Pobierasz rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? Jeśli przerwiesz naukę, zawsze musisz niezwłocznego powiadomić o tym fakcie instytucję, która wypłaca ci świadczenie. Gdy o tym zapomnisz albo celowo przemilczysz ten fakt, narażasz się na przykre konsekwencje.
Jakie masz możliwości
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca Ci rentę rodzinną? Skończyłeś szkołę albo skreślili Cię z listy uczniów lub studentów? Jak najszybciej poinformuj o tym ZUS.
Rentę rodzinną mogą otrzymywać między innymi dzieci po zmarłych rodzicach ubezpieczonych w ZUS. Dziecko może pobierać świadczenie do 16 roku życia. Jeśli jest starsze, otrzymuje rentę rodzinną pod warunkiem kontynuowana nauki, maksymalnie do 25 roku życia. Jeżeli osiągnie 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłużymy do zakończenia tego roku studiów. Edukację potwierdzają zaświadczenia ze szkoły lub uczelni. Zwykle są wydawane na rok albo na programowy tok nauki.
Naklejka w legitymacji studenckiej i pieczątka w legitymacji szkolnej to za mało
Niektórzy przerywają naukę w trakcie roku szkolnego lub akademickiego – jedni z własnej woli, innych to szkoła skreśla z listy uczniów lub studentów najczęściej z powodu nieprzystąpienia lub niedopuszczenia do egzaminów lub długotrwałych przerw w uczęszczaniu na zajęcia. W takiej sytuacji osoba pobierająca rentę rodzinną ma obowiązek jak najszybciej poinformować ZUS o przerwaniu nauki. Zakład przestaje wtedy wypłacać świadczenie. Informacja o tym obowiązku i skutkach jego niedopełnienia znajduje się w decyzji o przyznaniu renty. Mimo to nie każdy pamięta, że trzeba zgłosić instytucji przerwę w kształceniu.
– Zakład przeprowadza cykliczne kontrole uprawnień do tych świadczeń. W pierwszej kolejności przeprowadza postępowanie wyjaśniające z osobą zainteresowaną. W przypadku braku odpowiedzi zwracamy się do szkoły lub uczelni o podanie żądanych informacji. Często zdarza się, że młodzi ludzie nie informują nas o tym, że przestali się uczyć. Niektórzy wręcz liczą na to, że nie dowiemy się o przerwaniu nauki. Nic bardziej mylnego. Nie ucząc się, renty nie należy pobierać – wyjaśnia Naczelnik Wydział Świadczeń Emerytalno-Rentowych Oddziału ZUS w Białymstoku, Renata Iwaniuk.
Renta rodzinna odebrana za okres po przerwaniu lub zakończeniu nauki to świadczenie nienależne. To znaczy, że trzeba będzie je zwrócić i to z odsetkami.
Dla dzieci bez obowiązku nauki i dla małżonków
Rentę rodzinną bez ograniczeń wiekowych mogą pobierać dzieci, które jeszcze w trakcie nauki w szkole, a przed 25 rokiem życia, stały się całkowicie niezdolne do pracy. W ich przypadku nie ma znaczenia to, czy się uczą. Świadczenie przysługuje także wdowom i wdowcom po zmarłych małżonkach.
W Polsce renty rodzinne z ZUS pobiera ponad 1,2 mln osób. Przeciętne świadczenie w marcu tego roku wynosiło około 1899 zł. Z danych za rok 2015 wynika, że mniej więcej co siódma z osób, które otrzymywały rentę rodzinną, nie miała ukończonego 25-tego roku życia.
Katarzyna Krupicka
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa podlaskiego