Podczas najbliższej, zaplanowanej na 30 sierpnia sesji Rady Powiatu Sejneńskiego, radni będą głosić nad projektem stanowiska dotyczącego konieczności modernizacji drogi wojewódzkiej Nr 651 na odcinku Sejny - Szypliszki i drogi wojewódzkiej Nr 653 na odcinku Sejny - Poćkuny.
Podczas najbliższej, zaplanowanej na 30 sierpnia sesji Rady Powiatu Sejneńskiego, radni będą głosić nad projektem stanowiska dotyczącego konieczności modernizacji drogi wojewódzkiej Nr 651 na odcinku Sejny - Szypliszki i drogi wojewódzkiej Nr 653 na odcinku Sejny - Poćkuny,
Jako, że ta sprawa stawała już niejednokrotnie na forum sejneńskiego samorządu, najprawdopodobniej projekt zostanie przez radnych przyjęty.
Stanowiska ma zostać przekazane Wojewodzie Podlaskiemu oraz Marszałkowi Województwa Podlaskiego,
Uzasadnienie do projektu uchwały głosi m.in:
Mając na uwadze interes publiczny, Rada Powiatu Sejneńskiego postanawia:
1. zwrócić uwagę na fakt, że stan techniczny drogi wojewódzkiej nr 651 na odcinku Sejny - Szypliszkii drogi wojewódzkiej Nr 653 na odcinku Sejny - Poćkuny zagraża bezpieczeństwu użytkowników wyżej wymienionej drogi, jak również stanowi zagrożenie dla zamieszkującej wzdłuż jej przebiegu ludności.
2. zdefiniować najważniejsze zagrożenia dla bezpieczeństwa występujące na drodze wojewódzkiej nr651 na odcinku Sejny – Szypliszki i drogi wojewódzkiej Nr 653 na odcinku Sejny – Poćkuny jako:
- zły, odbiegający od norm i przyjętych dla dróg wojewódzkich standardów stan nawierzchni uniemożliwiający bezpieczne korzystanie z tej drogi oraz stwarzający ryzyko uszkodzenia poruszających się po niej pojazdów,
- niewystarczającą szerokość pasów ruchu uniemożliwiającą bezpieczne wykonywanie podstawowych manewrów w ruchu drogowym,
- brak infrastruktury dla pieszych i rowerzystów, co zagrożenia powoduje niemalże całkowitą dysfunkcyjność drogi wojewódzkiej nr 651 na odcinku Sejny - Szypliszki i drogi wojewódzkiej Nr 653 na odcinku Sejny - Poćkuny w zakresie bezpieczeństwa pieszych oraz rowerzystów i w efekcie wykluczenie tych grup uczestników ruchu jako użytkowników wyż. wym. drogi, co jest szczególniedotkliwe dla lokalnej społeczności,
3. zaapelować do zarządcy drogi o jak najszybsze przeprowadzenie kompleksowej modernizacji drogi wojewódzkiej nr 651 na odcinku Sejny – Szypliszki i drogi wojewódzkiej Nr 653 na odcinku Sejny – Poćkuny obejmujące prace związane między innymi z:
- położeniem nowej nawierzchni asfaltowej,
- poszerzeniem pasów ruchu,
- wybudowaniem w ciągu wyż. wym. drogi ścieżki rowerowej umożliwiającej bezpieczne poruszanie się pieszych i rowerzystów.
Zły stan tego ciągu komunikacyjnego jest efektem wieloletnich zaniedbań i wpływa na życie szerokorozumianego społeczeństwa w wielu aspektach, wśród których do najważniejszych należy zaliczyć:
1. Bezpieczeństwo
Stan nawierzchni drogi wojewódzkiej nr 651 na odcinku Sejny – Szypliszki i drogi wojewódzkiej Nr 653 naodcinku Sejny - Poćkuny na większości jej długości jest zły, bardzo zły, a na niektórych odcinkach wręcz katastrofalny. Przemieszczanie się tym szlakiem nie przynosi korzyści oczekiwanych od drogi o standardzie drogi wojewódzkiej, a w wielu miejscach jest wręcz niebezpieczne dla użytkowników.
