Pacjenci z województwa podlaskiego chorujący na ciężką alergiczną postać astmy mogą skorzystać z dedykowanego im programu lekowego w dwóch placówkach w Białymstoku: Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym oraz w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Program lekowy dostępny jest łącznie w 38 ośrodkach w Polsce.
W Polsce liczbę chorych na ciężką, niedostatecznie kontrolowaną postać astmy szacuje się na około
1 500 osób[1]. U co piÄ…tego chorujÄ…cego, pomimo stosowania rekomendowanych w leczeniu tej postaci choroby leków nie uzyskuje siÄ™ zadowalajÄ…cej kontroli objawów. Tacy pacjenci codziennie doÅ›wiadczajÄ… objawów astmy, pojawiajÄ… siÄ™ u nich czÄ™ste, nieprzewidywalne zaostrzenia choroby oraz objawy nocne. Chorzy ci majÄ… znacznie obniżonÄ… aktywność fizycznÄ…, a także życiowÄ…, co Å‚Ä…czy siÄ™ z niezdolnoÅ›ciÄ… do pracy. Ponadto choroba utrudnia im wykonywania codziennych, prostych czynnoÅ›ci, jak na przykÅ‚ad wyjÅ›cie do sklepu, czy wejÅ›cie po schodach bez odpoczynku. Koszty leczenia chorych cierpiÄ…cych na astmÄ™ ciężkÄ… sÄ… bardzo wysokie i stanowiÄ… ponad 50% wszystkich kosztów przeznaczonych na opiekÄ™ chorych na astmÄ™. W Europie Å›redni koszt leczenia astmy ciężkiej jest 13-krotnie wyższy niż koszt leczenia astmy o zwykÅ‚ym przebiegu.
Przyczyny ciężkiej astmy alergicznej[2]
Przyczynami choroby sÄ… czynniki genetyczne, a także źle leczone lub w ogóle nieleczone infekcje lub ciężkie przeziÄ™bienia. Czynnikiem sprzyjajÄ…cym rozwojowi astmy ciężkiej alergicznej jest palenie papierosów zarówno aktywne jak i bierne. JeÅ›li choroba nie jest dobrze kontrolowana mogÄ… wystÄ…pić zaostrzenia pomimo zastosowania optymalnego leczenia. Dlatego każdy chory powinien znaleźć siÄ™ pod specjalistycznÄ… opiekÄ… na wysokim poziomie w wyspecjalizowanym oÅ›rodku i staÅ‚Ä… kontrolÄ… lekarza.
Zasady programu lekowego
W odpowiedzi na potrzeby rosnÄ…cej liczby pacjentów, Ministerstwo Zdrowia w 2012 roku wprowadziÅ‚o program lekowy dla chorych na ciężkÄ… astmÄ™ alergicznÄ…. Program jest prowadzony w 38 oÅ›rodkach w Polsce. W województwie podlaskim sÄ… to placówki w BiaÅ‚ymstoku: Uniwersytecki DzieciÄ™cy Szpitalu Klinicznym, Klinika Pediatrii, Gastroenterologii i Alergologii DzieciÄ™cej przy ulicy Waszyngtona 17 oraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny, Klinika Alergologii i Chorób WewnÄ™trznych przy ulicy ul. SkÅ‚odowskiej-Curie 24a.
Kto może skorzystać z programu lekowego?[3]
Z programu lekowego dla chorych na astmÄ™ ciężkÄ… skorzystać mogÄ… pacjenci powyżej 12. roku życia z ciężkÄ…, niekontrolowanÄ… alergicznÄ… astmÄ… oskrzelowÄ…, z alergiÄ… na alergeny caÅ‚oroczne potwierdzonÄ… punktowymi testami skórnymi lub testami swoistego IgE. Program obejmuje pacjentów o masie ciaÅ‚a 20-150 kg, niepalÄ…cych tytoniu, u których wykluczono inne mechanizmy (choroby wspóÅ‚istniejÄ…ce) powodujÄ…ce ciężki przebieg astmy innych niż reakcja organizmu na caÅ‚oroczne alergeny wziewne.
Ponadto pacjenci muszÄ… speÅ‚niać co najmniej trzy z poniższych kryteriów:
- objawy niekontrolowanej astmy,
- trzy lub wiÄ™cej epizodów zaostrzeÅ„ w roku wymagajÄ…cych stosowania systemowych glikokortykosteroidów lub zwiÄ™kszania ich dawki u osób, które stosujÄ… je przewlekle,
- hospitalizacja w ciągu ostatnich 12 miesięcy z powodu zaostrzenia astmy,
- incydent ataku astmy zagrażający życiu w przeszłości,
- utrzymujÄ…ca siÄ™ obturacja dróg oddechowych,
- pogorszenie jakości życia z powodu astmy.
Pacjent jest kwalifikowany do udziaÅ‚u w programie przez ZespóÅ‚ Koordynacyjny do Spraw Leczenia Biologicznego w Ciężkiej Astmie Alergicznej powoÅ‚any przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.
[1] Alergologia Polska 1 ( 2014) 43 – 49, IV Kliniczne Forum Ekspertów / II Spotkanie Ekspertów – Leczenie Ciężkiej Astmy Alergicznej , str 44
[2] http://www.astma-alergia-pochp.pl/download/Raport_Astma_Ciezka_maj%202015.pdf
[3] http://www.mz.gov.pl/__data/assets/word_doc/0007/24964/B.44.-nowy-od-07.2015.doc