Premier Mateusz Morawiecki iczestniczył w niedzielę w uroczystych obchodach Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej w Gibach.
W lipcu 1945 roku oddziaÅ‚y Armii Czerwonej, wspierane przez UrzÄ…d BezpieczeÅ„stwa i MilicjÄ™ ObywatelskÄ…, przeprowadziÅ‚y akcjÄ™ pacyfikacyjnÄ… na terenie Puszczy Augustowskiej i okolic. Zatrzymano co najmniej 7 000 osób, z których, wedÅ‚ug pierwotnych szacunków, zamordowano 600. DziÅ›, na podstawie nowych badaÅ„, wiemy, że ofiar byÅ‚o znacznie wiÄ™cej. Do domu nie powróciÅ‚o być może nawet do 2 000 osób. Nadal nie udaÅ‚o siÄ™ znaleźć grobów ofiar zbrodni augustowskiej.
– Mord augustowski jest niezagojonÄ… polskÄ… ranÄ…. RanÄ…, która woÅ‚a o wyjaÅ›nienie – podkreÅ›liÅ‚ premier. – Komunistyczni zbrodniarze chcieli zamordować naszych bohaterów z Armii Krajowej i tych, którzy im pomagali dwa razy. Po pierwsze, pozbawiajÄ…c ich życia, a po drugie, pozbawiajÄ…c pamiÄ™ci o nich.
Pamięć o ofiarach
Szef polskiego rzÄ…du zwróciÅ‚ uwagÄ™ na dziaÅ‚ania podejmowane, by dbać o pamięć: – DziÅ› nie tylko mówimy, ale w Å›lad za naszym sÅ‚owem idÄ… czyny. Instytut Pileckiego, w oparciu o odkupiony „Dom Turka”, bÄ™dzie tworzyÅ‚ Muzeum ObÅ‚awy Augustowskiej. To miejsce, które bÄ™dzie przypominać kolejnym pokoleniom o prawdzie i o czasach sprzed 77 lat.
Wszystko po to, by pamięć o naszych bohaterach nie zginęła. Dlatego też od 2015 roku na mocy ustawy uchwalonej przez Sejm, obchodzimy DzieÅ„ PamiÄ™ci Ofiar ObÅ‚awy Augustowskiej. DziÄ™ki temu możemy zwrócić uwagÄ™ na zasÅ‚ugi osób, które wtedy zostaÅ‚y zamordowane.
Ziarno wolności
– To wÅ‚aÅ›nie ziarno wolnoÅ›ci, które przechowywaÅ‚y ofiary z czasów II wojny Å›wiatowej, i z czasów obÅ‚awy augustowskiej, i z tej zbrodni augustowskiej - zwyciężyÅ‚o. To ich zaczyn byÅ‚ później ziarnem wolnoÅ›ci i solidarnoÅ›ci, tak ważnym dla odzyskania polskiej niepodlegÅ‚oÅ›ci – podkreÅ›liÅ‚ premier.
To ziarno nadal daje owoce. Dzielni ludzie, którzy po wojnie stawiali czoÅ‚a sowieckiej dominacji, wyznaczajÄ… kompas moralny, którym kierujÄ… siÄ™ wspóÅ‚czeÅ›nie rzÄ…dzÄ…cy naszÄ… ojczyznÄ…. Te wydarzenia przypominajÄ… także o tym, jak ważne jest zapewnienie bezpieczeÅ„stwa Polsce.
Wzmocnienie bezpieczeństwa
Na wzmocnienie bezpieczeÅ„stwa Podlasia, ale też caÅ‚ej Polski, postawiliÅ›my dzisiaj ogromny nacisk. Nasz kraj jest bezpieczny, strzeżony przez polskie wojsko i wspierany przez najsilniejszy pakt wojskowy w historii Åšwiata: Sojusz PóÅ‚nocnoatlantycki. BezpieczeÅ„stwo jest staÅ‚e i caÅ‚y czas wzmacniane.
– Musimy to robić, aby już nigdy na tych ziemiach nie zapanowaÅ‚ znowu ruski mir. Ten ruski mir, który dzisiaj daje siÄ™ we znaki Ukrainie, który oznacza przemoc, trwogÄ™, zbrodnie i dominacjÄ™ – podkreÅ›liÅ‚ szef polskiego rzÄ…du. – Dlatego już nigdy nie dopuÅ›cimy, aby na polskiej ziemi, na augustowskiej, sejneÅ„skiej czy suwalskiej ziemi stanęła stopa rosyjskiego żoÅ‚nierza. Chyba, że ten rosyjski żoÅ‚nierz bÄ™dzie chciaÅ‚ klÄ™knąć pod którymÅ› z tych krzyży.
ŹródÅ‚o: KPRM
UroczystoÅ›ci upamiÄ™tniajÄ…ce ObÅ‚awÄ™ AugustowskÄ… odbÄ™dÄ… siÄ™ również w dniach 15 - 17 lipca. Rozpocznie je wieczornica na terenie Gminnego OÅ›rodka Kultury w Gibach.
W programie m.in. również: wykÅ‚ad historyka, część artystyczna, rajd rowerowy i Msza ÅšwiÄ™ta. WykÅ‚ad wprowadzajÄ…cy wygÅ‚osi JarosÅ‚aw Wasilewski - pracownik OddziaÅ‚owego Biura BadaÅ„ Historycznych IPN w BiaÅ‚ymstoku. NastÄ™pnie zaprezentowany zostanie program artystyczny ku czci ofiar ObÅ‚awy Augustowskiej.
W ramach obchodów w sobotÄ™, 16 lipca, pamięć o ofiarach obÅ‚awy zostanie uczczona rajdem rowerowym, który rozpocznie siÄ™ przy kompleksie sportowo – rekreacyjnym „Orlik" w Gibach, a bÄ™dzie przebiegaÅ‚ Å›cieżkÄ… leÅ›nÄ…, gdzie umieszczone sÄ… tablice edukacyjne „Åšladami Ofiar ObÅ‚awy Augustowskiej" przygotowane przez IPN OddziaÅ‚ w BiaÅ‚ymstoku oraz Lasy PaÅ„stwowe.
Ostatniego dnia uroczystości odbędzie się Msza Święta w Kościele pw. św. Anny w Gibach.