05.11.2019

Protest wyborczy PSL bezzasadny. Sąd Najwyższy: Senator Marek Komorowski zgłoszony zgodnie z prawem

Sąd Najwyższy uznał, że Prawo i Sprawiedliwość mogło zgłosić kandydaturę Marka Komorowskiego 13 dni przed wyborami, ponieważ wspomniany w kodeksie wyborczym 15-dniowy termin upływa w sobotę.

Przypomnijmy, w poniedziaÅ‚ek 30 wrzeÅ›nia przed poÅ‚udniem zmarÅ‚ Kornel Morawiecki, kandydat Prawa i SprawiedliwoÅ›ci do senatu w naszym, suwalsko-Å‚omżyÅ„skim okrÄ™gu nr 59. Kilka godzin później Komitet Wyborczy PiS zgÅ‚osiÅ‚ Marka Komorowskiego. Marek Komorowski w cuglach wygraÅ‚ wybory. OtrzymaÅ‚ 58 proc. gÅ‚osów, Zenon BiaÅ‚obrzeski z PSL zdobyÅ‚ 30 proc., a Janusz Wasilewski, kandydat Kukiz'15 do Senatu 11 procent.   

Do SÄ…du Najwyższego wplynęły w tej sprawie 4 protesty. Oprócz PSL zÅ‚ożyli je peÅ‚nomocnik wyborczy Koalicji Obywatelskiej oraz grupy obywateli. ProtestujÄ…cy twierdzili, że Marek Komorowski nie mógÅ‚ kandydować, ponieważ zastÄ…piÅ‚ zmarÅ‚ego Kornela Morawieckiego 13 dni przed wyborami, a kodeks wyborczy, Art. 265a, mówi o 15 dniach:

Jeżeli (…)  skreÅ›lenie nazwiska kandydata na senatora nastÄ…piÅ‚o wskutek jego Å›mierci, komisja zawiadamia osobÄ™ zgÅ‚aszajÄ…cÄ… kandydata o możliwoÅ›ci zgÅ‚oszenia nowego kandydata. ZgÅ‚oszenia dokonuje siÄ™ najpóźniej w 15 dniu przed dniem wyborów; (…).

Okręgowa Komisja w Białymstoku przekonywała, że prawidłowo zarejestrowała kandydata. Piętnastym dniem przed przeprowadzonymi w niedzielę, 13 października wyborami była sobota, 28 września. Ponieważ termin 15 dni przed wyborami wypadał w weekend, a zgłoszenia dokonano w pierwszym możliwym dniu roboczym, wszystko odbyło się zgodnie z prawem - uzasadniała okręgowa komisja.

Marek Komorowski, wraz z innymi zwyciÄ™zcami wyborów, 25 października w Senacie otrzymaÅ‚ zaÅ›wiadczenie o wyborze (na zdjÄ™ciu).

Argumentację Okręgowej Komisji Wyborczej podzielil Sąd Najwyższy.

Oto komunikat Sądu Najwyższego:

W dniu 5 listopada 2019 r. Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych na posiedzeniu niejawnym rozstrzygnął protest wyborczy złożony przez pełnomocnika wyborczego Komitetu Wyborczego Polskie Stronnictwo Ludowe przeciwko wyborowi Marka Adama Komorowskiego na senatora Rzeczypospolitej Polskiej w okręgu wyborczym nr 59.

W proteÅ›cie wyborczym wnoszÄ…cy protest zarzuciÅ‚ naruszenie przez OkrÄ™gowÄ… KomisjÄ™ WyborczÄ… w BiaÅ‚ymstoku przepisów Kodeksu wyborczego dotyczÄ…cych gÅ‚osowania, ustalenia wyników gÅ‚osowania lub wyników wyborów, majÄ…ce wpÅ‚yw na wynik wyborów poprzez zarejestrowanie kandydata na senatora zgÅ‚oszonego przez Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość, po upÅ‚ywie ustawowego terminu, okreÅ›lonego w art. 265a Kodeksu wyborczego, wskutek niewÅ‚aÅ›ciwego zastosowania art. 9 § 2 Kodeksu wyborczego (tj. rejestracji nowego kandydata po Å›mierci w dniu 30 wrzeÅ›nia 2019 r. Kornela Morawieckiego). W zwiÄ…zku z tym zarzutem peÅ‚nomocnik wyborczy Komitetu Wyborczego Polskie Stronnictwo Ludowe, wniósÅ‚ o podjÄ™cie przez SÄ…d Najwyższy uchwaÅ‚y o nieważnoÅ›ci wyboru Marka Adama Komorowskiego na senatora Rzeczypospolitej Polskiej, o stwierdzenie wygaÅ›niÄ™cia jego mandatu oraz o postanowienie o przeprowadzeniu wyborów ponownych w okrÄ™gu wyborczym nr 59.

SÄ…d Najwyższy wydaÅ‚ postanowienie, w którym wyraziÅ‚ opiniÄ™, że protest wyborczy jest bezzasadny. W uzasadnieniu SÄ…d stwierdziÅ‚, że interpretacja przepisów Kodeksu wyborczego zastosowana przez wnoszÄ…cego protest, na której oparÅ‚ on zarzut niewÅ‚aÅ›ciwego ich zastosowania, nie znajduje uzasadnienia w przepisach prawa, sprzeczna jest bowiem z literalnÄ… wykÅ‚adniÄ… art. 265a w zw. z art. 9 § 2 Kodeksu wyborczego.

Kodeks wyborczy zawiera szczególnÄ… reguÅ‚Ä™ ustalania zachowania terminu do dokonania okreÅ›lonych czynnoÅ›ci przewidzianych prawem wyborczym. W rozpatrywanej sprawie termin okreÅ›lony w artykule 265a Kodeksu wyborczego (do 15 dnia przed wyborami, zaÅ› wobec jego przedÅ‚użenia wskutek zastosowania art. 9 § 2 Kodeksu wyborczego, do 13 dnia przed wyborami) rozumiany jest jako moment, do którego musi nastÄ…pić zdarzenie w postaci rejestracji kandydata. Warunkiem rejestracji jest zgon dotychczasowego kandydata i zÅ‚ożenie wniosku we wskazanym terminie.

Zgon dotychczasowego kandydata może nastÄ…pić w okresie od rejestracji listy do koÅ„ca ustalonego terminu, a zatem nawet w ostatnim dniu. Istotne jest jedynie, by zgÅ‚oszenie nowego kandydata nastÄ…piÅ‚o najpóźniej w 13 dniu poprzedzajÄ…cym wybory. Analizowany termin nie jest w rozumieniu Kodeksu wyborczego postrzegany jako odcinek czasu, którego bieg otwieraÅ‚oby zdarzenie faktyczne. Nie znajdujÄ… tym samym w stosunku do terminu okreÅ›lonego w art. 265a zastosowania ogólne reguÅ‚y prawa cywilnego dotyczÄ…ce biegu terminu wobec istnienia reguÅ‚ szczególnych wynikajÄ…cych z cytowanych przepisów Kodeksu wyborczego.  Jako że niewÅ‚aÅ›ciwa interpretacja przepisów leżaÅ‚a u podstaw protestu, zaÅ› nie miaÅ‚o w rzeczywistoÅ›ci naruszenie przepisów prawa wyborczego, protest uznano za bezzasadny.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.27.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
26.07.2024

SZUKAM PRACY

Dodaj nowe og³oszenie