08.07.2022

Prezydenci Litwy i Polski w Mariampolu. Korytarz suwalski ma łączyć, a nie dzielić oba kraje

Po wizycie w Szypliszkach i wielonarodowym mobilnym stanowisko dowodzenia Dywizji Północny-Wschód w Polsce, przywódcy obu krajów udali się do Batalionu Generalnego Wsparcia Logistyki Wielkiego Księcia Litewskiego Vytenisa w Mariampolu na Litwie.

W Mariampolu prezydenci ocenili gotowość jednostek bojowych. Potwierdzono zasadę, że każdy centymetr kwadratowy terytorium sojuszników NATO będzie broniony, w tym pogranicze polsko-litewskie, a sojusznicze armie są do tego doskonale przygotowane.

- Musimy zacieśnić współpracę dwustronną między Litwą a Polską, ponieważ każda odpowiedź zaczynałaby się od naszej wykazanej determinacji do wspólnego działania. Musimy pokazać, że korytarz suwalski nie dzieli, ale jednoczy nasze narody do wspólnego działania w imię bezpieczeństwa i wolności nas wszystkich – podkreślił prezydent Litwy.

Więcej ćwiczeń na przesmyku

Prezydent Litwy G. Nausėda powiedział, że wizyta w korytarzu suwalskim, który od pewnego czasu nazywany jest słabym łańcuchem bezpieczeństwa NATO i państw regionu, nie jest przypadkowa.

-Zarówno po tej stronie granicy, jak i po stronie litewskiej ludzie zastanawiają się i zadają pytania, czy wystarczająco obroniliśmy każdy kawałek ziemi. Wszyscy bardzo dobrze rozumiemy, że jest to pewne wrażliwe miejsce, na które można skierować wzrok agresora w pierwszej kolejności- – powiedział G. Nausėda. - Dlatego myślę, że bardzo ważne jest, aby nasze działania, nasze plany bardzo dobrze reagowały na sytuację bezpieczeństwa i aby poświęcono jeszcze więcej uwagi, możliwości, jeszcze więcej planów, ćwiczeń, aby nie było nawet najmniejszego pytania, że ​​ta ziemia jest bezpieczna – podkreślił przywódca Litwy, dodając - Dziś możemy stwierdzić, że o nasze bezpieczeństwo dba się również na szczeblu NATO, ale najważniejsze jest to, że nasze państwa są gotowe zainwestować wystarczające środki w zwiększanie swojego bezpieczeństwa – zapewnił prezydent Litwy.

Szczególna granica

Z kolei prezydent Polski Andrzej Duda powiedział m.in.:

-Bardzo się cieszę z tego, że teraz, dosłownie po kilku chwilach od wizyty po stronie polskiej, spotykamy się po stronie litewskiej naszej wspólnej granicy. Tak jak Pan Prezydent przed chwilą powiedział – cały czas na przesmyku suwalskim, czyli właśnie na odcinku granicy europejskiej pomiędzy Polską a Litwą; tym razem wewnątrzeuropejskiej, bo przecież jest to granica, która jest wewnątrz Unii Europejskiej.

Ale – co ważne, proszę Państwa – jest rzeczywiście granicą szczególną i granicą o charakterze strategicznym. Dlatego że zarówno po jej prawej, jak i lewej stronie mamy granice z państwami, które są poza Unią Europejską: z jednej strony mamy Białoruś, z drugiej – Rosję, czyli okręg kaliningradzki. I dlatego w NATO mówi się, że ta granica, tutaj właśnie, i ten obszar Unii Europejskiej, ten obszar NATO ma charakter strategiczny i szczególny – właśnie nazywany jest przesmykiem suwalskim.

 

 

To jest jeden z tych tematów, które w czasie szczytu NATO w Madrycie często były poruszane. W jaki sposób przesmyk suwalski powinien być zabezpieczony? Otóż chcemy z Panem Prezydentem swoją obecnością dzisiaj podkreślić, że właśnie ten przesmyk suwalski jest zabezpieczony i będzie zabezpieczony jeszcze lepiej.

