07.03.2015

Powraca matriarchat?

Za 10 lat będzie więcej kobiet biznesmenów oraz na stanowiskach kierowniczych niż mężczyzn. Kilka renomowanych firm, zajmujących się badaniami socjologicznymi, takich, jak Deloitte i Barclays Wealth Management, wykonało prognozy, z których wynika, że kobiety szybko wyprzedzą mężczyzn w edukacji, rozwoju kariery, budowaniu własnego biznesu. W efekcie, za 10 lat, mężczyzn - decydentów będzie mniej niż kobiet.

Socjolodzy są zgodni, że infantylizacja mężczyzn z jednej strony i konieczność brania na siebie odpowiedzialności i walki o przyszłość swoją i swoich dzieci z drugiej, zmuszają kobiety do zostawania nie tylko zdobywczyniami, ale i liderkami. Finansowa elita Wielkiej Brytanii już w 47 % składa się z przedstawicielek płci pięknej.

Nadchodzi era matriarchatu

BÄ™dzie lepiej. Już od dawna liczba kobiet studiujÄ…cych na uniwersytetach w krajach rozwiniÄ™tych jest wiÄ™ksza niż mężczyzn. Z oÅ›miu milionów miejsc pracy, które pojawiÅ‚y siÄ™ od poczÄ…tku XXI wieku w Unii Europejskiej, sześć milionów zajęły kobiety. W trakcie ostatniej fali kryzysowych zwolnieÅ„, dotknęła ona gÅ‚ównie mężczyzn. W USA na czterech zwolnionych, trzej to mężczyźni. Jednakże - zwracajÄ… uwagÄ™ firmy badawcze - jest to spowodowane nie tyle osobistymi zasÅ‚ugami kobiet, co sukcesami ruchu feministycznego jako caÅ‚oÅ›ci.

Profesor nadzwyczajny moskiewskiej Katedry Socjologii Ogólnej i Stosowanej, Instytutu Psychologii, Socjologii i Stosunków spoÅ‚ecznych Jewgienij Tatarincew uważa, że duży procent obecnoÅ›ci kobiet na różnych stanowiskach w firmach amerykaÅ„skich można wytÅ‚umaczyć w ten sposób: „W systemie amerykaÅ„skim ruch feministyczny wywalczyÅ‚ istotne prawa i swobody dla kobiet, a możliwe jest, że dla wielu firm po prostu nieopÅ‚acalne jest zwalnianie kobiety w obawie, że sÄ…dy mogÄ… to uznać za seksizm. JeÅ›li chodzi o wzrost liczby kobiet na stanowiskach kierowniczych, to, ogólnie rzecz biorÄ…c, naprawdÄ™ jest taki trend: kobiety coraz wiÄ™cej zaczynajÄ… znaczyć w sferze gospodarczej i wspinajÄ… siÄ™ na poważne stanowiska, przewyższajÄ…c w tym nawet osiÄ…gniÄ™cia mężczyzn.”

Psycholog Iraklij Pożarskij wyjaÅ›nia zaÅ›, że „w matriarchalnej tendencji" ruch feministyczny odgrywa znaczÄ…cÄ… rolÄ™ w rozwoju kobiet. Ale w interesach biznesowych wszystko można wyjaÅ›nić także cechami osobowymi, zdolnoÅ›ciÄ… do uczenia siÄ™, i oczywiÅ›cie, sÅ‚ynnej żeÅ„skiej intuicji: „JeÅ›li spojrzy siÄ™ na obecnÄ… spoÅ‚eczność rozwijajÄ…cych siÄ™ mÅ‚odych ludzi, to widać, że mężczyźni sÄ… mniej skÅ‚onni do podejmowania odpowiedzialnoÅ›ci za siebie, sÄ…i bardziej infantylni. A kobiety w ostatnim czasie staÅ‚y siÄ™ bardziej aktywne. JeÅ›li porównać EuropÄ™ i RosjÄ™, to w Rosji zachodzi mniej wiÄ™cej to samo, tylko wyraźniej. O ile w Europie kobiety mówiÄ… o swoich prawach, to w Rosji kobiety stajÄ… siÄ™ aktywniejsze. Z drugiej strony, wyżej opÅ‚acane stanowiska sÄ… na razie zajmowane częściej przez mężczyzn. Jednak kobiety walczÄ… o swoje miejsce na Ziemi. Dążą do niezależnoÅ›ci, samodzielnoÅ›ci i chcÄ… osiÄ…gnąć wszystko same. Poza tym, kobiety awansujÄ…, ponieważ ich przeÅ‚ożeni dostrzegajÄ…, że sÄ… odporniejsze na stres, lepiej zorganizowane, mniej konfliktowe, bardziej nastawione na wspóÅ‚pracÄ™ w grupie. To cechy pożądane we wspóÅ‚czesnych firmach, gdzie liczy siÄ™ przede wszystkim praca zespoÅ‚owa.

