20.04.2016

Polsko-litewskie rozmowy o kolei i wspólnej placówce straży granicznej

Możliwości uruchomienia stałego pasażerskiego połączenia kolejowego Polska-Litwa, plany inwestycyjne na przygranicznych odcinkach szlaku Rail Baltica i utworzenie mieszanej polsko-litewskiej placówki granicznej – to główne tematy wtorkowego XVII Posiedzenia Polsko-Litewskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Przygranicznej, które odbyło się w Białymstoku.

- O stałym połączeniu kolejowym Polska – Litwa mówi się od lat, ale wciąż o tym więcej się mówi i pisze niż robi – twierdzi Witold Liszkowski, wójt gminy Puńsk, na terenie której znajduje się graniczna stacja Trakiszki. – Ostatnio z Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego otrzymałem zapytanie, czy gmina Puńsk dołoży się finansowo do takiego połączenia. Odpowiedziałem pytaniem ile miałoby to kosztować gminę. Nie podejmę decyzji jak nie znam kosztów. Inna sprawa kto jeździłby i co by wożono tymi pociągami? Chciałbym zobaczyć analizę kosztów. Nie mam też żadnych wiadomości dotyczących planów inwestycyjnych wzdłuż Rail Baltici, przynajmniej na odcinku biegnącym przez gminę Puńsk. Wydaje mi się, a może jestem w błędzie, że samorząd gminy takie plany, o ile one są, powinien poznać. To on wszak jest gospodarzem na swoim terenie.

Jeśli chodzi o  utworzenie mieszanej polsko-litewskiej placówki granicznej jej zadaniem byłoby szeroko rozumiane bezpieczeństwo obywateli obu krajów, zwalczanie przestępczości transgranicznej, a także wynikające z zagrożeniem terrorystycznym i możliwym napływem nielegalnych imigrantów. Placówka taka miałaby swoją siedzibę po stronie litewskiej, a pracowaliby w niej policjanci i funkcjonariusze starzy granicznych znający oba języki, czyli polski i litewski. Trzy takie placówki działają na granicy polsko-niemieckiej: w Ludwigsdorfie i Pomellen (pracę rozpoczęła 5.01.16 r.) na terenie Niemiec oraz w Świecku.

Na fot. z 1.09.2006 r otwarcie przejścia granicznego Berżniki – Kopciowo, jednego z trzech (obok Budziska i Ogrodnik), przejść na polsko-litewskiej granicy, które do czasu wejścia Polski i Litwy do strefy Schengen miało charakter przejścia sezonowego dla ruchu osobowego.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.26.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie