Polscy politycy są konsekwentni: od początku przemian na Ukrainie nie odwiedzają rejonów zamieszkałych przez Polaków, a przedstawiciele władz informują, że polska mniejszość na Ukrainie nie ma w zasadzie żadnych problemów.
Zatem, za Żytomierskim Związkiem Polaków, informujemy, że bezskutecznie od dawna postulują m.in. o:
- zwrócenie rzymsko-katolickiej żytomierskiej parafii katedralnej "Domu Księży" zajmowanego przez muzeum krajoznawcze. Dom ten zostaÅ‚ zbudowany ze skÅ‚adek Polaków mieszkajÄ…cych w Å»ytomierzu i do lat 20-tych XX wieku byÅ‚ wÅ‚asnoÅ›ciÄ… parafii Å›w. Zofii.
- umieszczenie tablicy pamiÄ…tkowej ku czci pisarza Józefa Ignacego Kraszewskiego na jej pierwotnym miejscu - fasadzie obwodowej filharmonii, która zostaÅ‚a w 2012 r. usuniÄ™ta przez dyrektora filharmonii pod pretekstem remontu budynku i dotÄ…d nie wróciÅ‚a na swoje miejsce. Owszem, zostaÅ‚a powieszona na Å›cianie bocznej, która nie licuje z szacunkiem do osoby J.I.Kraszewskiego, który przez kilka lat byÅ‚ dyrektorem tego teatru.
- zmianÄ™ nazwy jednej z ulic w centrum miasta, która do dzisiaj nosi nazwÄ™ Jakira, bolszewickiego zbrodniarza, i nadania jej imienia wybitnego polskiego pianisty Å›wiatowej sÅ‚awy, Ignacego Jana Paderewskiego, którego losy byÅ‚y zwiÄ…zane z Å»ytomierzem.
- przywrócenie nadawania programu telewizyjnego "SÅ‚owo polskie" na kanale telewizji regionalnej w jÄ™zyku polskim, który od 1993 do 2009 roku byÅ‚ nadawany wÅ‚aÅ›nie po polsku, nastÄ™pnie od 2009 roku poczÄ™to go transmitować po ukraiÅ„sku. Obecnie program ten zupeÅ‚nie zniknÄ…Å‚ z telewizji.
- w sferze edukacji rozważenie otwarcia w Å»ytomierzu peÅ‚nej polskiej szkoÅ‚y Å›redniej z nauczaniem w jÄ™zyku polskim. Nawiasem mówiÄ…c, w latach 20-tych i 30-tych ubiegÅ‚ego wieku w Å»ytomierzu dziaÅ‚aÅ‚o kilka polskich szkóÅ‚, a w obwodzie do lat 40-tych dziaÅ‚aÅ‚ polski rejon (rejon marchlewski).
- wstrzymanie budowy Muzeum Przyrodniczego na Zamkowej Górze w Å»ytomierzu, która znajduje siÄ™ w odlegÅ‚oÅ›ci zaledwie 20 metrów od katedry Å›w. Zofii. Może to doprowadzić do nieobliczalnych skutków i zniszczenia zabytku znajdujÄ…cego siÄ™ pod ochronÄ… paÅ„stwa, bÄ™dÄ…cego jednoczeÅ›nie najważniejszÄ… Å›wiÄ…tyniÄ… kijowsko-żytomierskiej diecezji.
- rozważenie możliwoÅ›ci utworzenia na Uniwersytecie im. I. Franki w Å»ytomierzu wydziaÅ‚u polonistyki, który zapewniÅ‚by przygotowanie kadr w zakresie "nauczyciel jÄ™zyka i literatury polskiej". To stworzyÅ‚oby warunki do skompletowania klas z polskim jÄ™zykiem nauczania w szkoÅ‚ach obwodu żytomierskiego
Te i inne postulaty ukraińscy Polacy przekazali ostatnio szefowi administracji obwodowej Sydirowi Kyzininowi.
PierwszÄ… polskÄ… organizacjÄ… na Å»ytomierszczyźnie byÅ‚o Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-OÅ›wiatowe im. JarosÅ‚awa DÄ…browskiego, które w 1991 roku przyjęło nazwÄ™ Å»ytomierskiego Obwodowego OddziaÅ‚u ZwiÄ…zku Polaków na Ukrainie. Obecnie Å»ytomierski Obwodowy ZwiÄ…zek Polaków na Ukrainie jest caÅ‚kowicie niezależnÄ… organizacjÄ…, skupiajÄ…cÄ… w swoich szeregach Polaków Å»ytomierszczyzny w liczbie 11 tysiÄ™cy czÅ‚onków w 26 oddziaÅ‚ach. Å»OZPU szczyci siÄ™ swojÄ… 25-letniÄ… historiÄ….
(jw.)
Fot: Å»ytomierski ZwiÄ…zek Polaków