15.10.2021

Rehabilitacja lecznicza z ZUS - dla kogo i na jakich zasadach?

Osoby, które są aktywne zawodowo i ubezpieczone, mogą skorzystać z rehabilitacji, nawet gdy mają już ustalone prawo do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Muszą jednak spełnić określone warunki.

Aby skorzystać z rehabilitacji, musi nastąpić utrata zdolność do pracy w wyniku choroby bądź urazu, a rehabilitacja jest szansą, na odzyskanie zdolność do pracy. Taka osoba musi pracować np. na podstawie umowy o pracę, czy prowadzić działalność gospodarczą. Może również pobierać zasiłek chorobowy czy świadczenie rehabilitacyjne, lub rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy.

- Na rehabilitację może skierować lekarz, gdy staramy się o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę z tytułu niezdolności do pracy. Może to zrobić również lekarz orzecznik podczas kontroli zwolnienia lekarskiego, na którym aktualnie przebywamy - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Dokumenty

Z prośbą o wystawienie wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS można również zwrócić się do lekarza, u którego się leczymy. Może to zrobić na formularzu PR-4  w wersji papierowej lub wysłać elektronicznie w trakcie wystawiania zwolnienia elektronicznego (e-ZLA) na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Po przyjęciu wniosku, ZUS  skontaktuje się w sprawie badania i dokumentacji medycznej. Na badanie u lekarza orzecznika należy zabrać ze sobą  dokumentację z leczenia.

Orzeczenie w sprawie rehabilitacji wydaje lekarz orzecznik ZUS na podstawie przeprowadzonego badania i dokumentacji z leczenia. Jeżeli lekarz orzecznik uzna skierowanie na rehabilitację za zasadne, wówczas wyda stosowne orzeczenie.

- Termin i miejsce rehabilitacji każda osoba może uzgodnić z pracownikiem wydziału orzecznictwa lekarskiego i prewencji ZUS. Zależą one od dostępności wolnych miejsc w danym ośrodku - wyjaśnia rzeczniczka.

Rehabilitacja trwa 24 dni, ale ordynator ośrodka rehabilitacyjnego może ją wydłużyć albo skrócić.

Wyjeżdżając na  rehabilitację  leczniczą w systemie stacjonarnym musimy mieć test na SARS-CoV-2

Aby rozpocząć rehabilitację leczniczą w ośrodku rehabilitacyjnym, która odbywa się w systemie stacjonarnym, musimy mieć negatywny wynik testu na SARS-CoV-2.

-  Dlatego gdy taka osoba otrzyma zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację leczniczą musi  skontaktować się z ośrodkiem rehabilitacyjnymi i podać swój aktualny numer telefonu. Wówczas ośrodek poinformuje telefonicznie o zleceniu na badanie. Test na SARS-CoV-2 wykonywany jest bezpłatnie - dodaje Katarzyna Krupicka.

 

                                      Katarzyna Krupicka

                                                           regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Ślepsk Malow Suwałki


Bogdanka LUK Lublin

19.01.2025
17:30

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.19.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie