Co roku Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży ogłasza konkurs na dofinansowanie najciekawszych projektów młodzieżowych, których celem jest budowanie polsko-litewskiej przyjaźni. W ramach konkursu można realizować projekty takie jak: wymiany młodzieżowe, szkolenia, seminaria, konferencje, spotkania, wizyty studyjne oraz projekty informacyjne. Wnioski o dofinansowanie działań w 2015 roku można zgłaszać do 31 stycznia 2015 roku.
O dofinansowanie mogą starać się osoby prawne (instytucje oświatowe, publiczne oraz organizacje pozarządowe, z wyłączeniem podmiotów komercyjnych nastawionych na zysk), posiadające doświadczenie w pracy z młodzieżą.
Priorytety 2015
Jak informuje Fundusz, w 2015 roku zmieniły się dwa z czterech priorytetów konkursowych. W dalszym ciągu należy skupiać się na promowaniu dialogu międzykulturowego i międzyetnicznego oraz włączaniu młodzieży z mniejszymi szansami. Nowością jest priorytet związany z promowaniem postaw obywatelskich i polsko-litewskiej przyjaźni poprzez nowoczesne technologie. Dzięki temu priorytetowi Fundusz chce zachęcić do realizowania projektów takich jak konferencje, czy projekty informacyjne upowszechniające dobre praktyki organizacji, instytucji z Polski i Litwy. Kolejnym nowym priorytetem jest promowanie zainteresowania wśród młodzieży współpracą rozwojową. Poprzez ten priorytet zachęca organizacje do zastanowienia się jak współpraca międzynarodowa może wypłynąć na rozwój organizacji, jej pracowników i odbiorców.
Kryteria
Do podstawowych sześciu kryteriów jakości dodano nowy – upowszechnianie i wykorzystywanie rezultatów projektów. Każdy z przygotowywanych projektów powinien cechować dobrze zaplanowane i atrakcyjne działania promujące rezultaty i sukcesy projektu. Dzięki tej zmianie Fundusz chce zwrócić uwagę na działania, które pozwalają pokazać efekty dofinansowanych projektów, ukazać trwałość przedsięwzięć i pokazać jak wiele sukcesów można osiągnąć współpracując razem.
Jedną z głównych zasad formalnych konkursu wniosków Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży jest realizacja projektu wraz organizacją partnerską z Litwy. Fundusz w swojej działalności nie zajmuje się wyszukiwaniem takich organizacji. Jednak, aby wyjść naprzeciw beneficjentom Fundacja stworzyła system wyszukiwania organizacji partnerskich.
Wyszukiwarka partnerów na www.plf.org.pl. W zakładce „Projekty i partnerzy” jest dział „Partner finding”, w którym prezentowane są organizacje litewskie poszukujące partnerów.
Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży powstał 1 czerwca 2007 roku na mocy porozumienia pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej oraz Rządem Republiki Litewskiej, pod honorowym patronatem Premierów Polski i Litwy, którzy dostrzegają szczególną rolę młodego pokolenia w budowaniu relacji międzynarodowych. Podstawą prawną działania Funduszu jest umowa między rządami o Polsko-Litewskim Funduszu Wymiany Młodzieży oraz regulamin. Ciałem zarządczym Funduszem jest powoływany przez premierów komitet.
Fundusz wspiera finansowo (konkurs wniosków) i merytorycznie (system szkoleń, konsultacje) realizację pomysłów młodych ludzi – dofinansowuje wymiany, seminaria i szkolenia. Dzięki realizacji wspólnych projektów młodzi Polacy i Litwini odkrywają wspólne korzenie i przełamują stereotypy narodowe, budują przyjaznej współpracy i umacniania więzi pomiędzy obydwoma narodami.
Głównymi celami Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży są:
• kształtowanie wzajemnych stosunków międzynarodowych
• inspirowanie młodzieży i osób pracujących z młodzieżą do wspólnych działań, które pozwolą na wzajemne zbliżenie się
• odkrywanie wspólnych korzeni
• niwelowanie uprzedzeń i stereotypów w postrzeganiu wspólnej historii i we współczesnych relacjach
• stworzenie ram organizacyjno-prawnych dla skuteczniejszego wspierania wymian młodzieży.
Działania Funduszu obejmują także szkolenia, spotkania informacyjne oraz seminaria, które wprowadzają uczestników w tematykę edukacji pozaformalnej i międzykulturowej oraz uczą jak zarządzać projektem młodzieżowym.
Koordynacją i promocją Funduszu na terenie Polski i Litwy zajmują się Narodowe Instytucje Zarządzające, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie oraz Departament Spraw Młodzieży przy Ministerstwie Opieki Socjalnej i Pracy w Wilnie.
Działalność Funduszu finansowana jest ze środków, których dysponentem jest po stronie polskiej minister właściwy do spraw oświaty i wychowania – Ministerstwo Edukacji Narodowej, a po stronie litewskiej – Ministerstwo Ochrony Socjalnej i Pracy. Wysokość środków przeznaczonych na działanie Funduszu określa coroczne porozumienie pomiędzy Narodowymi Instytucjami Zarządzającymi, a Ministerstwami.
Od 2007 roku zorganizowano już cztery konkursy wniosków, w ramach których po stronie polskiej dofinansowano 340 projektów, w których uczestniczyło już ponad sześć tysięcy młodych ludzi.
Nauka tańców ludowych, wykłady akademickie o sztuce jagiellońskiej, wieczorki poetyckie śladami Czesława Miłosza oraz tropienie śladów Jaćwingów to tylko niektóre z projektów realizowanych dzięki wsparciu Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży (PLFWM).
Więcej informacji na temat Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży można znaleźć na stronie internetowej: www.plf.org.pl.
Jan Wyganowski
Źródło: Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży
Na fot. Spotkanie młodzieży z Suwalszczyzny, Litwy, Rosji w Becejłach