Fotopułapka na przejściu dla zwierząt na drodze ekspresowej S61 Ełk - Wysokie - Raczki zarejestrowała rysia.
To dowód na to, jak ważne sÄ… korytarze ekologiczne dla ochrony dzikiej przyrody. Oby wiÄ™cej takich spotkaÅ„ - informuje GDDKiA.
Bez wątpienia korytarze dla zwierząt są potrzebne. Tylko pytanie, skąd przywędrował ryś?
Przed kilkoma laty rysia nie tylko zauważyÅ‚, ale i sfotografowaÅ‚ jeden z mieszkaÅ„ców w okolicach Wigier.
W województwie podlaskim ważnymi siedliskami rysia sÄ… Puszcze KnyszyÅ„ska i BiaÅ‚owieska. Å»yje tam okoÅ‚o 40 osobników.
Czy zatem zapuszczają się na Suwalszczyznę aż z tak daleka, czy może z pobliskiej Litwy?
Na Litwie żyje około 150 rysi. W ostatniej dekadzie ich populacja wzrosła.
Obecnie rysie można spotkać w różnych regionach Litwy, od Parku Narodowego Žemaitija po gminÄ™ powiatu Rokiszki.
RyÅ› i wilki sÄ… konkurentami żywieniowymi. Wilki sÄ… wiÄ™ksze i silniejsze, wiÄ™c rysie opuszczajÄ… miejsca, w których żyjÄ… wilki. A ostatnio populacja wilków na Litwie zwiÄ™kszyÅ‚a siÄ™. Å»yje tu już ok. 100 rodzin, a Å‚Ä…cznie ok.340 osobników.
RyÅ› jest drugim co do wielkoÅ›ci drapieżnikiem po wilku, jednak ze wzglÄ™du na swój tryb życia i taktykÄ™ Å‚owieckÄ… jest samotnikiem, nie stwarza żadnego zagrożenia dla czÅ‚owieka.
RyÅ› jest egzotycznym drapieżnikiem. Å»yje w gÄ™stych lasach z obfitym podszyciem, ​​gdzie potrafi siÄ™ doskonale ukryć - posiada kamuflaż. Spotykany jest w pobliżu szlaków zwierzyny Å‚ownej, polan, gdzie ukrywajÄ… siÄ™ jelenie lub zajÄ…ce. JesieniÄ… i zimÄ… ten dziki kot Å‚apie mnóstwo gryzoni. Poluje gÅ‚ównie nocÄ… i rankiem, a gdy jest gÅ‚odny – także w dzieÅ„.
WYG