Ministerstwo Rozwoju oraz Wspólny Sekretariat Techniczny Programu Współpracy Transgranicznej Polska- Rosja 2014 – 2020 organizują forum poszukiwania partnerów do realizacji programu. Spotkanie odbędzie się 13 czerwca w Centrum Wdrażania i Promocji Innowacji w Olsztynie.
Głównym celem organizowanego wydarzenia jest przede wszystkim wsparcie instytucji zainteresowanych realizacją wspólnych polsko-rosyjskich projektów w poszukiwaniach potencjalnych partnerów do przyszłych projektów transgranicznych.
W programie Forum przewidziano m.in. prelekcje na temat głównych założeń Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Rosja 2014-2020 oraz zasad, na jakich odbędzie się pierwszy nabór wniosków w tym logiki przygotowania projektów w poszczególnych priorytetach programu.
Beneficjentami programu mogą być polskie i rosyjskie instytucje publiczne lub organizacje non profit (np. władze lokalne/regionalne, instytucje naukowe, organizacje pozarządowe, agencje rządowe, samorządowe itp.), zainteresowane wdrożeniem projektów współpracy transgranicznej w oparciu o dostępne priorytety Programu (tj. dot. dziedzictwa kulturowego, ochrony środowiska, transportu drogowy i sieci IT, bezpieczeństwa granic).
Szczegółowy program wydarzenia oraz formularz rejestracyjny znajdują się na oficjalnej stronie Wspólnego Sekretariatu Technicznego (http://www.plru.eu/en/news/84,Invitation-to-the-Partner-Search-Forum-on-13th-June-2017-in-Olsztyn).
Formularz rejestracyjny należy przesłać do 6 czerwca 2017r. na adres mailowy: katarzyna.wantoch-rekowska@plru.eu
Udział jest zwolniony z opłat. Mimo wszystko, liczba uczestników jest ograniczona, a o możliwości wzięcia udziału w wydarzeniu decyduje kolejność składania formularzy rejestracyjnych. Organizator zapewnia tłumaczenie symultaniczne w trakcie sesji plenarnych i konsekutywne w trakcie sesji wymiany pomysłów projektowych.
Prawie 70 mln euro do wzięcia
8 grudnia 2016 roku Komisja Europejska zatwierdziła Program Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. Program, realizowany w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa, wspiera transgraniczną współpracę w sferze społecznej, środowiskowej, gospodarczej i instytucjonalnej
Do zagospodarowania w tej perspektywie jest prawie 68 mln euro, w tym 41,3 mln euro z Unii Europejskiej. Wkład Federacji Rosyjskiej - 20,6 mln euro (tylko na wsparcie projektów realizowanych na terenie Rosji), wkład własny wykonawców (głównie państwa i instytucji komunalnych)- 5,7 mln euro. W zależności od wyników realizacji programu, Komisja Europejska może przekazać dodatkowe środki w wysokości ok. 20 mln euro.
W ramach Programu wspierane będą także Duże Projekty Infrastrukturalne. Na ich dofinansowanie zostanie przeznaczone ok. 12,5 mln euro ze środków Unii Europejskiej. Dodatkowo, strona rosyjska planuje przekazać ok. 10 mln euro ze swojego wkładu do budżetu Programu na Duże Projekty Infrastrukturalne, które będą realizowane na terenie obwodu kaliningradzkiego. Wnioskodawcy projektów, które zostaną pozytywnie ocenione, zostaną zaproszeni do złożenia pełnych aplikacji projektowych (wraz z dokumentacją techniczną oraz innymi niezbędnymi załącznikami) w terminie do końca sierpnia br. Następnie WKM dokona wyboru najlepszych projektów, które zostaną przekazane do ostatecznej akceptacji Komisji Europejskiej.
Poziom dofinansowania projektów prawdopodobnie pozostanie na tym samym poziomie, co w poprzednim, i będzie wynosił do 90% kosztów kwalifikowanych. W każdym przedsięwzięciu musi brać udział co najmniej dwóch beneficjentów (po jednym z Polski i Rosji).
Dzięki zabiegom m.in. województwa warmińsko-mazurskiego Wspólny Sekretariat Techniczny Programu został przeniesiony z Warszawy do Olsztyna, dzięki czemu beneficjenci z regionu Warmii i Mazur oraz Podlasia będą mieli bliższy dostęp do instytucji programu, co niewątpliwie pozytywnie wpłynie na efektywność wdrażania polsko-rosyjskich przedsięwzięć transgranicznych. W Kaliningradzie został utworzony Oddział Sekretariatu.
W minionej perspektywie finansowej 2007-2013 łącznie wsparcie uzyskało 60 projektów, z czego aż 30 zrealizowano z udziałem partnerów z województwa warmińsko-mazurskiego. Budżet Programu wynosił prawie 146 mln euro, z których 124 miliony euro pochodziło z budżetu Unii Europejskiej, a 22 miliony euro z budżetu Federacji Rosyjskiej. Pieniądze przeznaczono m.in. na modernizację muzeów, budowę dróg, modernizację szpitali, gospodarkę wodno-ściekową, zakup sprzętu oraz samochodów specjalistycznych dla jednostek ratownictwa, a także szereg działań miękkich – w tym wizyty studyjne, badania czy też wymiany młodzieży.
Z ciekawszych realizowanych przedsięwzięć należy odnotować m.in. „Biuro wspierania przedsiębiorczości" w Ełku. To jest efekt współpracy Ełku i Ozierska. Całkowita wartość to ponad 200 tysięcy euro, ale aż 90% - to dofinansowanie unijne. Z programu współpracy transgranicznej Litwa-Polska-Rosja zbudowana została kanalizacja wodociągowa we wsi Kukuło, koło Olecka.
Po polskiej stronie modernizowano także m.in. Park Konstytucji i jego otoczenie w Suwałkach. Z Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013, dofinansowano kwotą 10 mln euro przebudowę drogi krajowej nr 65 na odcinku Gołdap-Kowale Oleckie.
Wśród szczególnie znaczących projektów po stronie kaliningradzkiej można wymienić budowę oczyszczalni ścieków i wodociągów w obszarach przygranicznych obwodu kaliningradzkiego i Litwy, modernizacje odcinka drogi samochodowej od Kaliningradu do rosyjsko-polskiej granicy, przejścia granicznego Mamonowo-2 – Grzechotki.
Obszar Programu obejmuje następujące jednostki
W Polsce:
-podregion gdański (region pomorski);
-podregion trójmiejski (region pomorski);
- podregion starogardzki (region pomorski);
- podregion elbląski (region warmińsko-mazurski);
- podregion olsztyński (region warmińsko-mazurski);
- podregion ełcki (region warmińsko-mazurski);
- podregion suwalski (region podlaski);
W Federacji Rosyjskiej:
- cały obwód kaliningradzki
Projekty będą realizowane na obszarze 69 000 km kwadratowych, zamieszkanym przez około 5,5 mln osób.
Cele
Program Polska-Rosja koncentruje się na czterech celach, którymi są:·
- promocja kultury lokalnej i zachowanie dziedzictwa historycznego,
- ochrona środowiska i łagodzenie skutków zmian klimatycznych,
- poprawa dostępności komunikacyjnej regionów,
- wspieranie zarządzania granicami oraz bezpieczeństwem na granicach.
WYG
Źródło: serwis programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa, wrota warmii i mazur.pl