Zły stan nawierzchni powoduje problemy z utrzymaniem właściwego toru jazdy i stwarza ryzyko uszkodzenia pojazdu. Zbyt wąskie pasy ruchu uniemożliwiają bezpieczne wykonywanie podstawowych manewrów w ruchu drogowym,
Brak infrastruktury dla pieszych i rowerzystów powoduje wykluczenie komunikacyjne tych uczestników ruchu.
Mieszkańcy boją się o własne bezpieczeństwo i od lat apelują o remont drogi wojewódzkiej nr 651 na odcinku Sejny – Szypliszki i drogi wojewódzkiej Nr 653 na odcinku Sejny - Poćkuny ale także o budowę w jej ciągu ścieżki rowerowej, która przywróci pieszym i rowerzystom możliwość bezpiecznegokorzystania z tego szlaku komunikacyjnego.
2. Społeczeństwo
Zagrożenia występujące na drodze wojewódzkiej nr 651 na odcinku Sejny – Szypliszki i drogi wojewódzkiejNr 653 na odcinku Sejny - Poćkuny są powszechnie znane lokalnej społeczności i mają bezpośredni wpływ na jej życie.
Podstawowym zadaniem drogi jest łączyć miejsca i ludzi. To paradoks, że mieszkając przy takważnym ciągu komunikacyjnym jak droga wojewódzka, mieszkańcy zaprzestali korzystania z niej jako rowerzyści czy piesi. W codzienne zachowania, jak podróż do sklepu, odwiedzenie sąsiada czy wyjście naspacer, wkalkulowane jest ryzyko. W efekcie jadąc tą drogą nie napotkamy rozmawiających sąsiadów,dzieci na rowerach czy rodziców spacerujących z wózkiem. Dostępność wszelkich usług jest ograniczona,a rozwój społeczeństwa, funkcje poznawcze oraz komunikacyjne zostały zaburzone.
3. Turystyka.
Ważną gałęzią dochodów mieszkańców jest turystyka. W ostatnich latach na popularności zyskały aktywneformy wypoczynku, jak wycieczki piesze i rowerowe. Brak ścieżki rowerowej w ciągu drogi wojewódzkiej nr
651 na odcinku Sejny – Szypliszki i drogi wojewódzkiej Nr 653 na odcinku Sejny - Poćkuny powoduje, że turyści omijają ten piękny szlak kwalifikując korzystanie z niego jako zbyt niebezpieczne. Jednocześnie pozostaje on elementem popularnych, krajowych oraz międzynarodowych, szlaków rowerowych. Popyt na usługi związane z agroturystyką oraz lokalne produkty jest niższy, a mieszkańcom ciężej przyciągnąć klienta.
Ogranicza to popularność regionu i pogłębia jego marginalizację.
4. Rozwój i przedsiębiorczość.
Zamieszkujący wzdłuż drogi wojewódzkiej 651 na odcinku Sejny – Szypliszki i drogi wojewódzkiej Nr 653 na odcinku Sejny - Poćkuny mieszkańcy to także przedsiębiorcy, wytwórcy, usługodawcy.
Brak dostępności to utrudniony dostęp do usług i produktów, a ograniczona komunikacja jest również barierą dla informacji. Nie funkcjonuje tak pożądane w lokalnych społeczeństwach skracanie łańcucha dostaw.
Dostrzegając liczne konsekwencje złego stanu drogi wojewódzkiej 651 na odcinku Sejny – Szypliszki i drogi wojewódzkiej Nr 653 na odcinku Sejny - Poćkuny, Rada Powiatu Sejneńskiego apeluje o jak najszybszą, kompleksową modernizację tego szlaku komunikacyjnego. Pozwoli to nie tylko zlikwidować istniejące w wielu dziedzinach wykluczenia i ograniczenia, ale będzie ogromnym bodźcem dla rozwoju całego regionu - głosi uzasadnienie do projektu stanowiska.
Przypomnijmy, że w sierpniu br. podobne stanowisko zajęli radni gminy Szypliszki. Domagają się w nim szybkiej modernizacji tej drogi na odcinku przebiegającym przez gminę wraz z budową ścieżki rowerowej.
Modernizacja drogi Sejny - Smolany – Szypliszki
Były plany
Modernizacja drogi Sejny - Smolany - Szypliszki była już w planach samorządu wojewódzkiego. W budżecie na 2020 rok zapisano nawet pieniądze na badania geotechniczne podłoża gruntowego drogi i zostały one wykonane. Samorząd wojewódzki chciał starać się o pieniądze na tę inwestycję z Funduszu Dróg Samorządowych. Przewidywany wówczas koszt modernizacji to ok. 200 mln zł. Obecnie koszt może być nawet dwa razy większy. Czy i kiedy ruszy modernizacja, na razie nie wiadomo.
W 2022 r.. roku mówiło się o możliwości wsparcia ze strony resortu obrony narodowej, jeżeli uzna się drogę potrzebną dla obronności.
Jak mówił - jeszcze w 2022 roku - podczas sesji Rady Gminy Sejny wicestarosta Antoni Baudzis, dostosowanie drogi Ogrodniki - Szypliszki do potrzeb ciężkiego sprzętu, to nieco dalsza pespektywa.
- Prace pewnie rozpoczną się po zakończeniu budowy Via Baltiki. Na razie priorytetem rządu było zmodernizowanie odcinka od Augustowa do Ogrodnik. Natomiast ta druga droga ma pełnić raczej rolę awaryjnej, na wypadek jakichś niekorzystnych zdarzeń na tej pierwszej – wyjaśniał wówczas wicestarosta
Obwodnica Sejn
W ramach tych przedsięwzięć obwodnicę ma zyskać w przyszłości miasto Sejny.
Rozważana jest koncepcja południowej obwodnicy Sejn w okolicach wsi Marynowo, Radziuszki, ale ciężki sprzęt zostałby skierowany w przyszłości nie na trasę Sejny - Suwałki, ale Sejny - Smolany - Szypliszki i dalej na Litwę oraz - w razie potrzeby - na Gołdap.
Opinia geotechniczna na temat gruntów, przez które mogłaby przebiegać obwodnica Sejn, zlecona specjalistom przez Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku, jest już gotowa.
Już w 2020 roku ówczesny burmistrz Sejn Arkadiusz Nowalski mówił, że budowę obwodnicy wymuszają nie tylko potrzeby tranzytowe, ale też strategiczne. Obecnie poruszająca się w stronę granicy kolumna wojskowa musiałaby przejechać wąskimi ulicami Sejn. W Sejnach nie ma nawet jednego mostu, który zapewniałby sprawną komunikację, w tym bardzo ważnym strategicznie regionie.
W województwie podlaskim ta droga biegnie m.in. przez gmin Wiżajny - Rutka - Tartak, Szypliszki- Smolany - Sejny - Ogrodniki.
Cała droga nr 651 liczy 81 kilometrów i przebiega na trasie Gołdap - Dubeninki - Żytkiejmy - Wiżajny- Rutka Tartak - Szypliszki - Smolany - Sejny.
Przypomnijmy, iż latem 2022 roku zmodernizowano dwa blisko półtorakilometrowe fragmenty drogi wojewódzkiej nr 651 łączące m.in. wsie Rutka Tartak i Wiżajny, w woj. podlaskim. Łączny koszt inwestycji to ponad 2,5 mln zł. Przedsięwzięcie zostało sfinansowane z budżetu województwa.
– Te remonty były oczekiwane od dawna i konieczne, tym bardziej, że droga przebiega obok wielu turystycznych atrakcji - mówił wówczas radny Paweł Wnukowski i zaznaczył, że szykują się kolejne prace drogowe na DW nr 651. – W 2023 roku planujemy prace w gminie Rutka-Tartak w kierunku gminy Sejny – informował wówczas radny.
Tak się jednak nie stało. A szkoda.
Tymczasem władze województwa warmińsko- mazurskiego są gotowe do rozpoczęcia modernizacji swego odcinka tej drogi od Gołdapi do granic z gminą Wiżajny. Trwają procedury przetargowe. Po ich rozstrzygnięciu wykonawca będzie miał 18 miesięcy od dnia zawarcia umowy na wykonanie zadania.
Już w 2023 roku zakończono rozbudowę odcinka tej drogi od drogowego przejścia granicznego Gołdap do początku obwodnicy Gołdapi.
WYG