06.11.2017

Puńsk zarabia na polsko-litewskim moście energetycznym. Ukarany za wyższe dochody

Dochody gminy Puńsk w 2016 roku wyniosły 3489 złotych na mieszkańca. W porównaniu rok do roku, dochód na mieszkańca wzrósł aż o 419 złotych. Niewiele mniej niż w grodzkich Suwałkach, gdzie na jednego obywatela przypadło 3985 zł.

Tak duży wzrost dochodów w PuÅ„sku byÅ‚ możliwy m.in. dziÄ™ki polsko - litewskiemu „mostowi” energetycznemu, a także pozyskiwaniu sporych pieniÄ™dzy z funduszy unijnych, miejscowych przedsiÄ™biorców. Tylko z tytuÅ‚u przebiegu przez gminÄ™ „mostu” energetycznego EÅ‚k - Alytus, w 2016 roku do budżetu trafiÅ‚o 1,3 mln zÅ‚otych, co stanowi ok. poÅ‚owy jej dochodów wÅ‚asnych z tytuÅ‚u podatków.

 RzÄ…d przejÄ…Å‚ siÄ™ tak wysokimi dochodami wiejskiej gminy nie posiadajÄ…cej przemysÅ‚u i zmniejszyÅ‚ ogólnÄ… subwencjÄ™ rzÄ…dowÄ… na 2018 rok o milion zÅ‚otych.

Taka zasada obowiÄ…zuje od dawna i dotyczy wszystkich gmin w kraju, Jeżeli samorzÄ…dowcy postarajÄ… siÄ™ i np., Å›ciÄ…gnÄ… do gminy znacznego inwestora, który zwiÄ™kszy dochody samorzÄ…du z tytuÅ‚u podatków, to rzÄ…d obetnie takiej gminie dotacje. Zdaniem wójta PuÅ„ska, Witolda Liszkowskiego, nie sprzyja to pobudzaniu aktywnoÅ›ci samorzÄ…dów. No, bo i po co, skoro rzÄ…d i tak zabierze zarobione dodatkowo pieniÄ…dze, zmniejszajÄ…c subwencjÄ™.

PuÅ„sk ma też wzbogacić siÄ™ o 700 tys. zÅ‚otych rocznie, gdyby zostaÅ‚ zbudowany polsko - litewski gazociÄ…g.  Jedna ze stacji gazociÄ…gu miaÅ‚a powstać we wsi Sankury, a rurociÄ…g miaÅ‚ przebiegać w kierunku Litwy przez wsie: SzoÅ‚tany, Szlinokiemie, Oszkinie, WoÅ‚yÅ„ce, PeÅ‚ele, Sankury. Pewnie wówczas rzÄ…dowa subwencja ogólna zostanie zmniejszona po raz kolejny.

Jako że kÅ‚opoty lubiÄ… chadzać parami, to subwencja oÅ›wiatowa na nastÄ™pny rok szkolny bÄ™dzie mniejsza, bo zmniejsza siÄ™ liczba uczniów. PuÅ„sk i tak już dokÅ‚ada już oÅ›wiaty 2,5 mln zÅ‚otych, tyle, ile wynoszÄ… mniej wiÄ™cej dochody z podatków.

PuÅ„sk od lat realizuje wiele projektów ze znacznym dofinansowaniem z funduszy unijnych.

W 2016 roku wyremontowano, kosztem 1,4 mln złotych szkołę w Puńsku, drogę przez Boksze.W 2107 m.in. remontowano drogę w Pedelach.

Kończy się długo oczekiwany remont ośrodka zdrowia w Puńsku. Ośrodek, budowany przy dużym udziale społeczeństwa, został oddany do użytku pod koniec lat 80. ub. wieku i od tamtego czasu dokonywano tu tylko drobnych napraw.

Obecna modernizacja wspóÅ‚finansowana jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Litwa – Polska. PuÅ„sk, wraz z litewskim partnerem - uzdrowiskowym miasteczkiem Birštonas, realizuje unijny program pt. „WspóÅ‚praca transgraniczna dla zdrowej staroÅ›ci i dobrobytu spoÅ‚ecznego”. Ogólny cel projektu: poprawa jakoÅ›ci życia poprzez skoordynowany rozwój systemów opieki zdrowotnej i spoÅ‚ecznej na pograniczu litewsko-polskim. A ponadto: rozwój transgranicznej infrastruktury opieki zdrowotnej, budowanie potencjaÅ‚u transgranicznej opieki zdrowotnej i spoÅ‚ecznej, utworzenie Transgranicznego Partnerstwa na rzecz Zdrowego Starzenia siÄ™, Kampania PromujÄ…ca Zdrowe i Aktywne Starzenie siÄ™.

 Oba samorzÄ…dy otrzymaÅ‚y na ten cel prawie milion euro, tj, 85 proc. kosztów.

W ramach programu Polska - Litwa strażacy z PuÅ„sk, z rejonu kowieÅ„skiego oraz gminy Krasnopol realizujÄ… wspólny projektu „WspóÅ‚praca polsko-litewska w rozwoju sÅ‚użby ochotniczej w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej”. Realizacja projektu, finansowanego w 85 proc. ze Å›rodków unijnych, potrwa do 2019 roku. Jego Å‚Ä…czny budżet wynosi 973 543,20 euro. Zakupiono już m.in. nowe wozy strażackie.

Z Programu Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 będzie wykonany remont muzeum etnograficznego.

Ostatnio, z kolejnego naboru wniosków z Programu Interreg V-A Litwa-Polska 2014-2020, w PuÅ„sku bÄ™dÄ… realizowane dwa kolejne projekty:

- Popularyzacja dziedzictwa przyrodniczego i kulturalnego poprzez litewsko-polskÄ… kulturÄ™ etnicznÄ…. Beneficjent wiodÄ…cy: Centrum Kultury Miasta ŠilalÄ—, Litwa, partner Gm.PuÅ„sk.

Przewidziano m.in. plenery rzeźbiarskie, malarskie, kowalskie związane z 100-leciem odzyskania przez Litwę niepodległości,

- Zachowanie i promocja dziedzictwa plemion baÅ‚tyckich na pograniczu Litewsko – Polskim.

Z kolei z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 gmina PuÅ„sk otrzyma          1,6 mln zÅ‚ na budowÄ™ sieci wodociÄ…gowej i kanalizacyjnej wraz z przebudowÄ… stacji uzdatniania wody i budowÄ… studni gÅ‚Ä™binowej w gminie. WczeÅ›niej, w 2010 roku, gmina - też w ramach funduszy PROW- modernizowaÅ‚a swojÄ… stacjÄ™ uzdatniania wody i remontowaÅ‚a sieć wodno- kanalizacyjnÄ… w PuÅ„sku i Trakiszkach.

Problem w tym, że najpierw trzeba za własne pieniądze projekty zrealizować, a dopiero potem czekać na zwrot części wydanych funduszy. W sytuacji, gdy są zmniejszane subwencje rządowe, a rosną bieżące wydatki, sytuacja finansowa gmin staje się skomplikowana.

 

WYG

udostępnij na fabebook
01.12.2017, 08:47:37

diament

Pomysły z napowietrzną linią 400 kV to bzdura za którą słusznie należy się finansowa nauczka. To są skutki podobne jak budowanie wiatraków i innej megalomanii. Szkoda tylko pięknej ziemi i mieszkańców ale może też czas na zmianę wójta?

08.11.2017, 19:05:17

Olga

Aktywność samorządu zdaniem wójta polega na realizacji na terenie gminy obiektu szpecącego krajobraz i negatywnie odziaływujacegp na środowisko i ludzi..I dobrze tym rajcom tak. Zapominają że zdrowie ich mieszkańcow ważniejsze niż drogi

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.24.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie