Aż 31 proc. dorosłych Polaków deklaruje, że pali papierosy. Badania pokazują, że palacze to najczęściej osoby w wieku 35-54 lata, dla których nikotyna to sposób na odreagowanie stresu. Przy okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia, warto pomyśleć nad zmianą nawyków i poszukać innej, przede wszystkim zdrowej, metody na rozluźnienie.
Ulotna przyjemność
Papierosy staÅ‚y siÄ™ dla wielu synonimem odprężenia i wytchnienia. Uczucie relaksu towarzyszÄ…ce paleniu to jednak tylko zÅ‚udzenie. Naukowcy potwierdzili, że nikotyna to używka, która nie zawiera niczego, co naturalnie redukowaÅ‚oby stres.[1] TrafiajÄ…c do mózgu uwalnia dopaminÄ™, która daje ludziom poczucie przyjemnoÅ›ci i odpowiada za bÅ‚Ä™dne utożsamianie palenia z relaksem.
Co w zamian?
Skoro palenie to tylko iluzja rozluźnienia, warto poszukać innych sposobów na odprężenie siÄ™.
– Relaks to stan, w którym nasze ciaÅ‚o jest rozluźnione, a umysÅ‚ pozostaje wolny od emocji. To pożądany stan zarówno z punktu widzenia fizjologii, jak i psychologii. IstniejÄ… sprawdzone metody na uzyskanie takiego odprężenia, bez koniecznoÅ›ci siÄ™gania po papierosy. Najskuteczniejszym sposobem na osiÄ…gniÄ™cie stanu relaksu jest znalezienie chwili dla siebie, przyjÄ™cie wygodnej, siedzÄ…cej pozycji i skupienie siÄ™ na rytmie swojego oddechu – wyjaÅ›nia Iwona Kowalewski ekspert SITA, specjalista w dziedzinie relaksu.
Relaks i zwiÄ…zane z nim rozluźnienie mięśni poprawia krążenie krwi oraz pracÄ™ narzÄ…dów wewnÄ™trznych. DoÅ›wiadczamy wtedy przyjemnego ciepÅ‚a, mamy poczucie bezpieczeÅ„stwa i spokoju. WÅ‚Ä…czenie relaksu do naszego codziennego planu dnia to inwestycja, która przynosi korzyÅ›ci nie tylko zdrowotne, ale także intelektualne i spoÅ‚eczne. Stajemy siÄ™ cierpliwsi, bardziej empatyczni i tolerancyjni. Wystarczy zaledwie 15 minut efektywnego relaksu dwa razy w ciÄ…gu dnia, aby wesprzeć nasz organizm w procesie regeneracji i poczuć siÄ™ lepiej.
Dla rozważajÄ…cych rezygnacjÄ™ z papierosów:
– Zdarza mi siÄ™ obserwować, że osoby uczÄ…ce siÄ™ intensywnie jÄ™zyka obcego metodÄ… SITA, po 3 tygodniach nauki z wykorzystaniem stanu relaksu, zmieniajÄ… swoje nawyki i rzucajÄ… palenie – dodaje Iwona Kowalewski ekspert SITA.
Więcej na temat relaksu można znaleźć na stronie: http://www.sita.pl/
Iwona Kowalewski – filolog-jÄ™zykoznawca, pedagog, specjalista
w zakresie nowoczesnych metod edukacji. Absolwentka studiów magisterskich na Uniwersytecie JagielloÅ„skim w Krakowie i studiów doktoranckich w Szkole GÅ‚ównej Handlowej w Warszawie. Autorka kryteriów kwalifikacyjnych dla nauczycieli jÄ™zyków obcych prowadzÄ…cych zajÄ™cia z wykorzystaniem biofeedbacku oddechowego. Prowadzi regularne szkolenia dla nauczycieli z zastosowania elementów relaksu w procesie ksztaÅ‚cenia. Posiada doÅ›wiadczenie we wspóÅ‚pracy z mediami jako ekspert w zakresie szeroko pojÄ™tego relaksu.
[1] W 2002 roku w „Journal of Abnormal Psychology” opublikowano badanie doktor Laura Juliano, czÅ‚onka Society for Research on Nicotine and Tobacco.