Jaka zatem będzie rodzina? - zastanawiają się socjologowie.

Mężczyzna siedzący w domu z dziećmi, podczas gdy żona robi karierę w pracy, nie jest już nowością w Europie i Ameryce. Charakterystyczne jest - zwracają uwagę socjologowie - że jeszcze przed siedmioma laty w szkoleniach z zakresu inwestycji we własną osobowość, karierę i planowanie biznesu, brało udział więcej mężczyzn, a obecnie uzyskać tę ponoć specyficznie "męską" wiedzę, chce znacznie więcej kobiet.
No cóż, już Ignacy Krasicki pisaÅ‚, że „ „Mimo tak wielkiej pÅ‚ci naszej zalety, my rzÄ…dzim Å›wiatem, a nami kobiety”. W praktyce z tym rzÄ…dzeniem jest, na razie, nie najlepiej. WedÅ‚ug organizacji Gender Equality Project, w firmach co najmniej 30 proc. stanowisk kierowniczych powinna być obsadzona przez kobiety.

Mało kobiet na kierowniczych stanowiskach

Na razie niepokoi fakt, że pomimo tworzonych regulacji prawnych, niewielka liczba kobiet zasiada w zarzÄ…dach firm lub peÅ‚ni wysokie dyrektorskie stanowiska. W UE 70 procent kobiet - biznesmenek zarzÄ…dza maÅ‚ymi (do 5 pracowników) firmami, a 16 proc. kieruje zakÅ‚adami pracy z 6-10 pracownikami, 11 proc.: 11-49 zatrudnionymi i tylko 2,5 proc. rzÄ…dzi dużymi zakÅ‚adami pracy, powyżej 50 pracowników.

W Polsce zaledwie 4 proc. kobiet peÅ‚ni odpowiedzialne funkcje kierownicze w firmach z listy 500 najwiÄ™kszych spóÅ‚ek - TOP 500 Forbes. Åšrednie zarobki kobiet zarzÄ…dzajÄ…cych tymi spóÅ‚kami sÄ… o blisko 20 proc. niższe. Dobrym polskim znakiem równoÅ›ci pÅ‚ci jest fakt, aż 53 proc. stanowisk kierowniczych w sektorze publicznym zajmujÄ… kobiety - ustaliÅ‚a firma doradcza EY. W Niemczech wÅ›ród menedżerów w sektorze publicznym tylko 15 proc. to kobiety, w Wielkiej Brytanii – 35 proc., w USA – 31 proc., we Francji – 21 proc., a w Japonii – zaledwie 2,5 proc.
Z kolei z analiz firmy doradczej Grant Thornton International, wynika, że odsetek kobiet na wyższym szczeblu kierowniczym globalnie wzrósÅ‚ z 21 do 24 proc. Zaskakiwać może fakt, że w rankingu sÅ‚abo wypadajÄ… paÅ„stwa G7, a wiÄ™c te najbogatsze. W Japonii tylko 7 proc. stanowisk kierowniczych zajmujÄ… kobiety, zaÅ› w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych odpowiednio 19 i 20 proc.

W Niemczech uchwalono, tuż przed 8 marca 2015 roku, ustawÄ™ w sprawie procentowego udziaÅ‚u kobiet w radach nadzorczych i zarzÄ…dach spóÅ‚ek gieÅ‚dowych. Od 2016 roku liczba kobiet powinna wzrosnąć do co najmniej 30%. WedÅ‚ug ostatnich badaÅ„ przeprowadzonych przez Niemiecki Instytut BadaÅ„ Ekonomicznych, kobiety stanowiÄ… tylko 18,6% czÅ‚onków zarzÄ…du w 100 najwiÄ™kszych firm w Niemczech.

Takie parytety wÅ›ród krajów europejskich sÄ… już w Norwegii, Hiszpanii i Francji.
WedÅ‚ug "Financial Times", w Rosji już dwie piÄ…te wszystkich stanowiskach kierowniczych w spóÅ‚kach rosyjskich zajmujÄ… kobiety. Å»aden inny europejski kraj nie przekracza tego wskaźnika. „Sukces Rosjanek w biznesie może być częściowo wyjaÅ›niony przez czynniki demograficzne, w tym stosunek pÅ‚ci w kraju, gdzie kobiety stanowiÄ… 57% populacji, a mężczyźni tylko 43%, wyjaÅ›nia Tatiana Gvilava z konsultacyjnej grupy "Kobiety biznesu."
Istnieje jednak ogromna luka w dochodach między kobietami i mężczyznami. Kobiety zarabiają w Rosji, według Banku Światowego, średnio o 30% mniej.

