ZUS już od czerwca wysyła informację o stanie konta ubezpieczonego. Listy trafią do klientów nie później niż do końca sierpnia. Osoby które ukończyły 35 lat, mogą również dowiedzieć się, jaka będzie ich prognozowana przyszła emerytura. Jeżeli dojdą do wniosku, że ich oczekiwania wobec przyszłego świadczenia są wyższe, istnieje kilka sposobów na jego zwiększenie.
Nalicz lub przelicz kapitał początkowy
KapitaÅ‚ poczÄ…tkowy można wyliczyć lub dokonać jego przeliczenia w każdym czasie. JeÅ›li zainteresowaÅ‚a nas wysokość przyszÅ‚ej emerytura i pracowaliÅ›my przed 1999 r,. a w otrzymanej informacji kapitaÅ‚ poczÄ…tkowy jest wartoÅ›ciÄ… zerowÄ… lub zostaÅ‚ on ustalony przed 2009 r. to warto zÅ‚ożyć wniosek o jego obliczenie po raz pierwszy lub ponowne przeliczenie. To wpÅ‚ynie na wysokość przeszÅ‚ej emerytury. Jeżeli uda siÄ™ odszukać dokumenty, które nie byÅ‚y wczeÅ›niej brane pod uwagÄ™ należy również je doÅ‚Ä…czyć.
CzÄ™sto zdarza siÄ™, że mamy kÅ‚opot z udokumentowaniem swoich zarobków z dawnych lat. Otrzymanie nawet zastÄ™pczej dokumentacji jest niewykonalne. Powodem mogÅ‚o być jej zniszczenie lub likwidacja zakÅ‚adu pracy, który nie zadbaÅ‚ o odpowiednie archiwizowanie. ZakÅ‚ad UbezpieczeÅ„ SpoÅ‚ecznych przed 2009 rokiem przyjmowaÅ‚ wynagrodzenia „0” za te okresy pracy. Po tej dacie ZUS może zastÄ…pić nieudokumentowane zarobki minimalnym wynagrodzeniem za pracÄ™ na umowie o pracÄ™. Wystarczy zÅ‚ożyć odpowiedni druk, a pracownicy ZakÅ‚adu sprawdza, czy po uwzglÄ™dnieniu minimalnego wynagrodzenia, w miejsce gdzie nie byliÅ›my w stanie udokumentować zarobków kapitaÅ‚ poczÄ…tkowy okaże siÄ™ wiÄ™kszy.
Kolejna możliwość zweryfikowania wysokoÅ›ci kapitaÅ‚u poczÄ…tkowego dotyczy tych, którzy otrzymali decyzjÄ™ przed 1 maja 2015 r. Nowelizacja ustawy wprowadziÅ‚a korzystniejsze zasady ustalania kapitaÅ‚u poczÄ…tkowego za okresy opieki nad naszymi pociechami. Czas sprawowania opieki nad dziećmi nadal pozostanie okresem nieskÅ‚adkowym, ale do ustalenia wysokoÅ›ci kapitaÅ‚u zastosowany zostanie przelicznik w wysokoÅ›ci takiej samej, jak do obliczenia części za okresy skÅ‚adkowe.
Ważna jest data złożenia wniosku o emeryturę
Aby maksymalnie skorzystać ze wszystkich możliwoÅ›ci zwiÄ™kszenia wysokoÅ›ci przyszÅ‚ej emerytury warto również zwrócić uwagÄ™ na odpowiedniÄ… datÄ™, w której zdecydujemy siÄ™ przejÅ›cia na Å›wiadczenie. Na pewno nie powinniÅ›my skÅ‚adać wniosku w czerwcu, ponieważ emerytura bÄ™dzie wtedy niższa. Wynika to bezpoÅ›rednio z zasad przeprowadzania waloryzacji skÅ‚adek emerytalnych. SkÅ‚adniki od stycznia do maja i od lipca do grudnia podlegajÄ… waloryzacjom kwartalnym i rocznej, natomiast w czerwcu wyÅ‚Ä…cznie rocznej. Istotne jest również, by wniosek byÅ‚ zÅ‚ożony po dniu urodzin. Ma to wpÅ‚yw na liczÄ™ miesiÄ™cy dalszego trwania życia, przez którÄ… dzielmy nasz zgromadzony zwaloryzowany kapitaÅ‚ emerytalny. Różnica w otrzymywanym Å›wiadczeniu bÄ™dzie oczywiÅ›cie niewielka, ale warto skorzystać ze wszystkich możliwych wariantów, które maja wpÅ‚yw na jego wysokość.
Dane dotyczÄ…ce prognozy emerytury zawarte w informacji IoSKU to tylko zaÅ‚ożenie, które ZakÅ‚ad UbezpieczeÅ„ SpoÅ‚ecznych stosuje w oparciu o przepisy prawa – że nasza skÅ‚adka przez najbliższe lata siÄ™ nie zmieni. Jeżeli jesteÅ›my osobami mÅ‚odymi, to możemy liczyć na to, że nasze skÅ‚adki wzrosnÄ…. Jest to pewnego rodzaju symulacji tego co nas może czekać. Nie zapominajmy, że co roku przeprowadzana jest waloryzacje konta i subkonta w ZUS. ChcÄ…c samodzielnie wyliczyć hipotetycznÄ… emeryturÄ™ i uwzglÄ™dnić w niej przewidywanÄ… przez nas wysokość naszych zarobków powinniÅ›my wejść na PlatformÄ™ UsÅ‚ug Elektronicznych ZUS. Tam w kalkulatorze emerytalnym możemy już sami decydować o wysokoÅ›ci naszego wynagrodzenia. PomocÄ… sÅ‚użą również doradcy emerytalni w placówkach ZUS . Można dowiedzieć siÄ™ u nich, ile wyniesie nasze Å›wiadczenia, jeżeli popracujemy np. miesiÄ…c, kwartaÅ‚ czy rok dÅ‚użej. Każdy rok dodatkowej pracy to przeciÄ™tnie 8% wyższe Å›wiadczenie. Jeżeli zdecydujemy siÄ™ na dalszÄ… pracÄ™ i zaczekamy z wnioskiem, to nasza emerytura bÄ™dzie wyższa.
Katarzyna Krupicka
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego