymstoku + Nantes Systemy Nanotechnologii),
- 9 lutego 2018 roku UrzÄ…d Patentowy RP udziela patentu na wynalazek Substytut Å›liny naturalnej na rzecz Politechniki BiaÅ‚ostockiej, Uniwersytetu Medycznego w BiaÅ‚ymstoku oraz spóÅ‚ki Nantes Systemy Nanotechnologii Sp. z o.o. z BolesÅ‚awca.

 

Dorota Sawicka
Rzecznik Prasowy Politechniki Białostockiej
udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.24.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie