Był konkurs wokalno-recytatorski, uroczyste otwarcie wystawy, poświęcenie polnego krzyża w Kuriankach, wykład historyczny i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
Zapalono również znicze pamiÄ™ci pod pomnikiem gen. Ludwika MichaÅ‚a Paca i na cmentarzu pierwszowojennym w Dowspudzie oraz na grobie Aleksandra Putry w Raczkach. MÅ‚odzież z KoÅ‚a MÅ‚odych PrzyjacióÅ‚ Ziemi Raczkowskiej zaprezentowaÅ‚a specjalny montaż historyczny.
Kulminacyjnym punktem obchodów, które trwaÅ‚y w Raczkach od niedzieli, byÅ‚o otwarcie wystawy fotografii pt. "Wielka Wojna na Ziemi Raczkowskiej" z udziaÅ‚em Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Garnizon SuwaÅ‚ki" i OddziaÅ‚u POW SuwaÅ‚ki im. 41 Suwalskiego PuÅ‚ku Piechoty oraz prelekcja historyczna pt. "Wielka Wojna. Suwalszczyzna 1914-1918" dr Krzysztofa SkÅ‚odowskiego z Muzeum OkrÄ™gowego w SuwaÅ‚kach.
Zainteresowanie było tak duże, że Gminny Ośrodek Kultury dosłownie pękał w szwach.
Jak mówiÅ‚ Krzysztof SkÅ‚odowski, Ziemia Raczkowska byÅ‚a Å›wiadkiem wielu bardzo ważnych, krwawych bitew I Wojny Åšwiatowej. Region wchodziÅ‚ w skÅ‚ad rozlegÅ‚ej Guberni Suwalskiej Królestwa Polskiego, siÄ™gajÄ…cej aż po Kowno.
Gdy stosunki miÄ™dzy Prusami a RosjÄ… pogorszyÅ‚y siÄ™, na terenie Guberni rozlokowano liczne garnizony wojskowe, budowano koszary m.in. w SuwaÅ‚kach i Augustowie. W SuwaÅ‚kach stacjonowaÅ‚o blisko 8 tys. żoÅ‚nierzy rosyjskich. W oddziaÅ‚ach carskich sÅ‚użyÅ‚o wielu mieszkaÅ„ców regionu.
Pierwsze dni Wielkiej Wojny byÅ‚y na Ziemi Raczkowskiej w miarÄ™ spokojne. DziaÅ‚ania wojenne miaÅ‚y charakter gÅ‚ównie rozpoznawczy. 6 sierpnia Niemcy zaatakowali strażnicÄ™ straży granicznej w Lipówce, powtórzyli to 12 sierpnia, ale nie doszÅ‚o do zajÄ™cia Raczek. Kilka dni później Rosjanie doprowadzili do potyczki pod Oleckiem, w której wzięła udziaÅ‚ m.in. V Brygada Strzelecka. GÅ‚ówne uderzenie, które miaÅ‚o doprowadzić do zajÄ™cia Prus Wschodnich, ruszyÅ‚o 17 sierpnia. Rosjanie dotarli daleko w gÅ‚Ä…b Prus, aż w okolice Olsztyna. Niemcy powstrzymali natarcie, chociaż dysponowali mniejszymi siÅ‚ami. DoszÅ‚o do wielkiej bitwy pod Tannenbergiem. DziaÅ‚ania wojenne toczyÅ‚y siÄ™ ze zmiennym skutkiem. Jedni atakowali drugich. Po ataku nastÄ™powaÅ‚a kontrofensywa. Walki byÅ‚y tak zaciÄ™te, ginęło tylu żoÅ‚nierzy, że nie nadążano z ich pochówkiem. Nie raz na jednym stosie ukÅ‚adano ciaÅ‚a polegÅ‚ych żoÅ‚nierzy pruskich i rosyjskich. ZaciekÅ‚ych wrogów grzebano w jednej mogile.
Bardzo krwawe walki miaÅ‚y miejsce m.in. w lesie w Koniecborze, nazywanym później „Strasznym lasem” i pod RabalinÄ….
Cierpieli nie tylko żoÅ‚nierze, których groby rozsiane sÄ… po caÅ‚ej okolicy, ale też ludność cywilna, która w zawierusze wojennej traciÅ‚a domostwa i inwentarz.
Koniec I wojny spowodowaÅ‚ chaos w caÅ‚ej Europie. Z czasem sytuacja siÄ™ uspokoiÅ‚a. W nocy z 6 na 7 listopada powoÅ‚ano Tymczasowy RzÄ…d Ludowy Republiki Polskiej. PrzeÅ‚omowym momentem byÅ‚o przybycie do Warszawy Józefa PiÅ‚sudskiego 10 listopada 1918r. ZostaÅ‚ on mianowany Naczelnym DowódcÄ… Wojska Polskiego.
ZnaczÄ…cÄ… rolÄ™ w historii Ziemi Raczkowskiej odegraÅ‚ m.in. mieszkajÄ…cy w Koniecborze, a urodzony w Å»ubrynku, Aleksander Putra. W czasie I wojny Å›wiatowej Putra zaÅ‚ożyÅ‚ PolskÄ… OrganizacjÄ™ Wojskowa na Suwalszczyźnie i byÅ‚ jej komendantem do stycznia 1919 roku. PeÅ‚niÅ‚ też funkcjÄ™ prezesa zarzÄ…du powiatowego KóÅ‚ek Rolniczych. CzÄ™ste spotkania z chÅ‚opami wykorzystywaÅ‚ do dziaÅ‚alnoÅ›ci konspiracyjnej.
(just)