04.07.2018

Puńsk, Szypliszki. Nowa elektrownia fotowoltaiczna, nowe zielone miejsca pracy

Spółka PV Energia Szypliszki realizuje unijny projekt pod nazwą „Budowa elektrowni fotowoltaicznej oraz promocja energii ze źródeł odnawialnych w gminie Puńsk”, dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

Budowa elektrowni fotowoltaicznej, która pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych energii z OZE  zwiększy wolumen ekologicznej energii . Dzięki niej spadnie emisja gazów cieplarnianych, zmniejszą się szkody wywołane emisjami, poprawi się bezpieczeństwo energetyczne, zostaną stworzone nowe „zielone” miejsca pracy, rozwinie się lokalna współpraca międzysektorowa.

Projekt wart jest 2,3 mln zł,  a unijne dofinansowanie wynosi 979 tys. zł .

W ramach tego projektu powstała już elektrownia fotowoltaiczna we wsi Oszkinie

Moc elektrowni: 400kW

Ilość paneli: 1481

Ilość falowników: 9

Elektrownia wyprodukowała już  (do 04.07.br.) 63,2 MWh, a redukcja emisji CO2 łącznie [w t]:wyniosła 51,318.

PV Energia Szypliszki otrzymała też dofinansowanie na budowę elektrowni fotowoltaicznej w Szypliszkach, która pozwoliła na zwiększenie mocy produkcyjnych energii z OZE.

Wartość tego projektu to 3 834 308,05 PLN Wkład Funduszy Europejskich:  1 634 379,64 PLN.

Wyprodukowano łącznie już  110,556 MWh.

Natomiast w gminie Puńsk działa jeszcze słoneczna OZE przy oczyszczalni ścieków o mocd 40 KW. Ponadto gmina otrzymała 500 tysięcy złotych na wparcie instalacji OZE w 20 budynkach indywidualnych, w tym 6 instaluje kolektory słoneczne, pozostali piecie, głownie na pelet. Jest jeszcze co najmniej 40 chętnych.

Puńsk stara się jeszcze o fundusze na OZE m.in. z funduszy norweskich i szwajcarskich. Gdyby udało się, pozyskać fundusze, to m.in. w ośrodku zdrowia urządzone byłoby geotermiczne podgrzewanie wody. OZE otrzymałaby OSP. Samorząd chce też zamontować instalacje fotowoltaiczne na budynku Domu Kultury oraz stacjach uzdatniania wody w Puńsku i Pełelach. Pozwolą one na oszczędności sięgające 20-30 proc.

Przypomnijmy, że w kwietniu br. na terenie oczyszczalni ścieków w Puńsku dołożono instalacji fotowoltaicznej, zainstalowany został agregat oraz zasobnik – magazyn energii, który oddaje nadwyżki w nocy czy też pochmurne dni.

Do tego powstało specjalne oprogramowanie, system teleinformatyczny, a dane każdy może odczytać on-line, także w Urzędzie Gminy (na górnym zdjęciu). Tak najprościej można opisać stworzoną w Puńsku instalację demonstracyjną międzynarodowego projektu RIGRID – Rural Intelligent Grid, inteligentnych sieci elektroenergetycznych na obszarach wiejskich.

- Udział w projekcie RIGRID jest dla nas bezcennym doświadczeniem, łatwiej nam będzie uzyskać unijne dofinansowanie do kolejnych przedsięwzięć – mówił wówczas Witold Liszkowski, wójt Puńska.

Na obszarach wiejskich łatwiej zaplanować lokalną sieć elektroenergetyczną, zarządzać energią i infrastrukturą. Dzięki wspomnianemu specjalnemu oprogramowaniu – systemowi zarządzania i kontroli EMACS oraz interaktywnemu narzędziu do planowania, opartemu na modelu 3D, na terenie Puńska można „zbudować” całą sieć, sprawdzić czy w danym miejscu słupy, linie trafostacje czy wiatraki nie będą na przykład za głośne, czy nie szpecą widoku, czy nie zaszkodzą branży turystycznej. W oparciu o konkretne wizualizacje, rozwiązania techniczne, obliczenia opłacalności ekonomicznej i ekologicznej łatwiej przekonać mieszkańców, a nawet zaangażować ich do przedsięwzięć związanych z odnawialnymi źródłami energii.

Partnerem Puńska w tym przedsięwzięciu było niemieckie miasteczko Dardesheim.

 

 

WYG

Źródła: pvenergiaszypliszki; UG Puńsk

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.16.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
15.01.2025

MAGAZYNIER

15.01.2025

SPRZEDAWCA

Dodaj nowe ogoszenie