Stowarzyszenie Wiejskie Po Drabinie zaprasza zainteresowane dzieci i młodzież od 16 do 25 roku życia do wzięcia udziału w projekcie pt. „Bezzałogowe statki powietrzne w praktyce”. Można zgłaszać się do 31 maja.
31 grudnia 2020 roku weszły w życie nowe zasady lotów. Każdy, kto będzie chciał latać dronem o masie powyżej 250 gramów lub z kamerą, będzie musiał się zarejestrować, przejść szkolenie i zdać test.
Urząd Lotnictwa Cywilnego podał, że w Polsce jest prawie 200 tysięcy użytkowników dronów, dlatego Urząd startuje z kampanią informacyjną "Miej drony pod kontrolą". Kampania skierowana jest przede wszystkim do osób latających hobbystycznie.
Obowiązkowy test online
ULC wskazał, że nowe unijne przepisy wprowadzają m.in. trzy kategorie lotów dronami: otwartą (operacje o najniższym stopniu ryzyka), szczególną (operacje o średnim ryzyku) oraz certyfikowaną (operacje o stopniu ryzyka porównywalnym do lotnictwa załogowego).
"Każdy, kto będzie chciał latać dronem o masie powyżej 250 g lub dronem posiadającym kamerę, zgodnie z wymaganiami kategorii otwartej, będzie musiał zarejestrować się, przejść szkolenie i test on-line na stronie drony.ulc.gov.pl. Operacje w kategorii otwartej mogą być wykonywane tylko w zasięgu wzroku pilota lub obserwatora, do maksymalnej wysokości 120 metrów" - wyjaśnił Urząd.
Wymagane jest również poszanowanie prywatności innych osób oraz zachowanie bezpiecznej odległości między dronem a innymi osobami, zwierzętami oraz statkami powietrznymi.
Bezpłatne szkolenia
Stowarzyszenie Wiejskie „ Po Drabinie" zaprasza zainteresowane dzieci i młodzież od 16 do 25 roku życia do wzięcia udziału w projekcie pt. „Bezzałogowe statki powietrzne w praktyce” realizowanego przez Stowarzyszenie w ramach Projektu grantowego pod nazwą: „Projekty parasolowe skierowane na wsparcie dzieci i młodzieży” realizowanego przez Stowarzyszenie „Suwalsko-Sejneńską” Lokalną Grupę Działania w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (nr umowy 00801-6935-UM1021157/20)
Uczestnikami naszego projektu zostanie objętych 30 osób zamieszkujących obszar objęty Lokalną Strategią Rozwoju Stowarzyszenia Suwalsko-Sejneńskiej LGD:
Nie dotyczy mieszkańców miasta Suwałki oraz Sejny!
Główne zadania:
- Kurs operatora drona: ilość uczestników – 20 osób. W ramach szkolenia uczestnik zdobędzie wiedzę teoretyczną i praktyczną umożliwiającą uzyskanie certyfikatu kompetencji pilota bezzałogowego statku powietrznego.
Ilość godzin 16/17:
8 godzin e-learning – indywidualnie każdy uczestnik,
4 godziny zajęć teoretycznych grupowych – 1 grupa 20 uczestników
3 godziny lotów indywidualnych – indywidualnie każdy uczestnik,,
1 godzina szkolenia naziemnego – indywidualnie każdy uczestnik,
1 godzina lotów indywidualnych ( w ramach samokształcenia, w przypadku braku doświadczenia uczestnika) – indywidualnie z instruktorem w przypadku braku posiadanego sprzętu (drona) i doświadczenia.
Na 1 uczestnika przypada 16/17 godzin.
- Kurs informatyczny – tworzenie i publikacja video: ilość uczestników – 10 osób. Polegać będzie na przygotowaniu prezentacji z miejsc z obszaru LSR, w których odbyły się istotne wydarzenia historyczne.
Ilość godzin: 10 – 1 grupa 10 osób.
Na 1 uczestnika przypada 10 godzin.
- Warsztaty motywacyjne – rozwijające kompetencje społeczne np. funkcjonowanie w grupie, uczenie się, asertywność itp.
Ilość godzin: 12 (3 spotkania x 4 godziny) – zajęcia grupowe 3 grupy każda po 10 osób.
Na 1 uczestnika przypadają 4 godziny.
- Zajęcia artystyczne plastyczne, muzyczne, kulturowe itp.
Uczestnicy poznają metody „przenoszenia” obrazów ze zdjęć na przedmioty codziennego użytku za pomocą technik rzemieślniczych.
Ilość godzin: 12 (3 spotkania x 4 godziny) – zajęcia grupowe 3 grupy każda po 10 osób.
Na 1 uczestnika przypadają 4 godziny.
- Zawody o charakterze sportowym.
Ilość godzin: 6 – zajęcia grupowe.
Na 1 uczestnika przypada 6 godzin.
- Przygotowanie materiału video o miejscach wydarzeń historycznych.
Okres realizacji: 01.05.2021-31.07.2021
Termin rekrutacji do końca maja.
UDZIAŁ W PROJEKCIE JEST CAŁKOWICIE BEZPŁATNY!
Stowarzyszenie Wiejskie PO DRABINIE
Biuro projektu: ul. Emilii Plater 18a, 16-400 Suwałki
Numer telefonu: +48 796 140 580
E-mail: projekty@podrabinie.pl