To jest właśnie ta ciężka praca na kolejne miesiące, o której Pan Prezydent przed chwilą mówił w związku także z postanowieniami szczytu NATO w Madrycie – z przyszłym zwiększeniem tutaj obecności i aktywności wojskowej w tej części wschodniej flanki NATO; poprzez niedługo obecność dowództwa 5 Korpusu armii Stanów Zjednoczonych w pobliżu, w Polsce; wreszcie, proszę Państwa, przez to, że jest nowa koncepcja strategiczna NATO, która rzeczywiście w ciągu tych najbliższych miesięcy, a potem lat będzie cały czas wdrażana – mówił Andrzej Duda,

Lustrzane odbicie

- Ale dzisiaj – kontynuował polski prezydent - przede wszystkim chcemy podkreślić z Panem Prezydentem – bo uśmiechaliśmy się, wchodząc tutaj na spotkanie, na prezentację militarną – że mamy do czynienia z takim lustrzanym odbiciem. Spotykamy się po dwóch stronach granicy, witaliśmy się i z przedstawicielami władz, i przedstawicielami dowództwa wojskowego, brygad, i przedstawicielami sił sojuszniczych, którzy są na tym terenie tutaj, po polskiej stronie.

Zaczynało się od polskich generałów, po tej stronie zaczynało się od generałów i pułkowników armii litewskiej – ale cały czas te same twarze. To jest właśnie ten niezwykle ważny element: że to jest to samo wojsko współpracujące ze sobą na co dzień, to są ci sami sojusznicy, którzy tutaj przemieszczają się z jednej strony granicy na drugą, którzy cały czas patrolują, czuwają nad bezpieczeństwem tej części terytorium sojuszniczego, tej części także terytorium obu naszych krajów.

Rejon pod specjalnym nadzorem i bezpieczny

Andrzej Duda zwracał w Mariampolu uwagę na szczególną ochronę przesmyku suwalskiego:.

- Przejazd z poprzedniego miejsca naszego spotkania tutaj, na Litwę, to było niecałe pół godziny, a więc to tylko drobny odcinek, tylko kilkadziesiąt kilometrów. I cały czas, proszę Państwa, jesteśmy właśnie na tym obszarze, który znajduje się pod specjalnym, szczególnym protektoratem i szczególną ochroną Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ta szczególna piecza Sojuszu będzie rozbudowywana.



Służba przez 24 godziny na dobę

Jesteśmy tutaj z Panem Prezydentem po to, żeby podkreślić, że to jest właśnie obszar bezpieczny. Że wszelkie dyskusje na temat, czy przesmyk suwalski jest rzeczywiście rejonem zagrożonym, czy nie… Proszę Państwa, przede wszystkim jest rejonem bezpiecznym. Właśnie dlatego, że wojska polskie i litewskie wzmocnione poprzez obecność wojsk sojuszniczych są tutaj cały czas – przez 24 godziny na dobę pełnią swoją służbę w stanie wysokiej gotowości.

To jest wymóg współczesności zwłaszcza wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę, zwłaszcza w sytuacji, kiedy w tej chwili na Białorusi są cały czas obecne wojska rosyjskie do tego stopnia, że właściwie można już mówić, że jest to po prostu kolejny rosyjski okręg wojskowy czy też już zwykła część Zachodniego Okręgu Wojskowego Rosji.

- Tak czy siak – tu jest obszar będący częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego, tu – na ziemi polskiej i litewskiej, w tej części Europy – są wojska NATO. Ta ziemia jest strzeżona przez najsilniejszy sojusz obronny na świecie. I – co bardzo mocno chcemy podkreślić z Panem Prezydentem – ta ziemia jest bezpieczna - akcentował mocno polski prezydent.

 

WYG

Źródła i fot: Kancelaria Prezydentów RL ( fot. Robertas Dačkus) i RP ( fot. Marek Borawski KPRP); Ambasada RL w Warszawie

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie