Organizator protestu zapowiedział zablokowanie wjazdu z Litwy do Polski dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 18 ton, z jednoczesnym pozostawieniem przejezdności lewego pasa ruchu.
W związku z zaistniałą sytuacją utrudnienia mogą wystąpić po obu stronach granicy. Kierowców pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 7,5 tony zachęca się do podróży na Litwę drogą krajową nr 16 przez Ogrodniki.
- Na razie nie ma większych utrudnień w ruchu w Budzisku – informuje białostocki Oddział GDKiA.
Rozmowe on-line przeprowadzili dzisiaj ministrowie rolnictwa Polski i Litwy, Czesław Siekierski i Kęstutis Navickas.
Minister Rolnictwa Litwy podkreślił, że prowadzone na granicy z Litwą kontrole nie potwierdzają, aby ukraińskie zboże trafiało na polski rynek po odprawie celnej na Litwie.
Ministrowie uznali, że wspólną odpowiedzialnością obu stron jest zapewnienie swobodnego przepływu towarów pomiędzy dwoma sąsiadującymi krajami UE. Podkreślili znaczenie przejścia granicznego Budzisko-Kalwaria jako jedynego punktu, przez który przewożone są wszelkiego rodzaju ładunki nie tylko z/do Litwy, ale także Łotwy i Estonii. Codziennie przez ten punkt przejeżdża około 6600 wagonów towarowych.
Wyrazili zrozumienie dla polskich rolników i zobowiązali się do wzmocnienia wzajemnych wysiłków instytucjonalnych w zakresie wyjaśniania i terminowego zgłaszania wszelkich naruszeń praktyk sprawiedliwego handlu. Zobowiązali się do kontynuowania dalszej międzyinstytucjonalnej koordynacji i współpracy właściwych władz litewskich i polskich w celu wyjaśnienia szlaków tranzytowych i przepływów ukraińskiego zboża przeznaczonego na Litwę i transportowanego przez terytorium Polski.
Wezwali polskich rolników do powstrzymania się od aktywnych działań blokujących przejścia graniczne i umożliwienia instytucjom rządowym obu krajów zakończenie śledztwa w sprawie przepływów handlowych zbożem pomiędzy Litwą a Polską.
Za: MRiRW, Podlaski Urząd Wojewódzki; GDDKiA
Fot: GDDKiA