11.10.2018

Powiedz: Sprawdzam! Nie daj siÄ™ manipulacjom w internecie

Dezinformacja, fake news, podszywanie się pod cudzą tożsamość to coraz powszechniejsze zjawiska w internecie. Formy manipulacji i cyberzagrożeń trzeba lepiej poznać, aby nie stać się celem ataku – informuje Ministerstwo Cyfryzacji, które wspólnie z NASK i zespołami CSIRT uruchamia portal „BezpieczneWybory.pl" oraz akcję informacyjną na ten temat. Na portalu można dowiedzieć się, jak weryfikować autentyczność profili społecznościach oraz wiarygodność informacji oraz jak zgłaszać przypadki nadużyć w internecie.

Akcja informacyjna i portal realizowane sÄ… z inicjatywy ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego i trzech CSIRT (Computer Security Incident Response Team) poziomu krajowego: Ministerstwa Obrony Narodowej, Agencji BezpieczeÅ„stwa WewnÄ™trznego i NASK.

- Nie jest tajemnicÄ…, że okres przedwyborczy jest czasem, w którym takie zjawiska jak dezinformacja czy rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji siÄ™ nasilajÄ…. Dlatego stworzyliÅ›my stronÄ™, która podpowie obywatelom, jak na takie zjawiska reagować – mówi Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji.

Portal peÅ‚ni przede wszystkim rolÄ™ informacyjnÄ… i edukacyjnÄ…. Na stronie: www.bezpiecznewybory.pl można siÄ™ np. dowiedzieć, jak dziaÅ‚ajÄ… trolle, czyli osoby, które celowo powodujÄ… konflikty wokóÅ‚ okreÅ›lonych osób lub problemów, aby wzbudzić emocje i prowokować agresjÄ™. - Warto zachować chÅ‚odnÄ… gÅ‚owÄ™. Emocjonalny wpis, ciÄ™ta riposta, niepotrzebne ostre sÅ‚owo – to mogÄ… być reakcje, o które chodzi prowokatorowi. Nie dawajmy siÄ™ podpuszczać i manipulować - radzi Juliusz Brzostek, dyrektor Pionu Centrum CyberbezpieczeÅ„stwa w NASK. Podobnie warto chwilÄ™ zastanowić siÄ™ przed podaniem dalej sensacyjnie brzmiÄ…cej informacji. - Przed udostÄ™pnieniem wpisu warto zadać sobie kilka pytaÅ„: Czy we wpisie jest podane źródÅ‚o newsa? JeÅ›li tak, to czy znamy serwis, na który powoÅ‚uje siÄ™ autor? Czy o danym wydarzeniu mówiÄ… również inne wiarygodne źródÅ‚a? Czy wpis podaje autora tekstu? Czy można sprawdzić jego inne publikacje. W razie wÄ…tpliwoÅ›ci lepiej na wszelki wypadek nie przekazywać postu - tÅ‚umaczy Juliusz Brzostek.

Portale spoÅ‚ecznoÅ›ciowe prowadzÄ… dziaÅ‚ania w celu ochrony użytkowników przed faÅ‚szywymi informacjami. CzÄ™sto wiÄ™c przyjmujÄ… zgÅ‚oszenia od osób, które natrafiÅ‚y na fake news. Instrukcja, jak dokonać zgÅ‚oszenia do administratora portalu znajduje siÄ™ na stronie www.bezpiecznewybory.pl. Zagrożenie oszustwem, dezinformacjÄ… lub podszywanie siÄ™ pod cudzÄ… tożsamość można też zgÅ‚aszać na adresy wskazane na portalu Bezpieczne Wybory. ZgÅ‚aszane incydenty w sieci i możliwe cyberzagrożenia oceniÄ… eksperci zespoÅ‚u CERT Polska w NASK oraz trzech zespoÅ‚ów CSIRT (Computer Security Incident Response Team) poziomu krajowego – dziaÅ‚ajÄ…cych w MON, ABW i NASK.  

Kampania wyborcza to okres, kiedy warto szczególnie zwrócić uwagÄ™ na zagrożenia w internecie. Problem nadużyć w sieci wystÄ™puje caÅ‚y czas. Dlatego dziaÅ‚ania na rzecz edukacji internautów i przeciwdziaÅ‚ania manipulacjom w sieci bÄ™dÄ… kontynuowane po wyborach samorzÄ…dowych. NASK realizuje wiele inicjatyw edukacyjnych zwiÄ…zanych z bezpieczeÅ„stwem użytkowników w sieci, a także z przyjmowaniem zgÅ‚oszeÅ„ o naruszeniach (Dyżurnet.pl, CERT Polska).

Akcja informacyjna „Bezpieczne Wybory" prowadzona w mediach i portalach spoÅ‚ecznoÅ›ciowych oraz portal z niÄ… zwiÄ…zany, to inicjatywa Ministerstwa Cyfryzacji, realizowana przez NASK we wspóÅ‚pracy z pozostaÅ‚ymi zespoÅ‚ami CSIRT (CSIRT MON, CSIRT ABW), realizujÄ…cymi zadania ochrony cyberprzestrzeni na poziomie ogólnopolskim w ramach ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeÅ„stwa.

 

 

Fot. Logo24

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.26.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie