Doroczne Święto Plonów w tym roku odbyło się w przepięknych ogrodach Pokamedulskiego Klasztoru w Wigrach. Miało wyjątkowy charakter, nie tylko ze względu na miejsce uroczystości, ale też na wymiar religijny – w tym roku dożynkowe nabożeństwa dziękczynne odbyły się w trzech obrządkach religijnych – katolickim, prawosławnym i po raz pierwszy w obrządku ewangelickim.
Gospodarzem uroczystości jest Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, współorganizatorami Starosta Suwalski, Wójt Gminy Suwałki, Fundacja Wigry Pro, Gminny Ośrodek Kultury w Krzywem oraz Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. Do Wigier przybyli także m.in. wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, duchowni katoliccy, prawosławni i przedstawiciele kościoła ewangelicko-augsburskiego, radni wojewódzcy, podlascy posłowie, a także Profesor Andrzej Strumiłło.
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 9.00 nabożeństwem dziękczynnym w parafii Ewangelicko- Augsburskiej św. Trójcy w Suwałkach. Za plony dziękowali też wierni cerkwi prawosławnej – o godz. 10.00 rozpoczęło się się nabożeństwo pod przewodnictwem Abp Jakuba w parafii prawosławnej Wszystkich Świętych w Suwałkach. Natomiast o 11.00 , w ogrodach przyklasztornych w Wigrach odbyła się msza św., celebrowana przez Biskupa Ełckiego ks. Jerzego Mazura.
Po nabożeństwach, o godz. 13.00 w ogrodach przyklasztornych rozpoczęła się część oficjalna. Gości witał marszałek Jerzy Leszczyński.
- Święto Plonów to czas radości i hołdu. To symboliczne podziękowanie za szczęśliwe zbiory i prośba o urodzaj w przyszłych latach. W tym roku to święto wyjątkowe: obchodzimy jubileusz 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, samorząd województwa świętuje 20 – lat, a nasi dzisiejsi gospodarze z pokamedulskiego klasztoru w Wigrach świętują 350-lat przybycia kamedułów na tę ziemię. Te uroczyste jubileusze towarzyszą nam od początku roku, dziś jednak najważniejsi są rolnicy. Dlatego w imieniu Samorządu Województwa Podlaskiego przekazuję wszystkim rolnikom szczere podziękowania za ciężką pracę, za przywiązanie i umiłowanie ziemi, za miłość i szacunek do Polski, a przede wszystkim za chleb – ten nasz codzienny, powszedni, symbol wszelkiego pożywienia, dostatku i pomyślności - mówił marszałek otwierając dożynki.
Jerzy Leszczyński nawiązał do problemów z jakimi w tym roku borykają się podlascy rolnicy - to susza i cały czas nierozwiązana sprawa Afrykańskiego Pomoru Świń. Przypomniał, że po odebraniu samorządom kompetencji, rząd przejął odpowiedzialność za skutki swoich nieefektywnych działań w rozwiązywaniu problemów dotykających podlaskie rolnictwo.
Marszałek podkreślał, że samorząd podlaski mimo odebranych kompetencji dokłada wszelkich starań, by wspierać podlaską wieś.
-Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej, którymi zarządzamy, krajobraz Podlaskiego zmienił się nie do poznania. Nowoczesne gospodarstwa, zadbane centra wsi, świetlice wiejskie, nowe stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kolejne kilometry sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, coraz bardziej popularne inwestycje oparte na energii odnawialnej – to wszystko sprawia, że podlaska wieś jest miejscem dobrym i wygodnym do życia. Miejscem, gdzie tereny rolne są coraz bardziej uporządkowane a do pól coraz łatwiej dojechać.
Jerzy Leszczyński przypomniał, że Podlaskie jest krajowym liderem jeśli chodzi o scalenia gruntów.
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski odczytał list Premiera Mateusza Morawieckiego przesłany z okazji Dożynek Wojewódzkich 2018. Listowne podziękowania za trud rolniczy przekazali też Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jerzy Ardanowski (pełna treść listu w załączeniu).
Zgodnie z tradycją, dożynki rozpoczął obrzęd dzielenia chlebem i wybrano najpiękniejszy wieniec dożynkowy.
Święto plonów to też okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych dla podlaskiego rolnictwa.
Zarząd województwa przyznał Odznaki Honorowe Województwa Podlaskiego czterem lauretaom - to Spółdzielnia Mleczarska Rospuda w Filipowie za najwyższa jakość oferowanych produktów. Kolejnym laureatem została firma Eko-Aronia Agnieszka Chilicka. Z owoców aronii, jednego z najzdrowszych owoców, wytwarzany jest "Ekologiczny sok aroniowy znad Biebrzy".
Uhonorowano też Suwalski Oddział Stowarzyszenia Twórców Ludowych z siedzibą w Lipsku, za czterdzieści lat znakomitej działalności STL. Najwyższe odznaczenie wojewódzkie otrzymał też rolnik i pszczelarz Krzysztof Przeborowski za propagowanie wiedzy o pszczelarstwie, promocję tej szlachetnej uprawy i produkcję miodów.
Po częsci oficjalnej na uczestników dożynek czekało mnóstwo muzycznych atrakcji.
Na wigierskiej scenie można było zobaczyć m.in. występy zespołów pieśni i tańca „Kurpie Zielone” i „Suwalszczyzna” oraz „ Klezmafour”.
Warto przypomnieć, że rok 2018 jest ważną data dla Pokamedulskiego Klasztoru w Wigrach. Właśnie mija 350 lat od przybycia Kamedułów do Klasztoru nad Wigry.
Specjalny list z życzeniami pomyślnego przebiegu uroczystości skierował do Marszałka Województwa Podlaskiego Prawosławny Metropolita Warszawski i całej Polski Abp Sawa. "Pozdrawiam Wszystkich uczestników Dozynek 2018 i życzę by Bóg błogosławil trud Rolnika, Jego polai stada, Jego Dom i Rodzinę"- czytamy w liście.
Pełna treść listu Abp Sawy w załączeniu.
List przesłał również były Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podlaski poseł na Sejm RP Krzysztof Jurgiel.
Dożynki Wojewódzkie 2018 w Wigrach zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
fot: Łukasz Czerniawski, Radosław Krupiński
Źródło: Wrota Podlasia