13.07.2014

Puńsk. 25 lat GIMTINĖ

Działający przy Stowarzyszeniu Litewskiej Kultury Etnicznej w Polsce z siedzibą w Puńsku zespół folklorystyczny GIMTINĖ obchodzi jubileusz 25-lecia działalności. Z tej okazji, w niedzielę, 13 lipca br, o godz. 14.00, w muzeum bytowym w Puńsku odbędzie się piękny koncert.

Zaprezentuje siÄ™ nie tylko GIMTINÄ–, ale i mÅ‚odzieżowa kapela ŠALCINUKAS oraz Å›piewacy ludowych pieÅ›ni litewskich - sutartines z zespoÅ‚u SAULALÄ–S. Wspólnie zaprezentujÄ… program artystyczny, z którym brali udziaÅ‚ w ÅšwiÄ™cie PieÅ›ni 2014.
Sutartines, to jeden z najstarszych sposobów wykonywania pieÅ›ni. Ich nazwa pochodzi od rdzenia "sutarti" - "tworzyć harmoniÄ™". SpecjaliÅ›ci twierdzÄ…, że sutartines, to rodzaj pogaÅ„skiej muzyki religijnej. Jej korzenie siÄ™gajÄ… pogaÅ„skiej Europy sprzed tysiÄ™cy lat. GÅ‚ównym propagatorem sutartines i szerzej, religii BaÅ‚tów, jest obecnie litewska grupa Kulgrinda, której zaÅ‚ożycielami sÄ… Inija i Jonas Trinkunasowie - twórcy zwiÄ…zku wyznaniowego Romuva. PieÅ›ni polifoniczne - sutartines - zostaÅ‚y wciÄ…gniÄ™te w 2010 roku na listÄ™ Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO

ZespóÅ‚ GIMTINÄ– zaÅ‚ożyÅ‚a w 1988r nauczycielka Aldona Wojciechowska, przewodniczÄ…ca Stowarzyszenia Litewskiej Kultury Etnicznej w PuÅ„sku. PielÄ™gnuje on tradycje litewskiego folkloru, ma na swoim koncie wiele programów teatralnych, zwiÄ…zanych z obrzÄ™dami rodzinnymi i tradycjami wiejskich prac polowych, Å›piewa pieÅ›ni swego regionu. Można go zobaczyć co roku m.in. podczas ÅšwiÄ™ta Chleba, Mleka i Miodu, czy ÅšwiÄ™cie Rosy, czyli litewskich obrzÄ™dach Nocy ÅšwiÄ™tojaÅ„skiej w Centrum Rozrywki i Rekreacji ŠILAINÄ– nad jeziorem Sejwy, k. PuÅ„ska i wielu innych imprezach w kraju i za granicÄ…. Co ważne, uczestnikami zespoÅ‚u sÄ… nie tylko osoby w kwiecie wieku, ale i mÅ‚odzież, bo Stowarzyszenie dociera i do szkóÅ‚.
Wielkim sukcesem zespoÅ‚u Gimtine z PuÅ„ska, okazaÅ‚ siÄ™ program artystyczny, ukazujÄ…cy tradycje żniwne w rodzinnym gnieździe MiÅ‚oszów Krasnogrudzie pt. „ZakoÅ„czenie żniw na dworze w Krasnogrudzie”. Program zostaÅ‚ przygotowany w 2009 roku z okazji Dnia Folkloru ÅšwiÄ™ta PieÅ›ni w Wilnie, a w 2010 „Gimtine” przebojem przechodziÅ‚ przez różne eliminacje, by dotrzeć do ogólnopolskiego finaÅ‚u w Tarnobrzegu i zdobyć tam jednÄ… z gÅ‚ównych nagród.
Twórcy spektaklu zadbali o odpowiedniÄ… oprawÄ™ scenicznÄ…, rekwizyty gospodarskie i dworskie. Dużo wysiÅ‚ku wÅ‚ożono przy rekonstrukcji odpowiedniego stroju tak dla kosiarzy, podbieraczek, dzieci, jak i sÅ‚użby dworskiej. Zakupiono specjalne obuwie i tak, jak kiedyÅ› byÅ‚o w zwyczaju, przygotowano onuce na nogi. Niektórzy kosiarze - artyÅ›ci jeszcze pamiÄ™tali koszenie rÄ™czne, dlatego z klepaniem i ostrzeniem kos nie byÅ‚o trudnoÅ›ci. Program zostaÅ‚ oparty na wÅ‚asnym scenariuszu, na podstawie źródeÅ‚ etnograficznych, zebranych w powiecie sejneÅ„skim. Nieprzypadkowo akcja toczy siÄ™ na dworze w Krasnogrudzie, gdyż wykorzystane zostaÅ‚y pieÅ›ni i opowieÅ›ci pochodzÄ…ce od wielkiego Å›piewaka ludowego z graniczÄ…cej z KrasnogrudÄ… wsi Å»egary - Jana Jakubauskasa. On sam uczestniczyÅ‚ jeszcze w pracach żniwnych na polach dworskich Krasnogrudy. ÅšpiewaÅ‚ pieÅ›ni żniwne w jÄ™zyku polskim i litewskim. OpowiadaÅ‚ również, jak kobiety przeÅ›cigaÅ‚y siÄ™, której wypadnie zaszczyt wrÄ™czenia wieÅ„ca dożynkowego dziedzicowi. Za tak ciężkÄ… pracÄ™ robotnicy byli przyjmowani na dworze, a stóÅ‚ przygotowywano tak, jak przystawaÅ‚o na zamożnego gospodarza.