Niższe płace

WedÅ‚ug opublikowanych 5 marca 2015 roku przez Eurostat danych, w 2013 r. luka pÅ‚acowa w UE, czyli różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn (w wieku 20-64), wynosiÅ‚a 16,4%. Polki zarabiajÄ… o 6,4% mniej od Polaków – wynika z najnowszych danych Eurostatu. Okazuje siÄ™, że luka pÅ‚acowa w naszym kraju należy do najniższych w caÅ‚ej UE.
Pod wzglÄ™dem równoÅ›ci pÅ‚ac obu pÅ‚ci nasz kraj znajduje siÄ™ na trzecim miejscu w caÅ‚ej UE: niższe luki odnotowano w SÅ‚owenii (3,2%) i na Malcie (5,1%). Olbrzymie różnice notujÄ… zaÅ› Estonia (29, 9%), Austria (23%), Czechy (22,1%) i Niemcy (21,6%).

Natomiast wedÅ‚ug badania Grupy Pracuj, kobiety w Polsce osiÄ…gajÄ… niższe zarobki niż mężczyźni, jednak im wyższe stanowisko, tym różnice mniejsze. WÅ›ród specjalistów dysproporcja wynosi Å›rednio 11 proc., a na szczeblu dyrektorskim już tylko 2 proc. Poza tym istniejÄ… specjalizacje, gdzie kobiety osiÄ…gajÄ… wyższe pÅ‚ace – to kadry, ksiÄ™gowość czy komunikacja marketingowa.
– Jak wynika z analizy ponad póÅ‚ miliona ankiet zebranych w naszej bazie, kobiety zarabiajÄ… o okoÅ‚o 18 proc mniej od mężczyzn. Różnica zmniejsza siÄ™ wraz ze wzrostem poziomu stanowiska. W przypadku specjalistów ta różnica wynosi okoÅ‚o 11 proc., ale na poziomie dyrektorskim pÅ‚ace kobiet różniÄ… siÄ™ od pÅ‚ac mężczyzn już tylko o 2 proc. – wyjaÅ›nia w rozmowie z agencjÄ… informacyjnÄ… Newseria Biznes Maciej BÄ…k, ekspert ds. raportów wynagrodzeÅ„ z Grupy Pracuj.

WÅ‚ochy gorsze od Nikaragui

To jest nie do pomyÅ›lenia – mówiÄ… dziaÅ‚acze na rzecz równouprawnienia - że niektóre europejskie kraje wysokorozwiniÄ™te radzÄ… sobie gorzej z równouprawnieniem niż niektóre kraje mniej rozwiniÄ™te spoÅ‚ecznie i gospodarczo. WedÅ‚ug ostatniego indeksu nierównoÅ›ci pÅ‚ci, przedstawionego na Åšwiatowym Forum Ekonomicznym, WÅ‚ochy, czwarta co do wielkoÅ›ci gospodarkÄ… w Europie, ma wiÄ™ksze nierównoÅ›ci pÅ‚ci niż Nikaragua, Mozambik i Botswana.

Indeks pokazuje, że to kraje skandynawskie sÄ… najlepszym miejsca do życia dla kobiet. Islandia, szósty rok z rzÄ™du znajduje siÄ™ na szczycie wykresu, a nastÄ™pnie Finlandia, Norwegia, Szwecja i Dania. PotÄ™ga gospodarcza Niemcy znalazÅ‚y siÄ™ dopiero na 12 miejsce.

A było - z punktu widzenia kobiet - tak pięknie.

Jednym z najpopularniejszych mitów o Å›wiecie, w którym realnÄ… wÅ‚adzÄ™ majÄ… tylko kobiety, jest mit o Amazonkach, kobietach, które maÅ‚ym dziewczynkom przypalaÅ‚y pÅ‚ytkami miedzianymi jednÄ… pierÅ›, aby ta siÄ™ nie rozwijaÅ‚a, co pozwalaÅ‚o im uzyskać wiÄ™kszÄ… siÅ‚Ä™, sprawność w walce, jak również sprawność strzelania z Å‚uku. ChÅ‚opcy zaÅ› byli zaÅ› okaleczani tak, aby nie mogli dorównać siÅ‚Ä… kobietom.

