Podczas odbywającego się w Katowicach szczytu COP24 samorządowcy z Sieci Polskich Miast Progresywnych podpisali Deklarację "Solidarność dla Klimatu". Podejmują w niej zobowiązania do działań na rzecz ochrony klimatu, zrównoważonego rozwoju i poprawy życia mieszkańców.
Deklarację podpisało 17 prezydentów, burmistrzów i radnych z miejscowości w całej Polsce. Jednym z sygnatariuszy Deklaracji jest Burmistrz Sejn Arkadiusz Nowalski.
Idea Deklaracji powstała w Sieci Miast Progresywnych, którą tworzą samorządowcy między innymi z Braniewa, Bartoszyc, Cieszyna, Dąbrowy Górniczej, Gorlic, Iławy, Leska, Mielna, Namysłowa, Ostrowa Wielkopolskiego, Sejn, Sławkowa, Słupska, Starachowic, Świdnicy, Wadowic oraz warszawskiej dzielnicy Bielany. Współpracują oni ze sobą w celu wymiany doświadczeń na temat nowoczesnego zarządzania miastem wspólnie z jego mieszkańcami. Sieć Miast Progresywnych zrzesza obecnie ponad 20 małych i średnich miast z całej Polski, realizujących progresywną politykę miejską dla zapewnienia najwyższej jakości życia wszystkim mieszkańcom i mieszkankom.
Sieć Miast Progresywnych jest partnerką inicjatywy UK 100 z Wielkiej Brytanii, która powstała po szczycie klimatycznym w Paryżu w 2015 roku. Wspiera władze miast i wsi w Wielkiej Brytanii w działaniach związanych z przejściem na korzystanie ze źródeł energii odnawialnej i koncentruje się na wspieraniu działań władz lokalnych w przechodzeniu na energię odnawialną.
Ostatnia aktualizacja europejskiej listy 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie wskazała, że 36 z nich to miasta polskie. Jednym z największych wyzwań stawianych przed naszym krajem w tej chwili jest walka ze smogiem, w ramach której przeznaczone zostanie 100 mld złotych na program czyste powietrze.
Sygnatariusze dokumentu zobowiązali się m.in. do likwidacji smogu i ubóstwa energetycznego, wprowadzenia do 2030 r. w swoich miastach oświetlenia opartego wyłącznie na energooszczędnej technologii LED oraz wykorzystania w miejskich budynkach energii odnawialnej na poziomie 50 proc. do 2030 r. i 100 proc. do 2050 r.
W Deklaracji czytamy m.in.:
„My, samorządowcy – radne i radni, burmistrzynie i burmistrzowie, prezydentki i prezydenci polskich miast, odwołując się do tradycji polskiej solidarności, uważamy, że w XXI wieku kluczowa jest solidarność klimatyczna – w działaniach na rzecz ochrony globalnego klimatu oraz ograniczenia zmian klimatycznych.
Osiągnięcie tego celu będzie możliwe tylko poprzez włączenie wszystkich mieszkanek i mieszkańców naszych miast we wspólne działania na rzecz klimatu, we współpracy z biznesem, organizacjami społecznymi, rządem, parlamentem oraz instytucjami Unii
Europejskiej.
Wymaga to także wdrażania w miastach progresywnej polityki klimatycznej, zgodnej z łączącymi nas wartościami: sprawiedliwości, równości, bezpieczeństwa, solidarności, odpowiedzialności za obecne i przyszłe pokolenia, globalnego i lokalnego zrównoważonego rozwoju, pokoju oraz współpracy międzynarodowej.
Włączając się w globalny ruch działań na rzecz klimatu, będziemy dążyć do tego, że:
- zlikwidujemy ubóstwo energetyczne;
- do 2030 roku 100% źródeł oświetlenia w naszych miastach będzie opartych na energooszczędnej technologii LED, żeby poprawić sytuację budżetową miast i ich mieszkańców;
- do 2030 roku co najmniej 50% energii w budynkach zarządzanych przez nasze miasta będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych, a do 2050 roku – 100%;
- zlikwidujemy smog w naszych miastach dzięki kompleksowej termomodernizacji budynków, dążeniu do zastępowania węgla źródłami odnawialnymi oraz edukacji energetycznej;
- mieszkanki i mieszkańcy otrzymają wsparcie w rozwoju ich własnej energetyki, zarówno dzięki środkom m.in. z budżetu gminy, z funduszy ochrony środowiska Polsce, jak i środków z programów Unii Europejskiej w obecnej i przyszłej perspektywie finansowej (2021-2027).
Wszystkie powyższe działania poprawią sytuację budżetową miasta, jego mieszkanek i mieszkańców, jak również przyczynią się do ochrony klimatu. Stworzą lokalne miejsca pracy, poprawią jakość powietrza.
Chcemy, żeby ludzie, którzy żyją w naszych miastach i których reprezentujemy, mieli ciepło w domu, mieli bezpieczną i tanią energię, oddychali czystym powietrzem, pili czystą wodę i żyli w mieście, z którego są dumni”.
Sejny już stawiają na energooszczędność i oze
W Sejnach zakończyła się w tym miesięcu wymiana oświetlenia na energooszczędne na ulicach miasta. Pojawiło się 281 opraw typu LED, wymieniono przewody i zabezpieczenia na liniach kablowych, wysięgniki do opraw oświetlenia ulicznego, a system sterowania oświetleniem został zmodernizowany.
Inwestycje te przyczynią się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery w wyniku zamiany nieefektywnych energetycznie opraw sodowych na energooszczędne.
Projekt był dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.
Ogólna wartość projektu: 350.556,63 zł
Całkowite wydatki kwalifikowalne: 305.913,79zł.
Dofinansowanie: 244.731,03 zł.
Z kolei Spółdzielnia Mieszkaniowa w Sejnach będzie realizować projekt, którego koszt to 9,6 mln zł, a dofinansowanie z RPO 4,7 mln. W jego ramach przy ul. Wojska Polskiego 19A w Sejnach zostanie rozebrana stara i wybudowana nowa kotłownia, która będzie ogrzewać część budynków mieszkalnych należących do spółdzielni. W nowym obiekcie pojawią się kotły opalane biomasą oraz układ magazynowania i podawania paliwa wraz z odprowadzaniem spalin i odpopielaniem.
WYG
Źródło: Progresywne Miasta; UM Sejny; Wrota Podlasia
Fot: Progresywne Miasta