Stowarzyszenie

Samo Stowarzyszenie zostaÅ‚o utworzone w 1997 roku i jest organizacjÄ… pożytku publicznego, która zajmuje siÄ™ kultywowaniem litewskiej kultury tradycyjnej jak również kultury pogranicza polsko-litewskiego. DziaÅ‚alność Stowarzyszenia obejmuje różne dziedziny życia kulturalnego.
Najważniejsze z nich to:

Muzeum „Stara Plebania“
DziaÅ‚a od 1996 r. ZnajdujÄ… siÄ™ w nim przedmioty zwiÄ…zane z obróbkÄ… lnu i weÅ‚ny, tkaniny tradycyjne, eksponaty gospodarstwa domowego i inne. Organizowane sÄ… wystawy twórców ludowych. DziaÅ‚a galeria rÄ™kodzieÅ‚a ludowego.

Zespoły folklorystyczne:

GimtinÄ— - dziaÅ‚a od 1988 roku. ZespóÅ‚ w swoim programie ma opracowane obrzÄ™dy: „Chodzenie po Allelui”, „ZakoÅ„czenie żniw na dworze w Krasnogrudzie”, obrzÄ™dy weselne. Åšpiewa pieÅ›ni swojego regionu. Kierownicy: AngÄ—le BapkauskienÄ— oraz Aldona Wojciechowska.
Alna - mÅ‚odzieżowy zespóÅ‚ folklorystyczny utworzony w 1996 r. W jego repertuarze znajdujÄ… siÄ™ „PieÅ›ni i taÅ„ce pogranicza polsko-litewskiego”. W skÅ‚ad kapeli wchodzÄ…: skrzypce, harmonia, basetla, bÄ™benek, birbynÄ—. Kierownik artystyczny: Witold BoćwiÅ„ski.
Šalcinukas - dzieciÄ™cy folklorystyczny zespóÅ‚ taneczny (okoÅ‚o 30 osób). TaÅ„com przygrywa dzieciÄ™ca kapela: harmonia, bÄ™benek, birbynÄ—, lumzdelis. Kierownik zespoÅ‚u: Edyta Balkiewicz.

Święta kalendarzowe:

Zapusty, Otwarcie sezonu turystycznego, ÅšwiÄ™to Rosy, Na Anny, ÅšwiÄ™to Chleba, Mleka i Miodu, Zielna, ZamkniÄ™cie sezonu turystycznego, DzieÅ„ BaÅ‚tów.

Międzynarodowy Konkurs Wielkanocny - obejmuje plastykę obrzędową.

MiÄ™dzynarodowy Festiwal folklorystyczny „Zielna“ – każdego roku 15 sierpnia w PuÅ„sku.

Twórczość ludowa - Stowarzyszenie wspóÅ‚pracuje z twórcami ludowymi Suwalszczyzny i Litwy. Dla uczniów okolicznych szkóÅ‚ organizowane sÄ… warsztaty rÄ™kodzielnicze (krajki, plecionki, pajÄ…ki, ceramika i inne). Od wielu lat Stowarzyszenie zajmuje siÄ™ organizowaniem jarmarku folklorystycznego podczas Å›wiÄ™ta Zielnej w PuÅ„sku. Organizowane sÄ… wystawy twórczoÅ›ci ludowej w pomieszczeniach Muzeum „Stara Plebania” i w innych miejscach.

Jan Wyganowski
Na fot. ZespóÅ‚ Gimtine w programie artystycznym, ukazujÄ…cy tradycje żniwne

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.17.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
17.07.2024

Szukam pracy

16.07.2024

sprzedawca

16.07.2024

KASJER/SPRZEDAWCA

Dodaj nowe og³oszenie