Premier Litwy Saulius Skvernelis odwiedził we wtorek, 15 sierpnia Puńsk, gdzie spotkał się z mieszkającymi tutaj Litwinami i wziął udział w obchodach Matki Boskiej Zielnej.
Podczas spotkania z Witoldem Liszkowskim, wójtem Gminy Puńsk i Piotrem Alszko starostą Powiatu Sejneńskiego, szef litewskiego rządu podziękował lokalnym władzom za wspomaganie litewskiej wspólnoty.
- Wraz z władzami polskiego powiatu sejneńskiego dążymy do zachowania litewskich szkół. Dziękujemy lokalnym polskim władzom, staroście powiatu za dobrą wolę i chęć niesienia pomocy niedużej, ale lojalnej Polsce wspólnocie litewskiej w Polsce - powiedział premier.
Pogratulował też mniejszości litewskiej w Polsce: - Pozdrawiam wszystkich zebranych tutaj Litwinów mieszkających w Polsce. Jestem z was dumny – trwacie w litewskości i ją krzewicie, także język litewski, ale równolegle jesteście lojalnymi obywatelami Polski, przyczyniacie się do budowania dobrobytu Polski, umacniania tego państwa. Szczerze doceniamy wkład i pracę polskich Litwinów w pielęgnowaniu tożsamości litewskiej, w przedstawianiu i promowaniu Litwy za jej granicami. Dziękuję za wieloletnie rozprzestrzenianie litewskiej kultury i historii w Polsce, za utrzymywanie litewskiej mowy i tradycji – mówił Saulius Skvernelis, dodając że „(…) powinniśmy zrobić wszystko, by relacje litewsko-polskie były bardzo dobre. Do tego zobowiązuje nas wspólna historia, podobna mentalność, Kościół Katolicki, nauka Jana Pawła II. Poszukujmy tego, co łączy, a nie dzieli”.
Pieniądze dla „Żiburys ”
Premier wręczył wspólnocie litewskiej oraz LO w Puńsku flagi Republiki Litewskiej, w ramach akcji pod jego egidą, ”podaruj litewską flagę”. Obiecał też pieniądze na budowę boiska sportowego przy szkołe litewskiej „Żiburys ” w Sejnach.
Podczas spotkania z przedstawicielami mniejszości litewskiej premier usłyszał o starych i nowych problemach. Wciąż brakuje pieniędzy na oświatę, podręczników litewskich, a nowa reforma spowoduje, że i te nieliczne, które są, staną się nieaktualne. Ma też zostać zmniejszona liczba godzin lekcyjnych geografii i historii Litwy.
Premier o polsko - litewskich relacjach
- Relacje polsko-litewskie powoli się polepszają – oświadczył premier Saulius Skvernelis. Zaznaczył, że jego rząd próbuje rozwiązać problemy, które negatywnie wpływają na relacje z Warszawą. „To potrzebuje niełatwych decyzji, które nie były podejmowane przez dziesięciolecia. (…) Musimy zrobić tak, aby nasze relacje były na innym poziomie. Z napiętych stosunków korzysta tylko inne państwo, które graniczy z Polską i Litwą” – wyjaśnił dla agencji BNS Skvernelis.
Wyraził ponadto nadzieję, że litewski parlament nareszcie rozwiąże problem oryginalnej pisowni nazwisk. Osobiście jest za tym, aby Polakom na Litwie zezwolono zapisywać imię i nazwisko w oryginale na pierwszej stronie paszportu. Obecnie nad kilkoma projektami ustawy debatuje litewski Sejm. „Nasze stanowisko – na pierwszej stronie paszportu trzy łacińskie litery (W, X, Q), które zagwarantują autentyczny zapis dla osób, które zawarły związek małżeński z cudzoziemcami i dla przedstawicieli polskiej mniejszości” – powiedział premier.
„Jeśli myślimy o przyszłości geopolitycznej naszego kraju, to musimy przekroczyć przez nasze mity, dogmaty i kompleksy. Czy da się – zobaczymy” – dodał.
WYG
Fot. Kancelaria premiera RL