Co możemy zrobić, by ekologia, stała się nierozłączną częścią naszego codziennego życia, a ekologiczne myślenie było naturalne? - zastanawia się Cezary Cieślukowski, prezes Lokalnej Grupy Rybackiej. Prowadzona przez niego instytucja ma kilka pomysłów na proekologiczny rozwój społeczeństwa.
Pierwszym punktem ekoedukacji powinny są akcje porządkowania. Zarówno prywatnych gospodarstw i miejsc aktywnego wypoczynku, jak i parków, lasów oraz jezior i rzek.
- Takie wydarzenia odbywają się w każdym mieście i regionie, nie sposób o nich nie słyszeć zauważa Cieślukowski.
Akcje sprzątania świata mają długoletnią tradycję. Ćwierć wieku temu w Australii 40 tysięcy ochotników oczyszczało tamtejsze zatoki. Cztery lata później inicjatywa zawitała do Polski.
- Do chwili obecnej , na całym świecie w trzeci weekend września, wolontariusze sprzątają śmieci zalegające poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania – opowiada prezes Lokalnej Grupy Rybackiej.
Cieślukowski akcentuje jednak, że nie powinniśmy ograniczać się do jednorazowych, doraźnych akcji. Dobrym przykładem jest jego stowarzyszenie, które proekologiczne akcje prowadzi od początku swojej działalności. W tym roku wachlarz akcji rozwinie się na działania praktyczne edukacyjne i informacyjne. Będzie oczywiście sprzątanie, ale pojawią się też ulotki i broszury oraz wykłady i odczyty.
- Będziemy starali się wpływać na zamianę świadomości ekologicznej dzieci i dorosłych. Rzadko bowiem zdarza się, że problemem ekologicznym jest papierek czy butelka wyrzucona na trawnik. Jest to problem estetyczny i zadanie dla odpowiednich służb komunalnych. Prawdziwym problemem są tysiące kilogramów śmieci codziennie produkowanych w naszych domach – uważa prezes Cieślukowski.
Dlatego ważna jest nie tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz zmiana w codziennym życiu. Polegać ona powinna na robieniu świadomych zakupów, unikaniu odpadów i odpowiednim nimi gospodarowaniu.
Dzięki staraniom LGR front proekologicznych działań zasilą w tym roku nowe podmioty. Do akcji przystąpiły m.in. Fundacja „Nasza Ziemia”, Wigierski Park Narodowy, Suwalski Park Krajobrazowy, Suwalskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, firmy turystyczne: aKajak i Wigry24, SZOT, FTU EKO Jeleniewo,Suwalska Szkoła Lotnicza, PZW Oddział Białystok, Szkółka Wesołego Nurka, NorwaSejny oraz szkoły podstawowe, gimnazja i średnie w całym regionie.
- Lista partnerów jest otwarta, zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcą przyłączyć się do wspólnej akcji – podkreśla szef Lokalnej Grupy Rybackiej.
[22.05.2014] Ryby pomogą uprzątnąć rzeki i jeziora