Jedną z najbardziej pokrzywdzonych przez pandemię jest branża rozrywkowa. Zgodnie z danymi zebranymi przez Stowarzyszenie Sal Zabaw i Centrów Rozrywki już 20% przedsiębiorców zrezygnowało z prowadzonej działalności, a 75% deklaruje, że nie przetrwa do stycznia 2021 roku. Czy branży grozi całkowity upadek?
Sale zabaw i centra rozrywki nie zostaÅ‚y oficjalnie zamkniÄ™te, ale w okresie, kiedy zalecane jest ograniczanie kontaktów i nieprzebywanie w dużych skupiskach ludzkich, to wÅ‚aÅ›nie one cierpiÄ… najbardziej. Duża część spoÅ‚eczeÅ„stwa profilaktycznie rezygnuje z odwiedzania ich w czasach pandemii.
- W przypadku tej branży mówimy o wysokim progu wejÅ›cia w inwestycjÄ™, która obejmuje zakup drogich atrakcji, zapewnienie wszelkich norm bezpieczeÅ„stwa, staÅ‚e wysokie koszty zwiÄ…zane z utrzymaniem infrastruktury, czynszami w galeriach handlowych, czy ratami leasingowymi za sprzÄ™t. – mówi Monika Mojzesowicz z serwisu Finfinder.pl
Wszystko to sprawia, że duża część branży znalazÅ‚a siÄ™ w sytuacji faktycznego pozbawienia zysków. Po wiosennym lockdownie 79% firm nadal ponosi straty, a 19% zarabia tylko na koszty prowadzenia swojej dziaÅ‚alnoÅ›ci. O skali problemu niech Å›wiadczy fakt, że w Polsce jest okoÅ‚o 11 tysiÄ™cy podmiotów prowadzÄ…cych wewnÄ™trzne place zabaw. Zatrudnionych jest w nich ok. 55 000 osób.
Czy więc przedłużająca się pandemia zniszczy kompletnie tę branżę?
– Najgorszy jest brak perspektywy czasowej. Nikt nie wie, kiedy to wszystko siÄ™ skoÅ„czy. OstatniÄ… deskÄ… ratunku w takiej sytuacji mogÄ… być postÄ™powania restrukturyzacyjne, na przykÅ‚ad uproszczone postÄ™powanie restrukturyzacyjne. NakÅ‚ada ono zakaz wypowiadania umów najmu, dzierżawy, kredytu czy leasingu przez wierzycieli od momentu otwarcia postÄ™powania, aż do jego zakoÅ„czenia. Blokuje także prowadzenie i wszczynanie wszelkich egzekucji komorniczych. Firma dostaje cenny czas, 4 miesiÄ…ce, na uzyskanie porozumienia z wierzycielami. – tÅ‚umaczy Norbert Banaszek z firmy doradczej Lege Advisors.
W ramach układu/porozumienia z wierzycielami istnieje szansa na rozłożenie spłat na raty, umorzenia części zobowiązań czy odroczenia terminu płatności. Nadzorca układu może zaproponować plan restrukturyzacyjny, analizujący perspektywy i zagrożenia związane z prowadzoną działalnością. Cały ten proces musi się jednak zamknąć w 4 miesiącach od daty obwieszczenia o otwarciu postępowania w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
- Gdy potrzeba wiÄ™cej czasu do zawarcia porozumienia, wskazane sÄ… inne postÄ™powania np. przyspieszone postÄ™powanie ukÅ‚adowe, które na mocy art. 256 Prawa Restrukturyzacyjnego nakÅ‚ada zakaz wypowiadania umów najmu, dzierżawy, kredytu czy leasingu od momentu otwarcia postÄ™powania restrukturyzacyjnego, aż do jego zakoÅ„czenia. Jednak w tym przypadku nie ma ochrony egzekucyjnej wobec wierzytelnoÅ›ci zabezpieczonych hipotecznie lub rejestrowo. - wyjaÅ›nia Norbert Banaszek z firmy doradczej Lege Advisors.
Dane Stowarzyszenie Sal Zabaw i Centrów Rozrywki mówiÄ…, że aż 61% firm z tej branży upadnie jeszcze w tym roku. W styczniu 2021 r. nie bÄ™dzie istniaÅ‚o 3 z 4 dziÅ› funkcjonujÄ…cych sal zabaw. Jednym z rozwiÄ…zaÅ„ pozwalajÄ…cym na przetrwanie jest restrukturyzacja, ale jeszcze ważniejsze jest szybkie uÅ›wiadomienie sobie skali problemu oraz dobra woli wierzycieli.