24.07.2024

Polska - Litwa. Cyberbezpieczeństwo, internet 5G na trasach Via Baltica i Rail Baltica

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski odwiedził Wilno, gdzie Polska i Litwa zacieśniły współpracę w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

Wkrótce ma zostać podpisana deklaracja o współpracy zespołów ekspertów z obu krajów, dotycząca wymiany informacji oraz walki z dezinformacją.

- Polska i Litwa muszą wspólnie przeciwdziałać cybernetycznym zagrożeniom ze strony Rosji, która dąży do destabilizacji NATO i UE poprzez ataki paraliżujące infrastrukturę i administrację - powiedział wicepremier Gawkowski. Dodał także, że wspólne działania w Brukseli i Waszyngtonie mogą przynieść większe wsparcie i środki na wzmocnienie obrony cybernetycznej.

Internet 5G na Via Baltica i Rail Baltica.

Polski minister cyfryzacji spotkał się m.in. z litewskim ministrem łączności Mariusem Skuodisem.

Podczas spotkania ministrowie omówili współpracę w dziedzinie komunikacji i telekomunikacji, kwestie rozwoju komunikacji 5G, a także odwiedzili Litewskie Centrum Radia i Telewizji AB („Telecentrum”) oraz dokonali inspekcji jednego z dwóch nowych państwowych centrów danych w budowie w Wilnie.

Wzmacniana jest współpraca pomiędzy państwami bałtyckimi a Polską, zapewniająca wysokiej jakości połączenie 5G w terenowych korytarzach transportu samochodowego i kolejowego europejskiej sieci Via Baltica i Rail Baltica.

Do 2025 roku łączność 5G powinna zostać zainstalowana na obszarach miejskich, w międzynarodowych korytarzach transportu lądowego, głównych liniach kolejowych o znaczeniu krajowym, portach lotniczych i morskich.

W czerwcu 2023 r. litewski rząd uznał rozwój 5G za ważny projekt dla państwa.

Dwa państwowe centra danych najwyższego szczebla budowane obecnie obok Wileńskiej Wieży Telewizyjnej znacząco wzmocnią ogólne bezpieczeństwo zasobów informacyjnych kraju, pozwolą zaoszczędzić pieniądze i energię elektryczną. Będą centralnie przechowywać i zarządzać danymi setek instytucji i organizacji państwowych. Łączna wartość inwestycji „Telecentro” w państwowe centra danych, urządzenia technologiczne, łącza telekomunikacyjne i inne elementy projektu wyniesie ponad 20 milionów euro.

To już drugie spotkanie M. Skuodisa z wicepremierem K. Gawkowskim - poznali się podczas wizyty Ministra Komunikacji w Warszawie w lutym br.

Wzmacnianie współpracę z Litwą w dziedzinie cyberbezpieczeństwa

Podczas wizyty, Krzysztof Gawkowski rozmawiał także z litewskim ministrem obrony Laurynasem Kasčiūnasem o problemach związanych z bezpieczeństwem cybernetycznym. Głównym tematem było dostosowanie szkoleń i misji do operacji typu "threat hunting" w ramach projektu PESCO CRRT.

Wicepremier spotkał się również z szefową kancelarii rządu Litwy, Giedre Balčytyte. Omówili kluczowe kwestie współpracy w obszarze cyfryzacji i nowoczesnych technologii, w tym przeciwdziałanie dezinformacji, roli Litwy w DIS/MIS Resource Hub, wykorzystanie sztucznej inteligencji w administracji publicznej oraz zarządzanie cyfrowe.

 

 

W obliczu dynamicznego rozwoju technologii cyfrowych i coraz bardziej skomplikowanych zagrożeń w cyberprzestrzeni, partnerstwo między Polską i Litwą ma kluczowe znaczenie dla zachowania stabilności i bezpieczeństwa w regionie – podkreślały obie strony.

- Polska jest dzisiaj najbardziej atakowanym państwem w UE, gdzie mamy de facto cybernetyczną zimną wojnę z Rosją, ale ataków na Litwę jest również dużo - powiedział dziennikarzom wicepremier Gawkowski.

Zaznaczył, że „ (…) dzisiaj nie trzeba wyprowadzać rosyjskiego czołgu na ulice Warszawy, na ulice Wilna, wystarczy wyprowadzić wirtualny czołg, który zmiecie elektrownie, zatrzyma wodę, doprowadzi do zamieszania w administracji publicznej i sparaliżuje nasze życie”. Z zadowoleniem ocenił, że „na Litwie jest takie zrozumienie, że wspólne interesy adresowane w Brukseli czy w Waszyngtonie będą znajdowały większe zrozumienie i też większe środki finansowe”.

- Bez wątpienia Litwa i Polska noszą dzisiaj na sobie ciężar tego, żeby odpowiedzieć cybernetyczną tarczą na to, co jest celem Rosji, a celem Rosji jest destabilizacja Sojuszu Północnoatlantyckiego i wzajemnego wsparcia w ramach UE” - zwrócił uwagę minister cyfryzacji RP Krzysztof Gawkowski.

WYG

Fot. Ambasada RP w Wilnie; Ministerstwo Cyfryzacji

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.03.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie