30.05.2022

Potrzeba przebudowy sieci wodociągowo - kanalizacyjno - ciepłowniczej w Sejnach. Pomoże Polski Ład

Jak informował podczas ostatniej sesji Rady Miasta Sejny prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Mariusz Jagłowski, sieć wodociągowa w mieście oraz oczyszczalnia ścieków wymagają pilnej modernizacji i rozbudowy.

- Sieć wodociągowa jest wyeksploatowana i nie rokuje bezawaryjnej pracy. Niektóre odcinki wodociągu były kładzione jeszcze w latach 60. ub. wieku. Rury są już skorodowane, popękane. Stacja uzdatniania wody była modernizowana przed 30 laty. Technologia jest w obecnych czasach już archaiczna - informował prezes PGK.

Akurat z wieczora przed obradami w mieście nastąpiła duża awaria sieci i znaczna część mieszkańców, szczególnie z zasobów spółdzielni mieszkaniowej, przez wiele godzin nie miała w kranach nawet zimnej wody.

Jak wyjaśniał szef PGK, koszt modernizacji stacji uzdatniania wody obliczany jest na 4,5 mln zł. Jest projekt techniczny, zezwolenie na inwestycję, tylko brak pieniędzy na ten cel. Podobnie ze studniami, które także są już wyeksploatowane. Nowe ujęcie wody planowane jest na tzw. łąkach biskupich. Też potrzebne są fundusze, którymi spółka nie dysponuje.

Na razie w planach na 2023 rok jest wymiana rur na ulicy Wileńskiej, którą w tym czasie będzie modernizować powiat.

Dużo do życzenia ma też stan oczyszczalni ścieków. Ma już 24 lata i wymaga modernizacji. Koszt to ok. 8 mln zł. Potrzeba jest nowa sieć kanalizacyjna. Np. bezskutecznie o to zabiegają mieszkańcy ulicy 11 - Listopada.

Plany sprzed dwóch lat

Na początku 2020 roku Rada Miasta Sejny przyjęła plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych na lata 2020 - 2023. Realizowane miały być trzy główne inwestycje, których łączny koszt szacowano wówczas na 12,3 mln złotych. Ani Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, ani budżetu miasta nie stać na sfinansowanie ich z własnych funduszy, dlatego też ustalono, że będą czynione starania o pozyskanie pieniędzy z funduszy unijnych, rządowych, pożyczek.

Zakładano, że już w 2022 roku, kosztem 10 mln złotych, prowadzona będzie kanalizacja ulic: Konopnickiej, Powstańców Sejneńskich, Młynarskiej, Nowej, 11-go Listopada, Strażackiej, Słowackiego, Ogrodowej, Mickiewicza do ulicy Łąkowej. Nie udało się jednak pozyskać dofinansowania na ten cel.

Pieniądze z Polskiego Ładu tylko na ciepłownictwo

Jak informował radnych burmistrz Arkadiusz Nowalski, miasto złożyło do II naboru programu Polski Ład wnioski o dofinansowanie inwestycji wodociągowo - kanalizacyjnych, oraz sieci ciepłowniczych w mieście.

W poniedziałek, 30 maja br. okazało się, że Sejny otrzymają 7,2 mln złotych na budowę kotłowni o mocy 1,6 MWt oraz ciepłociągu na terenie Miasta. To na pewno poprawi zarówno warunki bytowe mieszkańców ( skończą się zakupy coraz droższego węgla, palenie nim kopceni w piecach), jak i stan środowiska. Przypomnijmy, że niedawno swoją ekologiczną kotłownię oddała już do użytku miejscowa spółdzielnia mieszkaniowa.

Burmistrz Arkadiusz Nowalski wyjaśniał podczas sesji, że ze względu na duże potrzeby i niewielkie możliwości finansowe miejskiej kasy, w mieście były realizowane inwestycje, na które udaje się otrzymać zewnętrzne dofinansowanie. Miasto starało się już o pieniądze na kanalizację miasta z programu Polski Ład, ale w I naborze dostało tylko pieniądze na rozbudowę Ośrodka Kultury.

Dla miasta i gminy Sejny korzyść z Krasnopola będzie taka, że rurociąg ma biec do miejskiej oczyszczalni ścieków w Marynowie, w gm. Sejny, co pozwoli lepiej wykorzystać jej możliwości. Natomiast na terenie gminy Sejny trzeba byłby zbudować 1,6 km rurociągu i przy okazji do kanalizacji mogliby podłączyć swoje budynki mieszkańcy wsi ( przynajmniej ich część) z Babańc oraz Radziuszek.

Powrót do koncepcji sprzed ćwierćwiecza

Byłby to powrót do koncepcji sprzed ćwierćwiecza. Gdy ówczesne władze miasta i gminy Sejny ( istniała wówczas jedna jednostka administracyjna dla miasta Sejny i okolicznych wsi) podejmowały decyzję o budowie oczyszczalni ścieków, miały one trafiać do niej także z pobliskich gmin, w tym z gminy Krasnopol. Później kolejne władze Sejnach ( już tylko miejskie, bo w międzyczasie utworzono na wniosek wsi gminy miejską i wiejską Sejny) toczyły wieloletnie spraw sądowe z wykonawcą i inwestorem zastępczym oczyszczalni, a gminy zrezygnowały z pomysły budowy kanalizacji.

Jesienią 2019 roku powrócono do koncepcji i burmistrz Sejn oraz wójtowie gmin Krasnopol i Sejny podpisali porozumienie o powrocie do projektu. W ub. roku gmina Krasnopol otrzymała duże dofinansowania na budowę sieci kanalizacyjnej. Wrócono zatem do pierwotnej koncepcji. Trwają także rozmowy na ten temat z gminą Giby.

WYG

Fot. Wrota Podlasia

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.16.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
15.01.2025

MAGAZYNIER

15.01.2025

SPRZEDAWCA

Dodaj nowe ogoszenie