31.08.2017

Rocznica Porozumień Sierpniowych. Solidarność zaczęła demontować komunizm

31 sierpnia 1980 r. w Stoczni Gdańskiej strajkujący na czele z Lechem Wałęsą i wicepremier Mieczysław Jagielski podpisali porozumienie , którego najważniejszym efektem było powstanie NSZZ Solidarność, pierwszej legalnie działającej niezależnie od władz PRL organizacji.

Porozumienia zawarte w Sali BHP  Stoczni GdaÅ„skiej im. Lenina zakoÅ„czyÅ‚o dwumiesiÄ™czne strajki, rozpoczÄ™te w lipcu na Lubelszczyźnie, które rozlaÅ‚y siÄ™ na caÅ‚y kraj. RzÄ…d zobowiÄ…zaÅ‚ siÄ™ do realizacji 21 postulatów. Obok koniecznoÅ›ci przestrzegania wolnoÅ›ci sÅ‚owa, prawa do strajku, przywrócenia do pracy osób zwolnionych i represjonowanych z pobudek politycznych, podwyżek pÅ‚ac czy wprowadzenia wolnych sobót, znalazÅ‚ siÄ™ ten pierwszy najistotniejszy – „Akceptacja niezależnych od partii i pracodawców wolnych zwiÄ…zków zawodowych wynikajÄ…cych z ratyfikowanych przez PRL Konwencji nr 87 MiÄ™dzynarodowej Organizacji Pracy, dotyczÄ…cych wolnoÅ›ci zwiÄ…zków zawodowych". Jego realizacja doprowadziÅ‚a do zarejestrowania Niezależnego SamorzÄ…dnego ZwiÄ…zku Zawodowego „Solidarność”.

Wkrótce do „SolidarnoÅ›ci” należaÅ‚o ok. 10 milionów Polaków. ZaczÄ…Å‚ siÄ™ powolny, prawie o 10-letni, przerwany wprowadzeniem stanu wojennego,  demontaż totalitarnego systemu. Jego finaÅ‚em byÅ‚y częściowo wolne wybory 4 czerwca 1989 r. i zmiana ustroju w Polsce, a w innych paÅ„stwach „demokracji ludowej” Europy Åšrodkowo-Wschodniej zmiany zaczęły nastÄ™pować jesieniÄ… tego samego roku.         

W czwartek, 31 sierpnia 2017 roku w SuwaÅ‚kach obchody 37. Rocznicy, na które zaproszeni sÄ… wszyscy mieszkaÅ„cy,  organizujÄ…  Rada OddziaÅ‚u Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność" w SuwaÅ‚kach na czele ze ZdzisÅ‚awem Koncewiczem oraz poseÅ‚ JarosÅ‚aw ZieliÅ„ski.

Program: uroczystych obchodów 37. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność" w SuwaÅ‚kach (31 sierpnia 2017 roku):

godz. 18.00

- uroczysta Msza ÅšwiÄ™ta w intencji Ojczyzny i NSZZ „Solidarność" w koÅ›ciele pw. ÅšwiÄ™tych ApostoÅ‚ów Piotra i PawÅ‚a w SuwaÅ‚kach (ul. Wojska Polskiego 36)

- zÅ‚ożenie kwiatów i przemówienia okolicznoÅ›ciowe pod DÄ™bem WolnoÅ›ci w Parku im. Konstytucji 3 Maja

WD

Fot. PAP. Zbigniew Trybek

 

Lista postulatów

1. Akceptacja niezależnych od partii i pracodawców wolnych zwiÄ…zków zawodowych wynikajÄ…cych z ratyfikowanych przez PRL Konwencji nr 87 MiÄ™dzynarodowej Organizacji Pracy dotyczÄ…cych wolnoÅ›ci zwiÄ…zków zawodowych.

2. Zagwarantowanie prawa do strajku oraz bezpieczeństwa strajkującym i osobom wspomagającym.

3. Przestrzegać zagwarantowanej w Konstytucji PRL wolności słowa, druku i publikacji, a tym samym nie represjonować niezależnych wydawnictw oraz udostępnić środki masowego przekazu dla przedstawicieli wszystkich wyznań.

4. Przywrócić do poprzednich praw.
a. ludzi zwolnionych z pracy po strajkach w 1970 i 1976 r., studentów wydalonych z uczelni za przekonania,
b. zwolnić wszystkich więźniów politycznych (w tym Edmunda ZadrożyÅ„skiego, Jan KozÅ‚owskiego, Marka KozÅ‚owskiego),
c. znieść represję za przekonania.

5. Podać w środkach masowego przekazu informację o utworzeniu Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz publikować jego żądania.

6. Podać realne działania mające na celu wyprowadzenie kraju z sytuacji kryzysowej poprzez: a. podanie do publicznej wiadomości pełnej informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej, b. umożliwienie wszystkim środowiskom i warstwom społecznym uczestniczenie w dyskusji nad programem reform.

7. WypÅ‚acić wszystkim pracownikom biorÄ…cym udziaÅ‚ w strajku wynagrodzenie za okres strajku jak za urlop wypoczynkowy, z funduszu Centralnej Rady ZwiÄ…zków Zawodowych (CRZZ).

8. Podnieść zasadnicze uposażenie każdego pracownika o 2 tys. zł na miesiąc jako rekompensatę dotychczasowego wzrostu cen.

9. Zagwarantować automatyczny wzrost pÅ‚ac równolegle do wzrostu cen i spadku wartoÅ›ci pieniÄ…dza.

10. Realizować pełne zaopatrzenie rynku wewnętrznego w artykuły żywnościowe, a eksportować tylko nadwyżki.

11. Znieść ceny komercyjne oraz sprzedaż za dewizy w tzw. eksporcie wewnętrznym.

12. Wprowadzić zasady doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji, a nie przynależnoÅ›ci partyjnej oraz znieść przywilejów Milicji Obywatelskiej, SÅ‚użby BezpieczeÅ„stwa i aparatu partyjnego poprzez: zrównanie zasiÅ‚ków rodzinnych, zlikwidowanie specjalnych sprzedaży itp.

13. Wprowadzić na mięso i jego przetwory kartki - bony żywnościowe (do czasu opanowania sytuacji na rynku).

14. Obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 55 lat, dla mężczyzn do 60 lub przepracowanie w PRL 30 lat dla kobiet i 35 dla mężczyzn bez względu na wiek.

15. Zrównać renty i emerytur starego portfela do poziomu aktualnie wypÅ‚acanych.

16. Poprawić warunki pracy służby zdrowia, co zapewni pełna opiekę medyczną osobom pracującym.

17. Zapewnić odpowiednią ilość miejsc w żłobkach i przedszkolach dla dzieci kobiet pracujących.

18. Wprowadzić urlop macierzyński płatny przez okres 3 lat na wychowanie dziecka.

19. Skrócić czas oczekiwania na mieszkania.

20. Podnieść diety z 40 do 100 złotych i dodatek za rozłąkę.

21. Wprowadzić wszystkie soboty wolne od pracy. Pracownikom w ruchu ciÄ…gÅ‚ym i systemie czterobrygadowym brak wolnych sobót zrekompensować zwiÄ™kszonym wymiarem urlopu wypoczynkowego lub innymi pÅ‚atnymi dniami wolnymi od pracy. 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.23.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie