Coraz częściej chorujemy. Potwierdzają to dane wydatków finansowanych z funduszu chorobowego, które przez ostatnie 5 lat wzrosły o 76% w skali całego kraju. Osoby czynne zawodowo tracą zdolność do pracy i otrzymują z tego tytułu świadczenia rentowe. A nie koniecznie musi tak być, gdyż instytucje ubezpieczenia społecznego, aby temu zaradzić podejmują intensywne działania.
Ich celem jest zwiększenie lub przywrócenie u tych osób możliwości wykonywania pracy. W wielu państwach europejskich, m.in. w Austrii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i we Włoszech, przed przyznaniem świadczenia rentowego ocenia się, czy istnieje szansa dzięki działaniom medycznym lub nauce nowego zawodu, że nastąpi wyeliminowanie zagrożenia powodującego utratę zdrowia i zdolności zarobkowych. Przyjęto zasadę, że rentę z tytułu niezdolności do pracy należy przyznawać dopiero po wykorzystaniu wszystkich metod diagnostyczno-leczniczo-rehabilitacyjnych i gdy przeprowadzona rehabilitacja medyczna lub zawodowa nie doprowadzi do możliwości wykonywania dotychczasowego lub nowego zawodu.
Rehabilitacja lecznicza prowadzona przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych skierowana jest do osób ubezpieczonych, zagrożonych całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy, uprawnionych do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego, pobierających rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy, którzy jednocześnie rokują odzyskanie zdolności do pracy po przeprowadzeniu rehabilitacji.
Pierwsze kroki należy skierować do lekarza prowadzącego, który wystawi wniosek o skierowanie na rehabilitację, a osoba ubezpieczona składa go w dowolnej placówce ZUS. Kolejnym etapem jest badanie przez lekarza orzecznika ZUS, który wydaje orzeczenie o potrzebie rehabilitacji leczniczej. Przedstawiona droga nie jest jedyną do osiągnięcia założonego celu w postaci wyjazdu do sanatorium. Orzeczenie lekarz orzecznik może również wydać w związku z wykonywaniem kontroli zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy, orzekaniem o niezdolności do pracy w celach rentowych, orzekaniem w celu przyznania świadczenia rehabilitacyjnego.
Po wydaniu orzeczenia o potrzebie rehabilitacji przydzielane jest miejsce w ośrodku rehabilitacyjnym o profilu zgodnym ze schorzeniem osoby ubezpieczonej i wyznaczany jest termin rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego. Standardowy czas trwania rehabilitacji leczniczej wynosi 24 dni, ale może on być przedłużony lub skrócony przez ordynatora ośrodka rehabilitacyjnego, po uprzednim uzyskaniu zgody ZUS, w przypadku pozytywnego rokowania co do odzyskania zdolności do pracy po przedłużonym czasie trwania rehabilitacji, wcześniejszego przywrócenia zdolności do pracy, zaistnienia innych przyczyn leżących po stronie osoby skierowanej na rehabilitację.
ZUS ponosi całkowity koszt rehabilitacji leczniczej, łącznie z kosztami zakwaterowania, wyżywienia oraz przejazdu z miejsca zamieszkania do ośrodka rehabilitacyjnego i z powrotem najtańszym środkiem komunikacji publicznej.
Kompleksowa rehabilitacja lecznicza obejmuje ustalony indywidualnie program ukierunkowany na leczenie schorzenia, które jest przyczyną skierowania na rehabilitację, oraz schorzeń współistniejących. Program uwzględnia w szczególności:
- różne formy rehabilitacji ruchowej, czyli ćwiczenia indywidualne i grupowe, ćwiczenia w wodzie oraz zabiegi fizykoterapeutyczne z zakresu ciepłolecznictwa, krioterapii, hydroterapii, światłolecznictwa, magnetoterapii, leczenia ultradźwiękami, a także masażu,
- rehabilitację psychologiczną, w tym m.in. psychoedukację i treningi relaksacyjne,
- edukację zdrowotną ukierunkowaną na przekazywanie informacji dotyczących: zasad prawidłowego żywienia, czynników ryzyka w chorobach cywilizacyjnych, podstawowej wiedzy o procesie chorobowym uwzględniającej profil schorzenia, czynników zagrożenia dla zdrowia w miejscu pracy, podstawowych informacji o prawach i obowiązkach pracodawcy oraz pracownika, instruktażu, w jaki sposób kontynuować rehabilitację w domu, po zakończeniu turnusu rehabilitacyjnego.
Cały proces rehabilitacji nadzorowany jest przez zespół specjalistów, który realizuje program rehabilitacji w oparciu o najnowszą wiedzę medyczną, zgodną ze współczesnymi standardami rehabilitacji. Ubezpieczeni zawsze mają dostęp do nowoczesnej bazy leczniczo-zabiegowej, a osiągane przez nich (podczas zabiegów fizykalnych) efekty terapeutyczne wzmacniane są poprzez edukację psychologiczną i zdrowotną.
Katarzyna Krupicka
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa podlaskiego
Lokalizacja ośrodków rehabilitacyjnych współpracujących z ZUS w 2017 roku