Polska obchodzi rocznicę zmagań z koronawirusem. 4 marca 2020 wykryto pierwsze zakażenie u mężczyzny z Lubuskiego, powracającego z Niemiec. Dziesięć dni później rozpoczął się pierwszy lockdown.
Rząd, mimo że nie został wprowadzony żaden ze stanów wyjatkowych, zaczął stodować coraz ostrzejsze restrykcje. Pamiętamy zamknięte granice i wszystkie sklepy - z wyjątkiem spożywczych, drogerii i aptek, zalecenia pozostania w domach czy sławetny, absurdalny zakaz wstępu do lasu.
W naszym regionie pierwszy przypadek zakażenia wykryto u 36-letniej mieszkanki powiatu suwalskiego, która – jak się okazało – wracała samolotem z Wielkiej Brytanii z chorą na COVID-19 osobą. W Suwałkach pierwszą zakażoną, 9 kwietnia, też była młoda kobieta, która wróciła z zagranicy.
Bardzo długo koronawirus omijał powiat sejneński. Tutaj pierwsze dwa przypadki potwierdzono 20 czerwca u małżeństwa, które bawiło się na weselu w Gibach.
Od początku czerwca kraj wracał do względnej normalności, którą przerwała druga, już jesienna fala pandemii. Na jej początku, 13 października informowaliśmy o tym, że w Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach zmarł 83-letni mężczyzna, pierwsza ofiara koronawirusa w mieście.
Od połowy października do dzisiaj w suwalskim szpitalu zmarło ponad 130 spośród około 800 leczonych na COVID pacjentów. Wydzielonych zostało 89 covidowych łózek, ale w drugiej połowie listopada, kiedy druga fala osiągnęła szczyt, ta liczba okazała się zbyt mała. Trzeba bowiem było hospitalizować 97 pacjentów. W Szpitalu Powiatowym w Sejnach, w którym przygotowano 20 łóżek, w apogeum drugiej fali leżały 22 chore na COVID osoby.
W połowie lutego Elżbieta Bednarko, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Suwałkach informowała, że od początku pandemii, koronawirusa wykryto u 3 869 mieszkańców miasta i powiatu (Suwałki 2 921 i 948 powiat).
Dzisiaj mamy do czynienia z trzecią falą, która – odpukać – omija Suwalszczyznę. W czwartek, 4 marca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 15 250 nowych zakażeniach i 289 zgonach.
W Białymstoku wykryto dzisiaj 112 przypadków, w Łomży 69, powiecie łomżyńskim 49, a w Suwałkach tylko 1 i powiecie suwalskim 4.
Luzowanie obostrzeń?
Ponawiane są apele o przestrzeganie restrykcji oraz stosowanie się do zasad bezpieczeństwa i jednocześnie pojawiają się nieoficjalne jeszcze komunikaty, że po Świętach Wielkanocnych – pod warunkiem, że trzecia fala na przełomie marca i kwietnia rzeczywiście zacznie opadać – będą luzowane kolejne obostrzenia.
Od 12 lutego na powrót czynne sa galerie handlowe, połowicznie hotele, kina, teatry i sale koncertowe, baseny i odkryte obiekty sportowe. Dzisiaj nie dotyczy to województwa warmińsko-mazurskiego i realne są groźby powrotu restrykcji w kilku innych regionach.
Po świętach, łagodzenie restrykcji ma nastąpić szczególnie w gastronomii: mają zostać otwarte ogródki restauracyjne i kawiarniane. Na powietrzu będą mogły być organizowane przyjęcia rodzinne
- Celujemy w okres, kiedy będzie znacząco cieplej i część eventów rodzinnych będzie można przenieść na otwartą przestrzeń - oznajmiła na poczatku tego tygodnia wiceminister rozwoju Olga Semeniuk . - Nie chcę wyrokować, czy to będzie końcówka kwietnia, czy maj, czy początek kwietnia. Mam nadzieję, że sytuacja epidemiczna pozwoli, żeby zrobić to jak najszybciej - pokreśliła.
Poważne zmiany w programie szczepień
Rząd chce znacznie przyspieszyć akcje szczepień przeciw COVID.
- Od przyszłego tygodnia druga dawka szczepionki AstraZeneca będzie podawana po 12 tygodniach od pierwszej dawki. W przypadku szczepionki Pfizera będą to 42 dni, a nie 21 - zakomunikował dzisiaj minister Michał Dworczyk. - Wyniki badań pokazują, że tego rodzaju działanie można przeprowadzić bez uszczerbku dla skuteczności szczepionki - mówił o wydłużeniu przerw między dawkami.
Ozdrowieńcy, których zgłosiło się ponad milion, mają być szczepieni tylko jedną dawką, po sześciu miesiącach od uzyskania pozytywnego wyniku testu potwierdzającego zakażenie koronawirusem.
Tak od dzisiaj ma wygladać harmonogram zapisów, rejestracji i szczepień:
- Do 14 marca zakończy się szczepienie nauczycieli i wykładowców akademickich
- Od 8 do 21 marca szczepienia osób z grupy zero, które jeszcze nie otrzymały szczepionki
- Od 10 marca rejestracja na szczepienia dla osób przewlekle chorych
- Od 15 marca szczepienia osób przewlekle chorych
- Od 11 marca zapisy na szczepienia osób powyżej 69 lat
- 11 marca rozpoczną się trzydniowe zapisy dla rocznika 1952
- Między 18 a 20 marca zapisy roczników 1952-54
- Od 22 do 24 marca zapisy roczników 1954-56
- Od 25 do 27 marca rejestracja pacjentów 70 plus
Fot. Bartosz Dzietczyk 1PBOT