Dom Kultury Litewskiej w Puńsku obchodzi 60-lecie działalności. Uroczystości z tej okazji odbędą się w sobotę, 18 czerwca br.
Działający w Puńsku od 1956 r. Dom Kultury Litewskiej jest centrum kulturowym, wokół którego skupione są wszystkie zespoły pieśni i tańca z terenu gminy, zamieszkałej w 80 procentach przez ludność pochodzenia litewskiego. Zasługą pracowników DKL jest organizowanie mnóstwa koncertów, występów, spotkań. Mieszkańcy gminy Puńsk chętnie należą do zespołu pieśni lub tańca lub uczęszczają do szkoły muzycznej. W ciągu roku odbywa się około 50 imprez kulturowych. W samym DKL odbywa się około 25 wydarzeń kulturowych.
Ważnym czynnikiem rozwoju kultury w terenie gminy jest chęć jej mieszkańców do aktywnego brania udziału w zespołach artystycznych. W licznych zespołach aktywny udział bierze około 300 osób w różnym wieku.
W DKL Zawsze schronienie odnajdywali przedstawiciele różnych form kulturalnych. Od momentu powstania DKL w 1956 r., skupiali się tu śpiewacy, muzykanci, tancerze, aktorzy teatrów stodolanych. Dom Kultury był miejscem spędzania wolnego czasu. Ludzie zbierali się aby wysłuchać odczytów, wykładów na różne tematy. Organizowano turnieje szachowe i warcabowe. Rolnicy w wolne wieczory przychodzili czytać prasę, posłuchać litewskiego radia. Organizowano tu także różne wystawy (tkackie, pisanek wielkanocnych, litewskich książek), spotkania z pisarzami, wieczory czytania baśni dla dzieci, wyświetlano litewskie filmy.
Dom Kultury przez długi okres czasu koordynował działalność litewskich zespołów artystycznych istniejących w okolicznych wsiach Puńska i Sejn, prowadził szeroką działalność wystawiając litewskie przedstawienia, organizował bramy weselne dla uczestników zespołów amatorskich. Dzięki staraniom Domu Kultury odbywały się występy profesjonalnych artystów i zespołów z Litwy.
Kultura litewska w regionie Puńska przez tutejszych mieszkańców kultywowana jest od XV w. Przedstawienia teatralne, koncerty odbywały się przez lata w prywatnych domach oraz stodołach. Dopiero 21 czerwca 1956 r. w Puńsku uroczyście otwarto Dom Kultury Litewskiej. Na potrzeby nowo powstałej instytucji oddano do użytku drewniany pożydowski budynek zajmowany wówczas przez Gromadzką Radę Narodową, gdzie swoją działalność DKL prowadził przez 48 lat. Głównymi założycielami byli Piotr Rołow, jego matka Zofia Hoffner (pochodzili z Litwy) oraz miejscowi działacze kultury: Józef Maksimowicz, Wincenty Wołyniec, Wiktor Jankowski, Petronela i Józef Jachimowiczowie.
W 2004 roku, 22 maja, nastąpiło uroczyste otwarcie nowo wybudowanego Domu Kultury. W uroczystości tej udział brali premierzy Rzeczypospolitej Polskiej – Marek Belka oraz Republiki Litewskiej – Algirdas Brazauskas.
Od 2001 r. w Domu Kultury Litewskiej mieści się Muzeum Etnograficzne Józefa Vainy.
Zespoły artystyczne
Choreograficzny zespół „Jotva” (istnieje od 1951 r.) – gromadzi około 110 tancerzy – dzieci i młodzież. Zespół dwukrotnie (1988 i 2000 r.) uczestniczył w Święcie Litewskiego Tańca Ludowego w Kanadzie, pięciokrotnie (1990, 1994, 1998, 2003, 2007, 2009 r.) w Święcie Tańca w Wilnie, w 1993 r. wystąpił na Festiwalu folklorystycznym we Francji. W 2006 r. zdobył wyróżnienie za najbardziej oryginalny program w Międzynarodowym konkursie tańca w Kłajpedzie „Klumpakojis”. Kierownik – Kornelija Mauliūtė.
Chór „Dzūkija” (działa od 1957 r.) – liczy 26 członków – osoby dorosłe. Chór czterokrotnie (1994, 1998, 2003, 2009 r.) uczestniczył w Święcie Pieśni w Wilnie, kilkakrotnie śpiewał dla najwyższych władz RP i RL w Polsce i w Litwie, uczestniczył w Festiwalach chórów w Litwie. Nagrał 2 kasety i 1 płytę CD. Kierownik – Vidas Simanauskas z Alytus.
Teatr Stodolany (działa od 1958 r.) Od 1990 r. uczestniczy w Międzynarodowych przeglądach teatralnych „Krivūlė” w Litwie. W 2009 r. uczestniczył w obchodach Tysiąclecia nazwy Litwy w Wilnie. Kierownik – Jolanta Malinowska-Wiaktor.
Kapela „Klumpė” (działa od 1966 r. ) – liczy 15 członków. Kapela prowadzi najbardziej aktywne życie kulturalne. Co roku przeciętnie odbywa około 20 koncertów w Polsce i w Litwie. W latach 70-tych zajmowała czołowe miejsca na Ogólnopolskich Przeglądach Dorobku Kulturalnego Wsi w Kolnie. Dwukrotnie brała udział w Przeglądzie Muzyki Ludowej w Kazimierzu nad Wisłą. W 1998 r. odbyła tournee po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W 2003 i 2009 r. uczestniczyła w Święcie Pieśni i Tańca w Wilnie. W 1998 r. w konkursie kapel na Litwie zajęła I miejsce. W 2005 r. w konkursie Kapel Ludowych Litwy zajęła II miejsce. Nagrała 4 kasety i 3 płyty CD. Kierownik – Jonas Zakaravičius z Marijampolė.
Estradowa grupa „Punia” działała w latach 1972 – 1992. To jedyny zespół, który zaprzestał działalności z powodu braku specjalisty w tej dziedzinie. Kierownikiem był Antoni Szlaużys.
Grupa taneczna „Vyčiai“ (istnieje od 2001 r.) – liczy 18 członków – młodzież i osoby dorosłe. Występuje wspólnie z kapelą „Klumpė“ – tańczy przy jej akompaniamencie. Dwukrotnie brała udział w Święcie Pieśni Litwinów Świata w Wilnie (2003, 2009 r.). Kierownik – A. Pieczulis.
Dziecięce studio artystyczne „Puniukai“ (działa od 2003 r.). Skupia 60 członków – są to dzieci wieku szkolnego. W skład zespołu wchodzi kapela, grupa wokalna i trzy grupy taneczne. Kierownicy – A. Pieczulis i J. Zakaravičius.
Teatr dziecięcy “Kregždė” –( tum. Jaskółka) powstał w 1981 r. pod kierownictwem J. Kordowskiej. Z przerwami działał do 1993 r. Działalność wznowił po 15-letniej przerwie w 2007 r. Wystawia litewskie sztuki dziecięce. Liczy do 20 członków. Kierownik – J. Malinowska-Wiaktor.
Dziecięca grupa wokalna istnieje od 2009 r. Uczestniczy 15 dzieci. Kierownikiem zespołu jest Egidija Pocienė z Alytus.
Zespoły DKL propagują kulturę litewską w Polsce i poza jej granicami, biorąc udział w różnych przeglądach, konkursach, festiwalach zdobywając główne nagrody.
Tradycyjne imprezy DKL w Puńsku:
1. Obchody tragicznych wydarzeń w Wilnie (13 stycznia 1991 r.)
2. Obchody Święta Niepodległości Litwy (16 lutego 1918 r.)
3. Festiwal Teatrów Dziecięcych (luty – marzec)
4. Święto Chórów (kwiecień – maj)
5. Koncert z okazji Dnia Matki (maj)
6. Konkurs Litewskiej Piosenki Dziecięcej „Dainorėlis” (czerwiec)
7. Festiwal Teatrów Stodolanych (lipiec)
8. Jarmark folklorystyczny – Zielna (15 sierpień)
9. Święto Rodzin Muzykujących (październik)
10. Koncert Zaduszkowy z uroczystym orszakiem na cmentarz (październik)
11. Spotkania Mniejszości Narodowych (listopad)
Ponadto każdy zespół organizuje własne koncerty.
Program uroczystości jubileuszowych:
13.00-14.30 – Konferencja w DKL
14.30-17.30 – zwiedzanie wystaw okolicznościowych oraz etnograficznych muzeów, w tym muzeum etnograficznego stworzonego przez nieżyjącego już nauczyciela, wychowawcę, społecznika Józefa Vainę
18.00 – Koncert Jubileuszowy w DKL w Puńsku. Wejście bezpłatne
Źródło: DKL i CIT Puńsk, Fot: DKL Puńsku