Prezydent RP Andrzej Duda wspólnie z Prezydentem RL Gitanasem Nausėdą obserwowali w piątek, 26 kwietnia ćwiczenia wojskowe „Brave Griffin” na poligonie w rejonie olickim na Litwie.
- Wraz z Prezydentem Polskim Andrzejem Dudą obejrzeliśmy międzynarodowe ćwiczenia taktyczne na poziomie litewskich i polskich brygad żołnierzy. Widzieliśmy działania jednostek wojskowych, obejrzeliśmy sprzęt wojskowy.
Cele tych ćwiczeń to nie tylko wojskowe, ale także umiejętność interakcji i koordynacji działań w zakresie przeprowadzania wspólnych działań wojskowych i operacji obronnych na obszarze geograficznym mającym znaczenie dla NATO i całego regionu - korytarza Suwalskiego – mówił wv Olicie Gitanas Nauseda, prezydent Republiki Litewskiej.
- W dziedzinie bezpieczeństwa i obrony mamy wspólne cele z Polską, prowadzimy wspólne działania, dużo inwestujemy w nasze możliwości obronne. Miło mi dziś zgodzić się na rozszerzenie współpracy obronnej w zakresie zdolności artylerii rakietowej (HIMARS) i bezpieczeństwa cyberne
Musimy również bezlitosnie wysyłać wspólny komunikat o naszym stanowczym zobowiązaniu do dalszego wspierania Ukrainy. Ważne jest, aby pomóc Ukrainie pod każdym względem, aby zbliżyć się do członkostwa w NATO – dodał.
- To jest bardzo ważne ćwiczenie. Chcę z całą mocą podkreślić, że stanowi ono dowód na to, że polscy żołnierze są gotowi do tego, by przyjść – w razie potrzeby – swojemu litewskiemu sojusznikowi i sąsiadowi z pomocą – mówił z kolei Prezydent RP Andrzej Duda.
Podziękował biorącym udział w ćwiczeniach na terenie Przesmyku Suwalskiego żołnierzom 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego. Uczestniczy w nim Batalionowa Grupa Bojowa – niemal 200 żołnierzy i 50 pojazdów.
Prezydent wspomniał, że dzisiejsze manewry są w jakimś sensie kontynuacją ćwiczenia Dragon24. – Uczestniczyliśmy w nim niedawno z Panem Prezydentem, obserwowaliśmy przekraczanie przez wojska sojusznicze Wisły w Polsce z zachodu w kierunku wschodnim po to, by w razie czego jednostki sojusznicze były w stanie stanąć do obrony Przesmyku Suwalskiego – najbardziej dzisiaj chyba strategicznego miejsca na całej mapie Europy – mówił Andrzej Duda.
Prezydent wspomniał, że od 2021 roku obserwujemy w tym obszarze ze strony reżimu białoruskiego hybrydowy atak zarówno na polską, jak i litewską granicę.
Nie ma żadnych wątpliwości, że dzisiaj ten obszar Przesmyku Suwalskiego jest terenem szczególnie zagrożonym – ocenił polski pezydent.
Zaznaczył, że presję hybrydową, migracyjną na nasze granice jesteśmy w stanie odeprzeć przy pomocy funkcjonariuszy Straży Granicznej, wspieranych przez wojsko. – Ale nie mamy żadnych wątpliwości, że jest to testowanie naszych zdolności reagowania, naszych zdolności obronnych – akcentował Andrzej Duda.
Dzisiejsze ćwiczenie pokazuje czysto militarną gotowość naszych wojsk do obrony tego obszaru Europy i państw NATO ma znaczenie ogromne, jeżeli chodzi także o element odstraszania, zniechęcający do potencjalnego atakowania – przekonywał.
Manewry „Brave Griffin” na Przesmyku Suwalskim to element cyklu szkoleniowego NATO Steadfast Defender–24. Bierze w nich udział 1,5 tys. żołnierzy i niemal 200 jednostek sprzętu wojskowego. Wspólnie z polskimi i litewskimi żołnierzami ćwiczą sojusznicy z Portugalii i Stanów Zjednoczonych.
Prezydent RP dziękował litewskiemu przywódcy za przygotowanie dzisiejszego ćwiczenia i całego spotkania.
Andrzej Duda rozmawiał z Gitanasem Nausėdą o swoich wizytach w USA, w tym spotkaniach w ONZ i Donaldem Trumpem, a także w Kanadzie, gdzie odbyło się m.in. spotkanie z Premierem Kanady Justinem Trudeau.
Omówiona została również propozycja przedstawiona przez polskiego Prezydenta zwiększenia wydatków na obronność w krajach NATO z obecnych 2 proc. do 3 proc. PKB. Ocenił, że w wielu państwach Sojuszu jest tendencja podnoszenia wydatków na zbrojenia. – Litwa także podnosi w ostatnich latach swoje wydatki militarne; one sięgają prawie 3 proc. PKB – wskazywał.
Uważam, że państwa NATO powinny podjąć decyzję o oznaczeniu limitu wydatków na minimum 3 proc. PKB wobec niewątpliwie agresywnej polityki Rosji – podkreślał.
Później Prezydenci udali się do Kowna, gdzie na Uniwersytecie Witolda Wielkiego, uczestniczą w konferencji „The Idea of Europe Forum”. Dyskusja jest organizowana z okazji 20–lecia wstąpienia Polski i Litwy do UE.
Prezydentowi podczas wizyty towarzyszą Szef BBN Jacek Siewiera, Sekretarz Stanu Małgorzata Paprocka i Podsekretarz Stanu, Szef BPM Mieszko Pawlak.
Za: Kancelarie Prezydentów RP i RL
Fot. Kancelarie prezydentów (Przemysław Keler – KPRP)