10.01.2017

Postanowienia zawodowe 2017. Polacy i Czesi marzÄ… o zmianie pracy

Siedem postanowień zawodowych, cztery narodowości, różne priorytety – tak można podsumować najnowsze badanie międzynarodowego serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl, które zostało przeprowadzone w Polsce, Wielkiej Brytanii, Finlandii i Czechach. Jest też coś, co łączy wszystkich. Niezależnie od kraju pracownicy wyznaczają sobie ambitne cele w życiu zawodowym, najczęściej chcą zmienić pracodawcę.

Pracownicy z Polski okazujÄ… siÄ™ najodważniejsi w myÅ›leniu o zmianie pracy. Taki cel wyznaczyÅ‚o sobie aż 35 proc. ankietowanych. Także Finowie i Czesi w pierwszej kolejnoÅ›ci wskazali chęć zmiany pracy – jednak byÅ‚ to mniejszy odsetek osób – odpowiednio 20 i 22 proc. Najmniej pracowników myÅ›li o zmianie firmy w Wielkiej Brytanii – zaledwie 18 proc. Poszukiwanie nowego pracodawcy jest w tym roku dopiero trzecim na liÅ›cie postanowieniem Brytyjczyków.

Dlaczego tak wielu z ankietowanych chce odejść z dotychczasowej firmy i zmienić pracÄ™? Jak pokazujÄ… najnowsze trendy, sytuacja na rynku pracy jest na tyle dobra, że ludzie przestajÄ… postrzegać stabilność zatrudnienia, jako najistotniejszy czynnik w karierze – zauważa Joanna Å»ukowska ekspert serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl. Chcieliby mieć pracÄ™, która bÄ™dzie dawaÅ‚a im satysfakcjÄ™ i poczucie speÅ‚nienia. Ludzie stawiajÄ… na rozwój wÅ‚asny bardziej niż na stabilizacjÄ™dodaje.

DziÅ› podjÄ™te ryzyko zwiÄ…zane ze zmianÄ… pracy może pozytywnie wpÅ‚ynąć na caÅ‚Ä… naszÄ… przyszÅ‚Ä… karierÄ™. Jest to również istotny sygnaÅ‚ dla pracodawców, którzy poza samÄ… ofertÄ… pracy, bÄ™dÄ… musieli zatrzymywać pracowników dodatkowymi benefitami takimi jak: prywatna opieka medyczna, karnety na siÅ‚owniÄ™ czy dofinansowanie kursów jÄ™zykowych.

Szkolenia – u nas wysoko na liÅ›cie postanowieÅ„. ZaskakujÄ…co nisko w Wielkiej Brytanii

Jak wynika z badaÅ„, aż 23 proc. ankietowanych z Polski w nowym roku postawiÅ‚o sobie za cel podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Jest to duży odsetek badanych w porównaniu z innymi krajami. W Wielkiej Brytanii i Czechach taki cel postawiÅ‚o sobie jedynie 4 proc. badanych, a w Finlandii 11 proc.

Polscy pracownicy z chęcią podnoszą kwalifikacje zawodowe. Mają świadomość, że dodatkowa wiedza buduje ich przewagę na rynku pracy, jest podstawą do otrzymywania wyższego wynagrodzenia czy drogą do awansu.

Awans i podwyżka

O lepsze pieniÄ…dze chce w tym roku starać siÄ™ 14 proc. Polaków. Tym samym awans i podwyżka staÅ‚y siÄ™ trzecim najważniejszym postanowieniem noworocznym Polaków.  

Możliwość zwiÄ™kszenia wynagrodzenia niestety rzadko wychodzi od pracodawców, stÄ…d postanowienie, by w tym roku zdobyć siÄ™ na odwagÄ™ i porozmawiać o podwyżce z szefem.

Co ciekawe o podwyżkÄ™ zamierza ubiegać siÄ™ aż 16 proc. Finów, którzy nie mogÄ… narzekać na zarobki. NieÅ›miaÅ‚o o lepszej wypÅ‚acie marzy 11 proc. Czechów i tyle samo Brytyjczyków.

Kto marzy o założeniu własnej firmy?

