06.10.2024

Regiony graniczące z obwodem królewieckim chcą unijnego wsparcia. Miejsce dla Suwalszczyzny

Z inicjatywy województwa warmińsko-mazurskiego nabierają tempa działania dedykowane europejskim regionom graniczącym z Federacją Rosyjską.

Wsparcia eksperckiego oraz organizacyjnego udziela instrument ‘peer review’ („recenzja partnerska”) programu współpracy międzyregionalnej Interreg Europa 2021-2027.

Wszystko po to, by zdiagnozować sytuację społeczno-gospodarczą w województwie warmińsko-mazurskim oraz w wybranych regionach Litwy, Łotwy, Estonii oraz Finlandii w kontekście zamrożenia relacji z Federacją Rosyjską po wybuchu wojny na Ukrainie.

Efektem mają być rekomendacje co do powstania dedykowanych instrumentów wsparcia na poziomie europejskim dla obszarów graniczących z Rosją w kolejnej perspektywie finansowej UE 2028 - 2034. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Departament Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.

Pierwsze spotkanie, ale bez Suwalszczyzny

Po wielomiesięcznych uzgodnieniach co do partnerstwa i zaangażowania w poszczególnych regionach i państwach dotkniętych sąsiedztwem z Rosją odbyło się spotkanie online partnerów, z udziałem m.in. władz województwa warmińsko - mazurskiego, regionów Taurogi, Mariampol na Litwie, ministerstw właściwych ds. rozwoju na Łotwie, w Estonii i Finlandii, estońskiego Stowarzyszenia Gmin Powiatu Tartu, fińskich regionów Karelii oraz Kymenlaakso a także norweskiego sekretariatu Morza Barentsa.

Niestety, nie był wśród nich przedstawicieli Suwalszczyzny. A wszak i nasz region odczuwa skutki zerwania więzów gospodarczych ze Wschodem.

Już pod koniec kwietnia br. mówiono o tym w Suwałkach podczas spotkania z przedstawicielami Komisji Europejskiej.

- Dziś znajdujemy się w zupełnie innej sytuacji geopolitycznej niż jeszcze dwa lata temu. Bardzo dobrze rozwijaliśmy współpracę z Rosją i Białorusią. Dziś jest to z wiadomych względów niemożliwe. Teraz skupiamy się na współpracy z Litwą i Ukrainą – mówił Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. - Aktualnie mamy kolejny problem związany z rozwojem gospodarczym tego regionu. Straciliśmy rynki białoruski i rosyjski. Niektóre branże przeżywają zastój i ograniczają zatrudnienie. Przedsiębiorcy zastanawiają się jak dalej prowadzić działalność w tej części Polski - mówił prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, zaznaczając, że wielką krzywdą dla naszego regionu stał się „rozreklamowany” tzw. „przesmyk suwalski”. Zła atmosfera wokół tej części Europy spowodowała gwałtowny odpływ młodych ludzi oraz nikłe zainteresowanie ze strony przedsiębiorców.

Mazurska inicjatywa

Inicjatywa warmińsko - mazurskiego regionu spotkała się z dużym zainteresowaniem Komisji Europejskiej oraz Programu Interact i sieci ESPON, których reprezentanci również wzięli udział w spotkaniu.

Przedstawiciel województwa warmińsko-mazurskiego przedstawił w trakcie spotkania zagadnienia mające decydujący wpływ na sytuację społeczno-gospodarczą regionu w obliczu powstania tzw. „nowej żelaznej kurtyny” na granicy z obwodem królewieckim FR, w tym m.in. zamrożenie polsko-rosyjskiej wymiany gospodarczej, wstrzymanie handlu transgranicznego oraz negatywne tendencje w ruchu turystycznym. Poruszono również kwestie depopulacji tych obszarów oraz konsekwencji zakończenia realizacji programu współpracy transgranicznej Interreg Polska - Rosja i utraconych przez nasz region korzyści z tego tytułu.

Uczestnicy spotkania potwierdzili chęć dalszej współpracy i udziału w kolejnym spotkaniu zaplanowanym w styczniu 2025 r. w Olsztynie, w trakcie których odbędą się międzynarodowe interaktywne sesje oraz warsztaty poświęcone wypracowaniu rekomendacji dla przyszłych instrumentów na szczeblu krajowym i Interreg dla regionów graniczących z Rosją w nowej perspektywie finansowej UE.

A my czekamy na zaproszenie bądź też wproszenie się do projektu także Suwalszczyzny.

WYG

Na fot: polsko - królewieckie przejście graniczne sprzed 2022 r. (fot. Straż Graniczna)

Źródło: Urząd Marszałkowski województwa warmińsko - mazurskiego

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.02.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie