Powstaną nowe chodniki, ścieżki rowerowe czy dojścia do przystanków. Wojewoda podlaski ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie zadań samorządowych w zakresie poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu na drogach powiatowych i gminnych.
Rząd na ten cel w województwie podlaskim przeznaczył ponad 74 mln zł. Dofinansowanie może wynieść do 80 proc. kosztów realizacji zadania.
- Tę kwotę podzieliliśmy po połowie - po 37 mln zł na zadania powiatowe i gminne. Na nabór przewidujemy 30 dni, więc na początku kwietnia powinniśmy zakwalifikować wnioski - poinformował wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.- To kolejny komponent Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, po dofinansowaniu do budowy, modernizacji oraz remontów, który tym razem swoją uwagę skupia na bezpieczeństwie niechronionych uczestników drogowego - pieszych i rowerzystów.
Na co
Chodzi o zadania polegające na budowie, przebudowie lub remoncie dróg dla pieszych, przejazdów dla rowerów, peronów przystankowych wraz z dojściami do tych peronów. Okres ich realizacji nie może przekroczyć 12 miesięcy, a maksymalne dofinansowanie może wynieść do 80 proc. kosztów realizacji zadania.
Dzięki rządowym środkom samorządy przebudowują także skrzyżowania i przejścia dla pieszych. Ostatnio w Suwałkach wybudowane lub przebudowane zostały skrzyzowania ulic Reja i Szczęsnowicza, Podhorskiego i Jana Pawła II (na zdjęciu), Łąkowej i Utraty, przejście na Noniewicza.
- Policyjne statystyki pokazują, że wypadków na drogach jest mniej, ale 1/3 dotyczy właśnie niechronionych uczestników ruchu, stąd też taki duży nacisk rządu na to, by ich bezpieczeństwo zwiększyć - podsumował wojewoda.
Spada liczba wypadków śmiertelnych w Polsce i na Litwie, najbezpieczniej w Szwecji i Danii
Według Komisji Europejskiej w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego Litwa osiągnęła największy postęp w Unii Europejskiej w ciągu ostatnich trzech lat – w porównaniu z 2019 r. liczba zabitych na krajowych drogach spadła w 2022 r. o 35 proc. W Polsce o 34 proc.
Po raz pierwszy w historii Litwy, według wskaźnika bezpieczeństwa ruchu drogowego – liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych rocznie na 1 mln mieszkańców – Litwa wzrosła powyżej średniej unijnej – na Litwie wskaźnik ten wynosi 43, w UE – 46. Na tle krajów UE w porównaniu do 2021 roku Litwa awansowała z 20. miejsca na 13., wyprzedzając bezpieczniejszą wcześniej Francję, Portugalię, Czechy, Włochy, Belgię, Słowację i Maltę.
Do tej pory Litwa zdołała zmniejszyć o połowę liczbę ofiar śmiertelnych na drogach przez dwie kolejne dekady – od 2001 do 2011 roku. i 2011-2021 Za osiągnięcia tych okresów w 2011 r. i 2022 Litwa została wyróżniona najważniejszą europejską nagrodą w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego – „PIN Award” Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) za dziesięć lat osiągnięć w poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Zginęło o 3 proc. więcej mieszkańców UE
Według wstępnych danych statystycznych opublikowanych przez Komisję Europejską, w ubiegłym roku na drogach zginęło więcej około 3% mieszkańców UE niż w 2021 r. (Na Litwie – o 18 proc. mniej). Liczba zabitych na 1 milion ludności, - średnia UE wzrosła w ubiegłym roku z 45 do 46, podczas gdy na Litwie spadła z 53 do 43.
Najbezpieczniejsze kraje
Według powyższego wskaźnika, w 2022 r. najbezpieczniej na drogach UE ruch był w Szwecji (21), Danii (26) i Irlandii (31), najgorzej w Rumunii (86), Bułgarii (78) i na Węgrzech (71).
Komisja Europejska zauważa, że w 2022 r. dane opierają się na wstępnych danych z niektórych krajów i mogą ulec zmianie, gdy ostateczne dane zostaną opublikowane jeszcze w tym roku
Najważniejsze dane znajdują się na infografice.
WYG
Źródło: Źródło: PUW, Ministerstwo Łączności Litwy