Przybędzie Miejsc Obsługi Podróżnych ze stacjami paliw i barami przy "eskach" w woj. podlaskim. W środę, 27 lipca br. GDDKiA przekazała PKN Orlen, tereny pod dzierżawę dwóch takich miejsc przy S61: Chomentowo Wschód i Chomentowo Zachód. Równolegle trwa przetarg na wyłonienie dzierżawców aż ośmiu MOP-ów przy podlaskich „eskach”.
26 lipca ogłoszono o przetarg na dwa kolejne Miejsca Obsługi Podróżnych: Żubryn Wschód i Żubryn Zachód, przy powstającym właśnie odcinku S61 Suwałki - Budzisko.
Jesienią bieżącego roku drogowcy planują oddać do ruchu ten fragment S61.
Nazwa tego zamówienia:
Przetarg na dzierżawę nieruchomości zlokalizowanych w ciągu drogi ekspresowej S61 od obwodnicy Suwałk do Budziska: 1. „Obiekt I” - „ MOP Żubryn Zachód” kat. III; 2. „Obiekt II” - „ MOP Żubryn Wschód” kat. II w celu budowy i eksploatacji Miejsc Obsługi Podróżnych.
Data zakończenia postępowania: 11.10.2022 12:00
Obecny stan
Obecnie na terenie województwa podlaskiego mamy 11 Miejsc Obsługi Podróżnych przy wybudowanych odcinkach dróg ekspresowych S8 i S61 oraz cztery w budowie przy S61.
Spośród nich trzy mają kategorię II, czyli oprócz parkingu i toalet jest na nich stacja paliw, restauracja/bistro. Są dzierżawione przez: Orlen, Lotos i BP. Aktualnie czynne są dwa z nich, MOP Rudniki Północ i Rudniki Południe, przy dwujezdniowej części obwodnicy Augustowa (S61). Kolejny MOP Kołaki przy S8, jest w trakcie remontu i zostanie udostępniony kierowcom jeszcze w tym roku.
Pozostałych osiem Miejsc Obsługi Podróżnych jest na razie kategorii I, czyli oferują parking, toalety i place o charakterze rekreacyjnym.
Przekazane tereny
Dwa z ośmiu wspomnianych Miejsc Obsługi Podróżnych zostało właśnie przekazanych firmie PKN Orlen. To MOP Chomentowo Wschód i Chomentowo Zachód położone przy odcinku S61 Śniadowo - Łomża Południe.
Zgodnie z podpisanymi umowami dzierżawca zobligowany jest do wybudowania tam stacji paliw oraz restauracji/bistra, czyli dostosowania do kategorii II. W przypadku MOP Chomentowo Zachód umowa zakłada też możliwość budowy obiektu noclegowego (motel), czyli dostosowania do wymogów MOP kategorii III.
Podstawowy zakres prac, czyli stacja paliw wraz z restauracją, ma być gotowy w terminie 18 miesięcy od dnia przejęcia nieruchomości. Oznacza to, że oba MOP-y zmienią kategorię z I na II najpóźniej w styczniu 2024 roku.
Do tego czasu oba te miejsca będą dostępne dla użytkowników dróg, a kierowcy będą mogli korzystać z parkingów, toalet oraz miejsc piknikowych.
Kolejne MOP-y czekają na dzierżawców
Od 27 maja bieżącego roku trwa duży przetarg mający wyłonić dzierżawców aż ośmiu (w tym dwóch w budowie) Miejsc Obsługi Podróżnych w województwie podlaskim. Każdy, oprócz parkingów, toalet i restauracji, ma również zapewnić stację paliw, z możliwością ładowania pojazdów elektrycznych. W przyszłości będą mogły na nich powstać dodatkowe punkty tankowania paliw alternatywnych ( LNG, CNG, wodór). Wykonawca decyduje o budowie obiektów noclegowych (motele) na MOP kat. III.
Przetarg obejmuje następujące miejsca:
W ciągu drogi krajowej nr 8 (obwodnica Augustowa):
- MOP Biernatki Wschód kat. II,
- MOP Biernatki Zachód kat. III.
W ciągu drogi ekspresowej S8:
- MOP Kossaki kat. III (odcinek Wiśniewo-Mężenin),
- Cibory Południe kat. II (odcinek Mężenin-Jeżewo).
W ciągu drogi ekspresowej S61 pomiędzy Śniadowem i Szczuczynem:
- MOP Górki Wschód kat. III,
- MOP Górki Zachód kat. II,
- MOP Zabiele Wschód kat. II (w budowie),
- MOP Zabiele Zachód kat. III (w budowie).
Otwarcie w/w ofert planowane jest na 19 sierpnia bieżącego roku.
Źródło i fot: GDDKiA