W Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie Grupy Roboczej ds. Współpracy Przygranicznej. Przewodniczyli Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski i Metas Ražinskas, przewodniczący Rady ds. Rozwoju Regionalnego w Mariampolu.
Omówione zostały zagadnienia współpracy służb sanitarno-epidemiologicznych i weterynaryjnych, współpracy w dziedzinie ochrony środowiska i zasobów naturalnych, współpracy służb pożarniczych, ratowniczych, zarządzania kryzysowego, służb granicznych i celnych, służb ochrony porządku prawnego, służb policyjnych oraz współpracy w obszarze infrastruktury granicznej.
Walka z ASF. Rejon mariampolski bez trzody
Wojewoda Bohdan Paszkowski podkreślił, że wśród wyzwań związanych z bezpieczeństwem jest walka z wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF), choroba jest i w Polsce, i na Litwie. Dodał, że pewne rozwiązania w walce z tą chorobą są wspólne, bo i Polska, i Litwa są w UE i problemy są takie same.
Przewodniczący litewskiej części grupy roboczej Metas Ražinskas poinformował, że na Litwie przyjęte są bardzo surowe środki prewencyjne.
- W okręgu Mariampol, a szczególnie w tym pasie nadgranicznym z Polską, będzie zlikwidowana cała trzoda chlewna. Przez okrągły rok są organizowane polowania na dziki. Ilość tych potencjalnych źródeł zagrożenia mniej więcej jest podobna zarówno w Polsce, jak i na Litwie – podkreślił M. Ražinskas.
Nie chciał się odnosić do planów polskiego rządu, który chce zbudować płot na granicy z obwodem kaliningradzkim, Białorusią i Ukrainą, by ograniczać migracje dzików i rozprzestrzenianie się wirusa ASF. Na granicy z Litwą takiego płotu ma nie być. M. Ražinskas nie chciał mówić o płocie, zaznaczył, że to „kwestia dla polityków”.
Odstrzał wilków na Litwie
Podczas obrad grupy strona litewska poinformowała, że na Litwie znacznie zwiększyła się liczba wilków, które czynią szkody w gospodarstwach. Jak się przypuszcza, większa część wilków przemieszcza się właśnie z Polski, gdzie są one pod ochroną. Metas Ražinskas powiedział, że na Litwie zaczynają się – jak to określił – „aktywne polowania na wilki”, ponieważ państwo przeznacza zbyt duże środki na rekompensaty poczynionych przez nie szkód.
Strażacka współpraca na pograniczu
Z kolei jednym z najbardziej wymiernych efektów współpracy polsko-litewskiej w kwestiach bezpieczeństwa są projekty strażaków. Od 2004 r., tj. od kiedy Polska jest w UE, wspólnie z Litwinami, w ramach programów transgranicznych polska i litewska straż pożarna zrealizowały różne projekty o łącznej wartości blisko 14,5 mln euro (szkolenia, modernizacje komend strażaków, zakupy sprzętu ratowniczo-gaśniczego.
Od 2004 r. zrealizowano wspólnie ze stroną litewską 13 projektów. W ich ramach ze szkoleń skorzystało prawie 1,3 tys. strażaków w obu krajach, kupiono 42 samochody, a średnia cena każdego takiego wozu gaśniczego to ok. 1 mln zł. Obecnie w trakcie realizacji są jeszcze dwa projekty. Strażacy korzystają ze specjalistycznych szkoleń w ratownictwie chemicznym, ekologicznym, wodno-nurkowym.
W ramach programu Interreg V-a Litwa - Polska, strażacką współpracę za unijne pieniądze prowadzą m.in.: gminy Puńsk, Sejny, Krasnopol, Kruklanki, Sztabin - po stronie polskiej oraz Straż Pożarna Rejonu Kowieńskiego i litewskie samorządy Łoździej, Vareny, Kalwarii, po stronie litewskiej.
Krasnopol, Puńsk, Straż Pożarna Rejonu Kowieńskiego
Gmina Krasnopol wspólnie z Gminą Puńsk i Strażą Pożarną Rejonu Kowieńskiego realizuje projekt za prawie 1 mln euro.
W ramach projektu prowadzone są szkolenia, symulacje klęsk żywiołowych, kupowany sprzęt, w tym i wozy strażackie. (samochody strażackie wraz z wyposażeniem - jeden przez Gminę Krasnopol ( dla OSP Krasnopol) i jeden przez Puńsk w 2017 r. dla OSP Smolany).
W Krasnopolu, w czerwcu 2018 roku, odbędzie się jeszcze szkolenie z zakresu kwalifikowalnej pierwszej pomocy, w lipcu szkolenie płetwonurków, a w sierpniu pokazy ratownictwa. Podobne działania były i w Puńsku.
Sejny, Warena, Łoździeje
Kolejny wspólny projekt strażacki, wartości także 1 mln euro, wdrażany jest przez Straż Pożarną Rejonu Łoździeje i Wareny we współpracy z Gminą Sejny i Gminą Kruklanki. Partnerem wiodącym jest Straż Pożarna samorządu rejonu Łoździeje
Kierownik projektu Marius Varnelis twierdzi, że w najbliższej przyszłości warunki pracy strażaków ulegną znacznej poprawie.
- W ramach projektu zakupiono 3 samochody gaśnicze wraz ze sprzętem do ratownictwa, zostaną wybudowane dwie nowe strażnice, w Rejonie Łoździej dla zespołu strażackiego w Aštriosios Kirsnos i w Rejonie Varena dla zespołu w Marcinkoniai. Organizowane są wspólne szkolenia - powiedział M. Varnelis.
Po stronie polskiej, w gminie Sejny, ramach tych środków zakupiono nowy samochód dla jednostki OSP w Ogrodnikach. Ponadto letni młodzieżowy obóz Ochotniczych Straży Pożarnych z udziałem ok. 300 osób z Litwy i Polski.
WYG
Źródła: Podlaski Urząd Wojewódzki; wilnoteka.lt; lietuva-polska.eu/pl/
Na fot:
Posiedzenie polsko - litewskiej Grupy Roboczej do spraw Współpracy Przygranicznej,
Polsko - litewskie ćwiczenia strażackie w Puńsku latem 2017 r.
Fot. PUW; UG Puńsk