Miesiąc po wizycie ministra transportu i łączności Republiki Litewskiej M. Skuodisa w Łoździejach i na przejściu granicznym Łoździeje - Ogrodniki, uzgodniono odnowienie infrastruktury na tym przejściu granicznym po stronie litewskiej.
Przedstawiciele różnych instytucji zostali zaproszeni tu przez Juliusa Skačkauskasa, wiceministra transportu i komunikacji, aby omówić konkretne prace.
Mindaugas Zobiela, dyrektor Dyrekcji Punktów Kontroli Granicznej, Aivars Vilkelis, dyrektor Departamentu Planowania Infrastruktury Transportowej i Innowacji Przedsiębiorstwa Państwowego Litewski Zarząd Dróg oraz przedstawiciele innych instytucji zapoznali się przed kilkoma dniami z sytuacja na nr 135. Na spotkaniu dokonano przeglądu stanu infrastruktury na przejściu granicznym Łoździeje, stwierdzono, że zarówno droga, jak i chodniki, sprzęt oświetleniowy, ogrodzenia wymagają remontu. Budynki na przejściu granicznym muszą zostać rozebrane lub naprawione i przystosowane do działalności służb granicznych.
- Jestem wdzięczna za determinację w podjęciu kwestii infrastruktury granicznej. Punkt graniczny Łoździeje - Ogrodniki po stronie litewskiej, często nazywany bramą do Europy, obecnie nie przypomina Europy. Po stronie litewskiej droga jest podziurawiona, jest tylko jedna zardzewiała lampa, w pobliżu opuszczone budynki i parkingi. Ten obraz, jako pierwszy wita wszystkich, którzy przybyli nie tylko do naszego rejonu, ale także na Litwę. Trzeba to zmienić - powiedziała Ausma Miškinienė, mer rejonu.
Podczas spotkania zdecydowało, że do końca maja 2022 roku Litewski Zarząd Dróg wyjaśni kwestie przynależności odcinka drogi nr 135, znajdującego się na terenie łoździejskiego punktu kontroli granicznej oraz złoży pisemne propozycji dotyczące przekazania odcinka drogi pod zarząd tej dyrekcji. Ustalony także zostanie w tym terminie harmonogram prac związanych z utrzymaniem drogi.
Dyrekcja Punktów Kontroli Granicznej została poinstruowana, aby ocenić potrzebę rozbiórki i odbudowy infrastruktury w Punkcie Kontroli Granicznej w Łoździejach oraz zapewnić potrzebne środki finansowe na te prace, a także przygotować konkretny harmonogram poprawy infrastruktury punktu kontroli granicznej.
Remontowana ma być także droga rejonowa nr 2511 Lazdijai - Galiniai. Według litewskiego ministerstwa, ta droga pozostaje priorytetem. Prace projektowe będą prowadzone w tym roku, a roboty budowlane w 2023 roku. Mer rejonu zaznaczyła, że ważne jest, aby podczas projektowania tej drogi zaprojektować także ścieżkę pieszo-rowerową oraz, aby rozwiązania projektu technicznego zostały skoordynowane i przedstawione gminie rejonu. W przypadku znacznego wzrostu przepływu samochodów ciężarowych na tej drodze, konieczne będzie równoległe poruszenie kwestii budowy obwodnicy Łoździej. W przeciwnym razie cały transport towarowy będzie przechodził przez miasto.
Do tej pory strona litewska wstrzymywała się z pracami po swojej stronie, oczekując na decyzji polskich władz w sprawie modernizacji drogi Augustów - Ogrodniki, dostosowując ją do ruchu ciężkiego sprzętu.
Przypomnijmy, że GDDKiA planowała już remont trasy krajowej DK-16 z Augustowa do Głębokiego Brodu w gminie Giby, aby podnieść jej nośność do 11 ton/oś. Jak zdradził portal "Rynek Infrastruktury", trasa ma być przygotowana do prowadzenia nią transportów wojskowych.
Wywołało to duże protesty mieszkańców Pojezierza Augustowskiego, a w związku z obecną sytuacją polityczną padły sugestie ze strony lokalnych osób publicznych, że drogę można modernizować, ale nie puszczać nią TIR-ów, a tylko - w razie potrzeby - pojazdy wojskowe.
WYG
Źródło i fot: Samorząd rejonu łoździejskiego