27.09.2021

Polsko-litewska współpraca transgraniczna. Wyzwaniem pandemia i hybrydowy atak reżimu białoruskiego

Bartosz Grodecki, podsekretarz stanu w MSWiA oraz Arnoldas Abramavičius, wiceminister spraw wewnętrznych Litwy przewodniczyli XX posiedzeniu Polsko-Litewskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Transgranicznej.

Udział w jubileuszowym posiedzeniu, które odbyło się w Wilnie, wziął także wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Promowanie społeczności lokalnych po obu stronach granicy

- Dziś świętujemy ważną rocznicę: litewsko-polska Komisja Międzyrządowa ds. Współpracy Transgranicznej spotyka się na jubileuszu - dwudziestym spotkaniu. Jednym ze wspólnych wyzwań Litwy i Polski w ostatnim czasie jest hybrydowy atak reżimu białoruskiego, a jednym z najważniejszych priorytetów jest ochrona zewnętrznych granic Unii Europejskiej. Zarówno Litwa, jak i Polska mają jedną z najdłuższych zewnętrznych granic lądowych w Unii Europejskiej. Wobec tego wspólnego wyzwania i kluczowego zadania, jakim jest zapewnienie naszego bezpieczeństwa narodowego, musimy współpracować, aby skupić się na tym obszarze na poziomie Unii Europejskiej, przyjąć wspólne stanowisko, wymienić doświadczenia i informacje - powiedział Arnoldas Abramavičius, wiceminister spraw wewnętrznych republiki Litewskiej

Wsparł go także Bartosz Grodecki, sekretarz stanu w MSWiA, przewodniczący Polskiej Komisji Międzyrządowej, zauważając, że oba kraje w ostatnich latach zmagają się nie tylko z nielegalną migracją, ale także z pandemią COVID-19. Ponadto gość z zadowoleniem przyjął fakt, że mimo wszelkich przeszkód dotychczasowa praca tej komisji ukazuje wiele lat bardzo dobrej i owocnej współpracy w promowaniu społeczności lokalnych po obu stronach granicy. Silne ramy współpracy stanowią silną zachętę do rozwijania nowych inicjatyw współpracy transgranicznej i dwustronnego dialogu politycznego w świetle nowych wyzwań stojących przed obydwoma krajami.

Instrukcja dla służb

Podczas posiedzenia Polsko-Litewskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Transgranicznej dyskutowano o współdziałaniu w zakresie ratownictwa i ochrony ludności na pograniczu polsko-litewskim, czego zwieńczeniem było podpisanie Instrukcji metodycznej dla jednostek straży pożarnej Rzeczypospolitej Polskiej oraz Republiki Litewskiej biorących udział w pomocy wzajemnej. Instrukcja ta pomoże służbom pożarniczym i ratowniczym poszczególnych krajów współpracować w sposób skoordynowany i skuteczniej świadczyć wzajemną pomoc.

Pociąg pasażerski Wilno-Warszawa

Omówiono m.in.: realizację Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Litwa i założenia nowego okresu programowania. Rozmawiano również o współpracy w zakresie służb sanitarno-epidemiologicznych, jak również współpracy w obszarze transportu. Zgodzono się, że ważnym celem jest uruchomienie w najbliższym czasie pociągu pasażerskiego na trasie Wilno-Warszawa.

Wizja rozwoju pogranicza

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i przewodniczący Rady Do Spraw Rozwoju Regionalnego w Mariampolu Edgaras Pilypaitis przedstawili raporty z realizacji Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Litwa i założenia nowego okresu programowania.

Podczas spotkania wysłuchano także wystąpień przewodniczących grup roboczych Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Transgranicznej obu krajów - współpracy transgranicznej, ochrony i ratowania ludności w sytuacjach kryzysowych, współpracy międzyregionalnej i terytorialnej.

Członkowie Komisji rozważali także potrzebę przygotowania wizji rozwoju przestrzenno-terytorialnego pogranicza polsko-litewskiego

- Rozwój regionalny jest kluczowym czynnikiem zapewniającym dobrobyt naszym krajom. Inwestując środki pomocowe Unii Europejskiej, staramy się zwiększać atrakcyjność inwestycyjną regionów. Litewskie gminy i regiony od wielu lat współpracują z polskimi gminami i powiatami. Podpisano dziesiątki umów o współpracy, aktywna współpraca ma miejsce przy realizacji finansowanych przez Unię Europejską programów Region Morza Bałtyckiego i Południowego Bałtyku - powiedział wiceminister spraw wewnętrznych A. Abramavičius.

Polsko-Litewska Komisja Międzyrządowa ds. Współpracy Transgranicznej powstała na mocy Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Litewskiej o współpracy transgranicznej, podpisanej 16 września 1995 roku w Wilnie. Posiedzenia Komisji odbywają się naprzemiennie w Polsce i na Litwie.

Było to pierwsze posiedzenie Komisji po przerwie spowodowanej przez pandemię Covid-19. Obie strony potwierdziły, że pomimo obostrzeń związanych z walką z pandemią, polsko-litewska współpraca transgraniczna rozwija się bardzo dynamicznie, a spotkania na najwyższym szczeblu politycznym odbywają się regularnie.

 

WYG

Źródła i fot: MSW RPi RL; PUW

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.21.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie