08.04.2022

Ponad 73 mln euro dla Litwy na mobilność wojskową, w tym na odcinek Via Baltiki do Budziska

Litwa otrzyma z unijnego instrumentu Łącząc Europę ( Connecting Europe Facility - CEF) ponad 73 miliony euro na finansowanie projektów mobilności wojskowej.

Te pieniądze zostaną wykorzystane przy budowie odcinka autostrady Via Baltica z Mariampola do granicy z Polską i rampy kolejowej w Palemonie. 

W pierwszym z czterech etapów przebudowywanej drogi A5 Kowno - Mariampol - Suwałki (jeden z odcinków via Baltiki) planowane jest poszerzenie istniejącej drogi do 4 pasów ruchu oraz budowa łączników w pobliżu drogi A5. Na tym 16-kilometrowym odcinku powstaną nowe przejazdy tunelowe, skrzyżowania o różnym natężeniu ruchu, ronda, ciężki parking i mosty na rzece Szeszupe. Planowane jest również wdrożenie działań z zakresu ochrony środowiska oraz budowa ekranów dźwiękochłonnych.

Cały ten odcinek drogi od Mariampola do granicy z Polską, o łącznej długości nieco ponad 40 km. zostanie przebudowany zgodnie z wymogami dla autostrad i pojazdy będą mogły poruszać się z prędkością 130 km/h. Prace mają zostać zakończone do końca 2024 roku.

Wojskowa i cywilna infrastruktura w kowieńskim terminalu kolejowym

Terminal intermodalny w Kownie, działający w Palemonas, jest ważną częścią projektu Rail Baltica dla całej Europy. jest połączony z europejską siecią kolejową.

Projekt rampy w Palemone zakłada budowę dwufunkcyjnej wojskowej i cywilnej rampy załadunkowej na 300 nabrzeżach oraz budowę trzech dodatkowych linii kolejowych, które pozwolą na jednoczesne przybycie trzech pociągów przewożących sprzęt wojskowy.

Infrastruktura w Palemone będzie przystosowana do obsługi zarówno sprzętu wojskowego, jak i pociągów towarowych. Ponadto zostaną zainstalowane rampy przeładunkowe o podwójnym przeznaczeniu, zbudowane ściany dźwiękochłonne oraz przebudowany zostanie 1,5-kilometrowy odcinek ulicy w Palemonis. Projekt ma zostać ukończony do 2027 roku.

Przypomnijmy, że 4 kwietnia br. otwarto nową trasę regularnych przewozów międzynarodowych z terminalu intermodalnego w Kownie do Duisburga (Niemcy). Podczas jednej podróży będzie można przewieźć do 36 jednostek naczep i kontenerów z różnymi towarami. Nadal badane są przez litewskie władze sposoby zwiększenia przepływów towarów z krajów Europy Zachodniej i Środkowej.

WYG

Źródło i fot: Ministerstwo Transportu i Łączności Republiki Litewskiej

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.16.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie