27.01.2015

Rak szyjki macicy w Polsce –jeszcze wiele do zrobienia

W Polsce powoli, lecz stale maleje liczba zachorowań na raka szyjki macicy i poprawia się przeżywalność kobiet chorych na ten nowotwór. To znak, że wśród Polek rośnie świadomość i powszechność badań profilaktycznych. W naszym kraju wciąż odnotowuje się jednak jeden z wyższych wskaźników umieralności wśród państw Europy Centralnej.

Przy okazji styczniowych obchodów Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, organizatorzy i eksperci kampanii „Dla niej. Możemy wiÄ™cej” apelujÄ… o zmianÄ™ retoryki strachu na jÄ™zyk korzyÅ›ci. KorzyÅ›ci jakie dajÄ… regularne badania profilaktyczne. ApelujÄ… także o zadbanie o kobiety, które już chorujÄ… na raka szyjki macicy. 

Liczba zachorowaÅ„ na raka szyjki macicy w Polsce stale spada. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, iż w 2000 roku zdiagnozowano ponad 3,7 tys. nowych zachorowaÅ„ i 1,9 tys. zgonów, zaÅ› w 2012 roku – odpowiednio 2,7 tys. i 1,6 tys.[1]. Jednak Polska wciąż jest krajem
o Å›redniej liczbie zachorowalnoÅ›ci na ten nowotwór i jednym z wyższych wskaźników umieralnoÅ›ci
w porównaniu z innymi paÅ„stwami Europy Centralnej. WedÅ‚ug najnowszych statystyk WHO, standaryzowany wskaźnik zachorowaÅ„ na raka szyjki macicy w Polsce wynosi 12,2/100 tysiÄ™cy mieszkaÅ„ców, zaÅ› wskaźnik zgonów z powodu tego nowotworu 5,4/100 tysiÄ™cy. Dla porównania, w Czechach odnotowuje siÄ™ wyższy wskaźnik zachorowaÅ„ (14,1/100 tys.), lecz znacznie niższy wskaźnik zgonów (3,2/100 tys.)[2].

Powodem wciąż dość wysokiego wskaźnika zgonów w Polsce jest późna zgÅ‚aszalność chorych na leczenie. Być może jednÄ… z przyczyn takiej sytuacji jest fakt, iż rak szyjki macicy na wczesnym etapie nie daje żadnych objawów, ani nie wywoÅ‚uje  bólu. Kobiety nie widzÄ… wiÄ™c potrzeby zgÅ‚oszenia siÄ™ do lekarza. DziÄ™ki badaniom profilaktycznym możliwe jest wychwycenie zmian we wczesnym stadium ich rozwoju. Komunikaty kierowane do kobiet podkreÅ›lajÄ… alarmujÄ…ce dane statystyczne o liczbie zachorowaÅ„ i Å›miertelnoÅ›ci z powodu raka szyjki macicy, co może wywoÅ‚ywać lÄ™k i niechęć do regularnej profilaktyki. Podczas trwajÄ…cego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy organizatorzy i eksperci kampanii edukacyjnej „Dla niej. Możemy wiÄ™cej” zwracajÄ… uwagÄ™ na konieczność zmiany zÅ‚owieszczego tonu komunikatów skierowanych do kobiet znajdujÄ…cych siÄ™ w grupie najwiÄ™kszego ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy.

Zdarza siÄ™, że namawiajÄ…c kobiety do badaÅ„, stosuje siÄ™ argumenty budzÄ…ce  strach. Taki efekt wywoÅ‚ujÄ… suche dane epidemiologiczne: na 2,7 tys. zachorowaÅ„ przypadÅ‚o 1,6 tys. zgonów – zbadaj siÄ™. Kobiety nie chcÄ… doÅ‚Ä…czyć do tych tysiÄ™cy chorych, lecz bojÄ… siÄ™, że tak siÄ™ stanie, że badanie „przyspieszy” chorobÄ™. Dlatego wiele nie poddaje siÄ™ cytologii lub nie robi tego regularnie. Wykorzystajmy tegoroczny TydzieÅ„ Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, by mówić jÄ™zykiem korzyÅ›ci, zachÄ™cać kobiety do wyrobienia sobie nawyku wykonywania cytologii, po prostu – do zadbania o swoje zdrowie. Badanie cytologiczne jest bezbolesne. Jedyne, co trzeba zrobić, to o nim pamiÄ™tać przekonuje Anna Nowakowska, zaÅ‚ożycielka Stowarzyszenia na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi Sanitas.

Wykrycie nowotworu szyjki macicy we wczesnym, przedrakowym stadium rozwoju zwiÄ™ksza liczbÄ™ opcji terapeutycznych i szanse na caÅ‚kowite wyleczenie. Interwencja chirurgiczna może być mniej rozlegÅ‚a, a co za tym idzie – mniej obciążajÄ…ca. W Polsce wciąż aż 40 proc. rozpoznaÅ„ raka szyjki macicy nastÄ™puje jednak w zaawansowanym stadium rozwoju nowotworu, co przekÅ‚ada siÄ™ na rokowania chorych[3].

W krajowym rejestrze nowotworów z roku 2012 liczba bezwzglÄ™dna zachorowaÅ„ na raka szyjki macicy wynosiÅ‚a 2783, a liczba zgonów z powodu tego nowotworu zÅ‚oÅ›liwego 1669. Tak dramatyczna statystyka jest spowodowana zgÅ‚aszaniem siÄ™ do leczenia pacjentek w zaawansowanych stadiach choroby. Jedynym sposobem poprawy wyników leczenia jest zwiÄ™kszenie liczby rozpoznaÅ„ stanów przednowotworowych i wczesnych postaci raka szyjki macicy. Dlatego apelujÄ™ do kobiet polskich o wykonywanie badaÅ„ cytologicznych, które sÄ… powszechnie dostÄ™pne – przekonuje prof. dr hab. n. med. Beata Åšpiewankiewicz, Kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii SkÅ‚odowskiej-Curie.

Jak pokazuje przykÅ‚ad Wielkiej Brytanii czy Finlandii, liczbÄ™ zachorowaÅ„ na raka szyjki macicy można znacznie obniżyć. Zanim to jednak nastÄ…pi, warto zadbać nie tylko o badania profilaktyczne, ale też o kobiety, u których zdiagnozowano raka szyjki macicy.  

W naszych dziaÅ‚aniach zachÄ™camy, by dbać o zdrowie szyjki macicy, ale nie zapominamy też o kobietach już zdiagnozowanych. Leczenie raka szyjki macicy, podobnie jak w przypadku innych nowotworów ginekologicznych, czÄ™sto wiąże siÄ™ z usuniÄ™ciem narzÄ…dów rodnych. Ingerencja chirurgiczna w strefie intymnej kobiety ma ogromny wpÅ‚yw na postrzeganie samej siebie, bywa powodem wycofania siÄ™ z życia spoÅ‚ecznego, jak również seksualnego. Zarówno chorym jak i ich partnerom trudno jest mówić o zmianach, jakie zaszÅ‚y we wspólnym życiu. Dlatego zachÄ™camy, by rozmawiać o wspólnych problemach i powoli razem oswajać siÄ™ z sytuacjÄ…. WiÄ™cej wskazówek dla chorych, ich partnerów i rodzin można znaleźć w poradnikach dostÄ™pnych na stronie kampanii „Dla niej. Możemy wiÄ™cej” – podkreÅ›la Alina Pulcer, Prezes Stowarzyszenia Kobiet z Problemami Ginekologiczno – Onkologicznymi Magnolia.

W ramach kampanii „Dla niej. Możemy wiÄ™cej” przygotowano poradniki dla kobiet zmagajÄ…cych siÄ™ z nowotworem ginekologicznym, ich partnerów i bliskich. Można bezpÅ‚atnie pobrać je w wersji elektronicznej ze strony www.dlaniejmozemywiecej.pl. Partnerami kampanii „Dla niej. Możemy wiÄ™cej” sÄ…: Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Ginekologiczno-Onkologicznymi „Magnolia”, Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi „Sanitas” oraz Polskie Amazonki Ruch SpoÅ‚eczny. RealizacjÄ™ kampanii wspiera Roche Polska.

 



[1] Wojciechowska Urszula, Didkowska Joanna. Zachorowania i zgony na nowotwory zÅ‚oÅ›liwe w Polsce. Krajowy Rejestr Nowotworów, Centrum Onkologii - Instytut im. Marii SkÅ‚odowskiej - Curie. DostÄ™pne na stronie http://onkologia.org.pl/raporty, dostÄ™p z dnia 9.12.2014 r.

[3] Wojciechowska Urszula, Didkowska Joanna. Zachorowania i zgony na nowotwory zÅ‚oÅ›liwe w Polsce. Krajowy Rejestr Nowotworów, Centrum Onkologii - Instytut im. Marii SkÅ‚odowskiej - Curie. DostÄ™pne na stronie http://onkologia.org.pl/cytologia/, dostÄ™p z dnia 13.11.2014 r.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie