Rozpoczęła się realizacja projektu „Współpraca polsko-litewska w rozwoju służby ochotniczej w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej”. Biorą w nim udział strażacy z gmin Puńsk i Krasnopol w powiecie sejneńskim oraz z rejonu kowieńskiego na Litwie.
Projekt będzie realizowany do lutego 2019 roku. Jego budżet to 973,5 tys. euro. Aż 85 proc. (827,5 tys. euro) pochodzi Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach programu Interreg V-a Litwa - Polska.
Celem projektu jest oferowanie wzajemnej pomocy w sytuacjach kryzysowych i w ten sposób zwiększanie bezpieczeństwa przeciwpożarowego po obu stronach granicy. Przed kilkoma dniami przedstawiciele stron projektu zebrali się na pierwszym spotkaniu w Krasnopolu, by omówić plan działań.
Zostały zaplanowane wspólne szkolenia, symulacje operacji ratowniczych, kursy pierwszej pomocy oraz nurkowania. Straży ochotnicy będą dzielić doświadczeniami, wiedzą i umiejętnościami. Udział w programie weźmie 722 strażaków z obu krajów.
W rejonie kowieńskim pierwsze ochotnicze załogi strażackie powstały w zeszłym roku. Działa tu osiem jednostek ochotniczych straży pożarnych, które dysponują 14 wozami. Aż 70 proc. z nich wyprodukowano jeszcze za czasów ZSRR.
Planowany jest zatem zakup wozów strażackich z wyposażeniem w celu poprawy bazy materialnej i technicznej zarówno dla polskich, jak i litewskich strażaków.
Po stronie litewskiej odnowione ponadto zostaną budynki strażackie w Wędziagole i Piliuonie, dokąd zostanie przeniesiona ekipa strażacka z Marginkai. Ponadto ocieplony zostanie budynek strażacki w Poderiškiai i wymieniony jego dach.
- W Polsce są wielowiekowe tradycje ochotniczych straży pożarnych. Bycie strażakiem ochotnikiem jest zaszczytem. Mamy nadzieję, że również na Litwie nastąpi taki czas, kiedy strażacy ochotnicy będą szanowani i cenieni – powiedziała podczas spotkania ochotniczka Oksana Šukaitienė.
WYG
Źródło: Departament Ochrony Przeciwpożarowej i Ratunkowej Republiki Litewskiej
Na Fot. OSP Krasnopol