Polacy oraz Finowie w badaniu wykazali siÄ™ najniższÄ… przedsiÄ™biorczoÅ›ciÄ… – tylko po 6 proc. ankietowanych odpowiedziaÅ‚o, że myÅ›li o zaÅ‚ożeniu wÅ‚asnej dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej. Nieco bardziej przedsiÄ™biorczy sÄ… pracownicy z Wielkiej Brytanii, gdzie „na swoim” chce być 9 proc. badanych. NajwiÄ™kszÄ… przedsiÄ™biorczoÅ›ciÄ… wykazali siÄ™ zaÅ› Czesi, aż 18 proc. ankietowanych chciaÅ‚oby w nowym roku zaÅ‚ożyć wÅ‚asnÄ… firmÄ™.

Zmienić specjalizację lub branżę

Priorytety mieszkaÅ„ców innych krajów różniÄ… siÄ™ od postanowieÅ„ Polaków. NajwiÄ™cej Brytyjczyków odpowiedziaÅ‚o, że w nowym roku chciaÅ‚oby zmienić dotychczasowÄ… specjalizacjÄ™ bÄ…dź branżę – dokÅ‚adnie 32 proc. Taki cel w Polsce wyznaczyÅ‚o sobie zaledwie 9 proc. badanych. Dość poważnie o rewolucji zawodowej myÅ›lÄ… także Czesi i Finowie – odpowiednio 22 i 19 proc.

Fińscy specjaliści z branży HR zauważają, że zmiana specjalizacji to już nie tyle postanowienie, ile konieczność.

Obecnie w Finlandii, w niektórych branżach rynek zatrudnienia staÅ‚ siÄ™ nieatrakcyjny, stÄ…d pracownicy zmuszeni sÄ… do poszukiwania nowych kierunków rozwoju.

Wykorzystać cały urlop i mniej pracować

Pomimo tego, że Polacy od wielu lat znajdujÄ… siÄ™ w czoÅ‚ówce najbardziej zapracowanych europejskich narodów, nie planujÄ… pracować mniej ani wykorzystywać caÅ‚ego urlopu. Mniej pracować chce jedynie 8 proc. badanych, a tylko 4 proc. planuje wykorzystać caÅ‚y urlop, co byÅ‚o jednoczeÅ›nie najrzadziej wybieranÄ… odpowiedziÄ… w ankiecie. Tymczasem marzenia o mniejszej iloÅ›ci pracy ma aż 24 proc. Brytyjczyków, 20 proc. Finów i 18 proc. Czechów.

Polacy, pozostają pełni sprzeczności, mimo że są niezadowoleni z aktualnej pracy, to wcale nie chcą pracować mniej.

Trzy najpopularniejsze postanowienia w każdym z przebadanych krajów:

Polska

1. Zmienić pracÄ™ – 35 proc.

2. Szkolić siÄ™ – 23 proc.

3. Dostać awans – 14 proc.

Wielka Brytania

1. Zmienić specjalizacjÄ™, branżę – 32 proc.

2. Mniej pracować – 24 proc.

3. Zmienić pracÄ™ – 18 proc.

Finlandia

1. Mniej pracować – 20 proc./ Zmienić pracÄ™ – 20 proc.

2. Zmienić specjalizacjÄ™, branżę – 19 proc.

3. Dostać awans, podwyżkÄ™ – 16 proc.

Czechy

1. Zmienić specjalizacjÄ™, branżę – 22 proc./ Zmienić pracÄ™ – 22 proc.

2. Mniej pracować – 18 proc./ ZaÅ‚ożyć wÅ‚asnÄ… firmÄ™ – 18 proc.

3. Dostać awans, podwyżkÄ™ – 11 proc.

Badanie zostaÅ‚o przeprowadzone w listopadzie i grudniu 2016 rok przez miÄ™dzynarodowy serwis rekrutacyjny MonsterPolska.pl. Wzięło w nim udziaÅ‚ 5 tys. pracowników z Polski, Finlandii, Czech i Wielkiej Brytanii.

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.22.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
22.07.2024

szukam pracy

21.07.2024

Szukam pracy

Dodaj nowe og³oszenie