22.11.2019

Rekreacja dla prawdziwych twardzieli. Teraz Å‚atwiej zanocujesz w lesie

Lasy Państwowe wyznaczyły specjalne obszary leśne o łącznej powierzchni ponad 65 tys. ha, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

Pilotażowy program ruszyÅ‚ w kilkunastu regionach Polski 21 listopada. W póÅ‚nocno-wschodniej Polsce tereny dostÄ™pne do uprawiania bushcraftu i survivalu sÄ… w dwóch nadleÅ›nictwach w Puszczy KnyszyÅ„skiej w Dojlidach i w Czarnej BiaÅ‚ostockiej i w jednym w Puszczy Piskiej – w NadleÅ›nictwie Pisz.

– Efekty wprowadzenia programu pilotażowego bushcraftu ocenimy za rok, ale to może być przeÅ‚om. Usuwamy bariery niezrozumienia miÄ™dzy różnymi grupami i wspólnie szukamy rozwiÄ…zaÅ„, które pozwolÄ… wszystkim cieszyć siÄ™ lasem w sposób bezpieczny dla nich i dla lasu – mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów PaÅ„stwowych.

WÅ‚óczenie siÄ™ w dziczy

SpoÅ‚eczność zwiÄ…zana z bushcraftem i survivalem, czyli nietypowymi formami aktywnoÅ›ci terenowej, nastawionymi na bliski kontakt z naturÄ…, minimalizm, samowystarczalność i dÅ‚ugie przebywanie w lesie, liczy w Polsce ponad 40 tys. osób i szybko roÅ›nie. Jej czÅ‚onków z leÅ›nikami Å‚Ä…czy bardzo wiele, m.in. Å›wiadomość znaczenia gÅ‚Ä™bokiego kontaktu z naturÄ… dla naszego zdrowia, znajomość praw rzÄ…dzÄ…cych przyrodÄ….

Mimo to  idea „wÅ‚óczenia siÄ™ w dziczy” stanowi wyzwanie dla Lasów PaÅ„stwowych jako zarzÄ…dcy wiÄ™kszoÅ›ci terenów leÅ›nych w kraju. Dla przykÅ‚adu, ustawa o lasach z 1991 r. w art. 30 zabrania biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez wÅ‚aÅ›ciciela lasu lub nadleÅ›niczego. Niestety, brak jest jasnej definicji „biwakowania” (czy obejmuje to wszystko od rozstawionego namiotu przez hamak zawieszony miÄ™dzy drzewami po karimatÄ™ rozÅ‚ożonÄ… na ziemi).

Nowe trendy w rekreacji

Co wiÄ™cej, bushcrafterzy lub survivalowcy zwykle nie chcÄ… nocować w miejscach wyznaczonych i zagospodarowanych turystycznie, lecz wÅ‚aÅ›nie w  gÅ‚uszy. Podobne problemy dotyczÄ… używania ognia w lesie, Å›cinania gaÅ‚Ä™zi do budowy szaÅ‚asów itp., co wzbudza zrozumiaÅ‚y niepokój leÅ›ników. – Musimy Å›ledzić nowe trendy w rekreacji i starać siÄ™ zapewnić każdemu swobodÄ™ realizowania jego pasji w lesie. Użytkownicy lasu powinni z kolei zrozumieć obowiÄ…zki i odpowiedzialność leÅ›ników, zwÅ‚aszcza za bezpieczeÅ„stwo ludzi i przyrody – wskazuje Anna Pikus, naczelnik WydziaÅ‚u SpoÅ‚ecznych Funkcji Lasu w Dyrekcji Generalnej Lasów PaÅ„stwowych.

Rozwijanie pasji w lesie

By rozwiać mity i poznać wzajemne potrzeby, w kwietniu 2018 r. dyrektor generalny Lasów PaÅ„stwowych spotkaÅ‚ siÄ™ z przedstawicielami różnych grup korzystajÄ…cych z lasu: od rowerzystów, harcerzy przez bushcrafterów i survivalowców po detektorystów, czy powożących psimi zaprzÄ™gami.

W nastÄ™pstwie spotkania rozpoczÄ…Å‚ siÄ™ cykl konsultacji i warsztatów dla leÅ›ników oraz przedstawicieli organizacji promujÄ…cych bushcraft i survival. Brali w nich udziaÅ‚ przedstawiciele m.in. takich grup: Ekwipunek Dźwigany Codziennie, grupa facebookowa Bushcraft Polska, grupa „Bushcraft Poland”, EDC, stowarzyszenie Polska SzkoÅ‚a Surwiwalu, wydawnictwo Stary WspaniaÅ‚y Åšwiat, leÅ›nicy bushcrafterzy, specjaliÅ›ci Dyrekcji Generalnej LP od ochrony przeciwpożarowej oraz udostÄ™pniania lasu.

Podczas spotkania w marcu 2019 r. wspólnie wypracowano nowatorskie rozwiÄ…zanie i rozpoczÄ™to prace nad jego wdrożeniem. LeÅ›nicy skorzystali z opinii prawnej, wedÅ‚ug której skoro ustawodawca nie okreÅ›la dokÅ‚adnie sposobu wyznaczenia przez nadleÅ›niczego miejsc biwakowych, to można wskazać nie tylko konkretne, punktowe miejsce, ale również caÅ‚y duży teren o precyzyjnie okreÅ›lonych granicach.

– WyznaczyliÅ›my Å‚Ä…cznie 43 takie obszary na terenie 15 z 17 regionalnych dyrekcji, w sumie obejmujÄ…ce ponad 65 tys. ha lasów. Najmniejszy z nich liczy 224 ha, najwiÄ™kszy – 5371 ha. Na caÅ‚ej powierzchni tych obszarów bushcrafterzy bÄ™dÄ… mogli uprawiać najważniejsze dla nich aktywnoÅ›ci zgodnie z ustalonym regulaminem – wyjaÅ›nia Andrzej Konieczny, który 21 października wydaÅ‚ stosownÄ… decyzjÄ™.

Lasy objÄ™te pilotażowym programem wchodzÄ… w skÅ‚ad umocowanych ustawowo tzw. leÅ›nych kompleksów promocyjnych (jest ich w LP 25), które sÅ‚użyć majÄ… m.in. testowaniu innowacyjnych, eksperymentalnych rozwiÄ…zaÅ„ w zakresie gospodarki leÅ›nej.

Bushcraft w Lasach Państwowych - program pilotażowy

Dyrektor generalny okreÅ›liÅ‚, że okres pilotażu potrwa od 21 listopada 2019 r. do 23 listopada 2020 r. UstaliÅ‚ też wzór regulaminu, który muszÄ… stosować osoby chcÄ…ce skorzystać z możliwoÅ›ci dostÄ™pnych w wyznaczonych obszarach leÅ›nych. Najważniejsze, że w granicach tych obszarów bÄ™dzie można biwakować w dowolnym miejscu w grupie do czterech osób i nie dÅ‚użej niż dwie noce z rzÄ™du bez zgody nadleÅ›nictwa (wystarczy je tylko uprzedzić o tym zamiarze pocztÄ… elektronicznÄ…). BiwakujÄ…cy bÄ™dÄ… musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjÅ›ciowego, przed wszystkim posprzÄ…tać po sobie – zgodnie z zasadÄ… leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie Å›ladów).

 

Część punktów regulaminu to w istocie miÄ™dzynarodowy katalog dobrych praktyk Å›rodowiska bushcraftu i survivalu. Co do niektórych aspektów leÅ›nicy musieli pozostać pryncypialni: użytkowników obszarów pilotażowych obowiÄ…zuje, jak wszystkich innych, zakaz używania otwartego ognia w lesie. Skala zagrożenia pożarowego w lasach, potÄ™gowana ostatnio przez kolejne lata suszy, nie pozwala tu na kompromis ze wzglÄ™dów bezpieczeÅ„stwa. – Jako odpowiedzialni zarzÄ…dcy lasów nie możemy speÅ‚nić niektórych marzeÅ„ survivalowców i bushcrafterów. Ten program zapewne nie zadowala w peÅ‚ni naszych partnerów, może też wzbudzać obawy leÅ›ników opiekujÄ…cych siÄ™ testowymi obszarami. Jest to jednak pierwszy krok w dobrym kierunku, z którego obie strony mogÄ… być naprawdÄ™ dumne – ocenia Anna Pikus.

Co dalej z bushcraftem w lasach?

Okres pilotażu ma pozwolić leÅ›nikom, którzy nie znali bliżej tej formy rekreacji, przekonać siÄ™, że uprawianie survivalu i bushcraftu nie tworzy zagrożeÅ„ dla lasu i innych osób. Obszary objÄ™te programem bÄ™dÄ… monitorowane: leÅ›nicy i wolontariusze z grup bushcraftowych bÄ™dÄ… prowadzili obserwacjÄ™, wywiady z napotkanymi turystami, ankiety internetowe. LeÅ›nicy bÄ™dÄ… dbali też na przykÅ‚ad o to, by koÅ‚a Å‚owieckie w odpowiednim miejscu i czasie oznaczaÅ‚y tablicami teren polowania oraz bÄ™dÄ… szeroko uprzedzali wszystkich o planowanych polowaniach zbiorowych. Po upÅ‚ywie roku przyjdzie czas na ocenÄ™, ile osób korzysta z tego rodzaju oferty, jak sÄ… do tego przygotowane, jaka ich część zachowuje siÄ™ etycznie i przestrzega ustalonych zasad, czy i jaki wpÅ‚yw na stan lasu ma uprawianie tego rodzaju hobby. Wnioski bÄ™dÄ… podstawÄ… do wypracowania docelowych rozwiÄ…zaÅ„. 

 

Tereny do bushcraftu i survivalu w Regionalnej Dyrekcji Lasów PaÅ„stwowych w BiaÅ‚ymstoku (vide zaÅ‚Ä…czona mapka).

Okolice Białegostoku - Puszcza Knyszyńska - Nadleśnictwa Dojlidy i Czarna Białostocka

Puszcza Piska – NadleÅ›nictwo Pisz.


ŹródÅ‚o: Lasy PaÅ„stwowe
udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.27.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
26.07.2024

SZUKAM PRACY

Dodaj nowe og³oszenie