W sobotę, 7 października, Różaniec Do Granic odmówiony zostanie wzdłuż liczącej 3,5 tysiąca kilometrów granicy Polski. Niektórzy z uczestników wydarzenia będą modlić się w niezwykłych miejscach, np. na pokładzie statku, na flisackiej tratwie, albo w górskim schronisku.
Rybacy z Jastarni wypłyną kutrami na Zatokę Pucką, by tam odmówić Różaniec do Granic. Z kolei w Archidiecezji Warmińskiej część uczestników wydarzenia uda się na granicę na katamaranach. Modlić się będzie też grupa kajakarzy, którzy wypłyną na Łynę w okolicy Sępopola. Z nadbrzeża w Tolkmicku w Diecezji Elbląskiej o 14:00 wyruszy specjalnie wyczarterowany na tę okazję „różańcowy” statek pasażerski, na którym będzie prowadzona modlitwa dla ok. setki pasażerów.
- Pomysł modlitwy na statku zrodził się stąd, że granica Polski biegnie też przez Zalew Wiślany. Chodziło o to, aby modlić się także wzdłuż tej granicy, symbolicznie ogarnąć ją modlitwą - wyjaśnia ksiądz Grzegorz Puchalski, koordynator wydarzenia w Diecezji Elbląskiej. - Ufamy, że Matka Boża zatroszczy się dla nas o dobrą pogodę tego dnia - dodaje.
Podobne inicjatywy pojawiły się również w południowej części Polski. W Diecezji Tarnowskiej Różaniec Do Granic będzie odmawiany na łodziach flisackich płynących przełomem Dunajca. Tratwy wyruszą z przystani przy Trzech Koronach w Sromowcach Niżnych.
- Różaniec do Granic „podbił” już tyle serc, że uczestnicy i organizatorzy w diecezjach sami zaczęli rozwijać to wydarzenie. Zaowocowało to wieloma szczególnymi, unikalnymi „podwydarzeniami” - podkreśla Maciej Bodasiński, organizator wydarzenia z Fundacji Solo Dios Basta.
Wyjątkowy Różaniec Do Granic odbędzie się na Westerplatte z udziałem dzieci. Najmłodsi wraz z rodzicami wezmą udział w specjalnej Eucharystii o godz. 12.00 i Adoracji Najświętszego Sakramentu, a później z różańcami w dłoniach staną wzdłuż granicy, by w tym szczególnym miejscu, tak mocno naznaczonym cierpieniem, dziękować Bogu za Jego zwycięstwo, które już się dokonało i Go uwielbiać.
– Bardzo chcieliśmy wziąć udział w tym wydarzeniu całą rodziną, a ponieważ mamy dwójkę małych dzieci trochę trudne by było uczestnictwo z nimi w całym programie, stąd pomysł na zorganizowanie wersji skróconej dla dzieci – wyjaśnia Marta Szagżdowicz z Gdańska, pomysłodawczyni zorganizowania Różańca Do Granic dla dzieci.
Organizują się też grupy wiernych, którzy pragną odmówić Różaniec Do Granic w drodze na górskie szczyty. Młodzież z Diecezji Krakowskiej planuje modlitewne wejście na Babią Górę, gdzie odmówią różaniec wspólnie ze Słowakami. W Szklarskiej Porębie część uczestników wydarzenia wyruszy z różańcami w kierunku schroniska Orle. Modlitwa zorganizowana zostanie też w miejscu tzw. Trójstyku (w Diecezji Bielsko-Żywieckiej), gdzie zbiegają się granice Polski, Czech i Słowacji.
Grupa Trójmiejskie Uwielbienie 7 października organizuje w Gdyni otwarte “Muzyczne Uwielbienie 24h”. - Muzycy każdą godzinę modlitwy będą rozpoczynać jedną dziesiątką różańca. W ten sposób przez dobę rozważą wszystkie tajemnice różańcowe i wydłużą naszą modlitwę na granicach do 24 godzin - podkreśla ks. Łukasz Grelewicz, koordynator wydarzenia Różaniec Do Granic w Archidiecezji Gdańskiej.
Diecezja ełcka:
Lista kościołów stacyjnych w diecezji ełckiej :
1. św. Józefa, Węgielsztyn
2.Podwyższenia Krzyża Świętego, Olszewo Węgorzewskie
3.Trójcy Przenajświętszej, Budry
4. św. Antoniego Padewskiego, Banie Mazurskie
5. Narodzenia NMP, Żabin
6. NMP Matki Kościoła, Gołdap
7. św. Józefa Robotnika, Gołdap
8. św. Andrzeja Boboli, Dubeninki
9. św. Michała Archanioła, Żytkiejmy
10. św. Teresy z Avila, Wiżajny
11. Matki Bożej Królowej Polski, Rutka-Tartak
12.Matki Bożej Częstochowskiej, Becejły
13. Wniebowzięcia NMP, Puńsk
14. św. Izydora Oracza, Smolany
15. Nawiedzenia NMP, Sejny
16. Wniebowzięcia NMP, Berżniki
17. św. Anny, Dziemianówka
18. św. Marii Magdaleny, Mikaszówka
19. Matki Bożej Anielskiej, Lipsk
20. Przemienienia Pańskiego, Rygałówka
21. plac Jana Pawła II, Ełk
22. Matki Bożej Szkaplerznej, Studzieniczna