W niedzielę ponad 70 ochotników złożyło przysięgę wojskową na sztandar 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystość zakończyła szkolenie kandydatów do służby realizowane w ramach ogólnopolskiej akcji „Ferie z WOT”.
W porównaniu do zeszłorocznej edycji tego projektu, do służby w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej zgłosiło się o 70 proc. więcej chętnych.
Przysięga wojskowa była ostatnim etapem szkolenia podstawowego, realizowanego w ramach ogólnopolskiej akcji „Ferie z WOT”. Ideą tego jest prowadzenie szkoleń ochotników podczas ferii zimowych. Dopasowywanie terminów do aktywności zawodowej kandydatów jest jednym z priorytetów WOT.
W ramach tego akcji "Ferie z WOT" szeregi 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej powiększyły się o ponad 90 żołnierzy. Ponad 70 z nich w niedzielę złożyło przysięgę. Pozostali są żołnierzami rezerwy, którzy 6 lutego ukończyli szkolenie wyrównawcze.
(...) dołączacie do naszej wojskowej rodziny w bardzo intensywnym momencie. Podlascy terytorialsi od miesięcy wykonują zadania związane z operacją przeciwcovidową oraz kryzysem migracyjnym na polsko-białoruskiej granicy. Podejmując decyzję o służbę właśnie w takim momencie dajcie największy wyraz miłości do Ojczyzny. Tym bardziej jestem dumny z Waszego wyboru - powiedział do zgromadzonych płk Sławomir Kocanowski, dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Aż 63% nowo zaprzysiężonych terytorialsów jest w wieku 18-20 lat. Większość z nich to uczniowie szkół średnich. Średnia wieku wyniosła 24 lata. Jedną czwartą kandydatów stanowiły kobiety.
W trakcie szkolenia ochotnicy uczyli się sprawnego i bezpiecznego posługiwania się karabinkami MSBS GROT, poruszania się w terenie, prowadzenia marszu ubezpieczonego (jak nie być zauważonym, jak nie wpaść w zasadzkę, jak się bronić, jak atakować), opanowywali także podstawy medycyny pola walki. Oprócz tego poznawali elementy walki wręcz, obsługę radiostacji, przechodzili również szkolenie saperskie.
Dla nowych żołnierzy jest to początek drogi. Pierwszy cykl szkolenia w WOT trwa 3 lata i jest podzielony na etapy: indywidualny, specjalistyczny i zgrywający. W tym czasie żołnierze szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych (minimum 2 dni w miesiącu) i zintegrowanych (14 dni - raz w roku).
Podczas uroczystości odbyło się także ślubowanie 9 podoficerów OT, którzy ukończyli kurs SONDA. SONDA to akronim od nazwy Szkoła Niższych Dowódców Armii Krajowej, powstałej w 1944 roku. Celem tego kursu jest zagospodarowanie potencjału żołnierzy OT oraz pozyskanie i odpowiednie wyszkolenie kadry podoficerskiej WOT.
Nabór do służby
Terytorialsem może zostać polski obywatel, który jest zdrowy, sprawny fizycznie i niekarany, w wieku od 18 do 55 lat (w przypadku szeregowych) lub do 63 roku życia (podoficerowie i oficerowie). Skorzystaj z pomocy Rekrutera 1PBOT (https:// rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl) lub złóż wniosek w Wojskowej Komendzie Uzupełnień (w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Łomży, Suwałkach), albo poprzez platformę internetową ePUAP.
Terminy szkoleń w 2022 roku:
- osoby bez złożonej przysięgi wojskowej: 11-26.03; 13-28.05; 01-16.07; 02-17.09; 18.11-03.12; 17-18.12 + 14 dni w ferie zimowe w 2023;
- żołnierze rezerwy: 19-26.03; 21-28.05; 09-16.07; 10-17.09; 26.11-03.12; 17-18.12 + 6 dni w ferie zimowe w 2023.
1 PBOT