Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Połowcach ujawnili próbę nielegalnego wwozu do Polski spreparowanych chrząszczy i motyli objętych ochroną gatunkową i zagrożonych wyginięciem.
Gabloty z owadami przewoził w swoim samochodzie bez wymaganych zezwoleń 42-letni obywatel Rosji.
Funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Połowcach podczas kontroli busa kierowanego przez 42-letniego Rosjanina znaleźli 5 gablot ze spreparowanymi chrząszczami i motylami. Wstępna ekspertyza wykazała, że wśród 181 owadów znajdują się okazy zagrożone wyginięciem i objęte ochroną gatunkową, których przewóz przez granicę może odbywać się jedynie na podstawie odpowiednich zezwoleń.
W jednej z gablot znajdowały się m.in. 3 okazy motyla z gatunku niepylak apollo (Parnassius apollo) wpisanego na światową listę ochrony Konwencji Waszyngtońskiej CITES, której głównym celem jest eliminacja handlu okazami gatunków zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem. Gatunek ten wymieniony jest również w polskiej tzw. „Czerwonej księdze zwierząt". Niepylak apollo ma w niej status gatunku skrajnie zagrożonego natychmiastowym wymarciem.
Wśród ujawnionych owadów znajdowały się m.in. również okazy chrząszcza o nazwie tęcznik liszkarz (Calosoma sycophanta) oraz okazy biegacza pomarszczonego (Carabus intricatus). Gatunki te objęte są w Polsce ochroną częściową na mocy Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt.
Przeciwko Rosjaninowi wszczęte zostało postępowanie karne w związku z przewozem bez wymaganych zezwoleń okazów zwierząt z gatunków podlegających ochronie.
Przewóz okazów CITES przez granicę, bez uprzedniego przedstawienia do odprawy stosownych zezwoleń jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Źródło: IAS Białystok