W 1861 roku szwajcarski prawnik, profesor prawa rzymskiego na uniwersytecie w Bazylei i miÅ‚oÅ›nik kultury antycznej, Johann Jakob Bachofen opublikowaÅ‚ książkÄ™ pod tytuÅ‚em „Das Mutterrecht”. ZaprezentowaÅ‚ w niej hipotetyczny schemat historii spoÅ‚ecznego rozwoju ludzkoÅ›ci, w którym bardzo ważne miejsce przypisaÅ‚ Å›rodkowemu z trzech okresów. CharakteryzowaÅ‚ siÄ™ on sprawowaniem przez kobiety kluczowej roli w życiu spoÅ‚ecznym i religijnym. SwojÄ… hipotezÄ™ Szwajcar oparÅ‚ na analizie rozmaitych tekstów antycznych.

Tym tropem poszÅ‚a też Jane Ellen Harrison (1850-1928), która zaprezentowaÅ‚a utopijnÄ… wizjÄ™ pradziejowego matriarchatu. PrzekonywaÅ‚a, że mieszkaÅ„cy Europy poÅ‚udniowo-wschodniej stworzyli w dawnych czasach „pokojowÄ…, scentralizowanÄ… wokóÅ‚ kobiet cywilizacjÄ™, której przedstawiciele żyli w harmonii z naturÄ… i wÅ‚asnymi emocjami oddajÄ…c siÄ™ twórczoÅ›ci artystycznej. Centralnym bóstwem tego okresu miaÅ‚aby być Wielka Bogini jako reprezentacja Ziemi (…). W systemie tym bóstwa mÄ™skie istniaÅ‚yby tylko jako dopeÅ‚nienie owej Bogini w podlegÅ‚ych jej rolach synów lub małżonków. Kres tej idyllicznej formacji przynieść miaÅ‚, jeszcze przed nastaniem czasów historycznych, najazd patriarchalnej, wojowniczej spoÅ‚ecznoÅ›ci gdzieÅ› z obszarów póÅ‚nocnej Europy.

Marija Gimbutas, litewska uczona mieszkajÄ…ca w USA, w 1974 r. zaprezentowaÅ‚a swojÄ… koncepcjÄ™ wielkiej pokojowej cywilizacji spoÅ‚eczeÅ„stwa rolników wyznajÄ…cych kult Wielkiej Bogini. Cywilizacja ta miaÅ‚a kwitnąć w Europie Åšrodkowej mniej wiÄ™cej od 7000 do 3000 lat p.n.e., by ulec w koÅ„cu najazdowi lubujÄ…cych siÄ™ w wojnie koczowniczych pasterzy ze wschodu.

Potem było już tylko gorzej

Åšw. Augustyn (354-430) pisaÅ‚, że „kobieta jest istotÄ… poÅ›ledniÄ…, która nie zostaÅ‚a stworzona na obraz i podobieÅ„stwo Boga”. Synod w Elwirze (IV w.) ustanawia, że kobieta nie ma prawa pisać ani otrzymywać listów.

Islam jeszcze bardziej zniewoliÅ‚ kobiety. Jednak sÄ… i wyjÄ…tki - w Libii oraz Algierii żyje lud Tuaregów, który, mimo że w wiÄ™kszoÅ›ci wyznaje islam, hoÅ‚duje zasadom dziedziczenia po linii żeÅ„skiej, a mężczyźni tego ludu zakrywajÄ… twarz fragmentem turbanu, po części dla osÅ‚ony przed piaskiem pustyni, a po części dla osÅ‚oniÄ™cia przed zÅ‚ymi duchami, które przez usta wychodzÄ…, zaÅ› kobiety chodzÄ… z caÅ‚kowicie odsÅ‚oniÄ™tymi twarzami.

Mężczyźni długo bronili się przed nadaniem kobietom praw wyborczych. Prawa wyborcze w Europie kobiety uzyskały dopiero w XX w. (przykładowo: w Finlandii - 1906, Polsce - 1918, Francji - 1944, Szwajcarii - 1971, Portugalii - 1974r.). W Wielkiej Brytanii, do roku 1884, prawo zezwalało mężowi nawet sprzedać żonę.

Ciekawe, czy, jak już kobiety znowu przejmÄ… wÅ‚adzÄ™ na naszej Planecie, „odwdziÄ™czÄ… siÄ™” nam mężczyznom.

JAN WYGANOWSKI

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie